Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Genel saglık sigorta borcu için ne yapmamı önerirsiniz?

ykimbu

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
merhabalar 1 nisan 2014 yılından beri malulen emekliyim ama daha önceden genel sağlık borcum var, acaba afmı olur yoksa taksitlendirmekmi lazım, zaten az bi maaş alıyorum:( bilgi verirseniz sevinirim

Benimde borcum vardı bir baktım siteye hepsi gitmiş ancak devam ediyor gözüküyor?

Herkese selamlar

Yakın zamanda benimde başıma bela olan bu konuda yaşadıklarımı yazayım.18 ağustosta engellilik emekliliği ile ilgili SGK'ya başvurum kabul edildikten sonra konuyu internetten takibe başladım.Sitedeki yazışmalarla emeklilikle ilgili bilgilerin e-devletten de görülebileceğini okuyunca birde oraya bakayım dedim.
Oraya yansıyan birşey yoktu.Hazır girmişken ne var ne yok bakayım diye çeşitli hizmetleri tıklamaya başladım.Sosyal güvenlik kurumu genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu sorgulama ekranına bir tıkladım.O ne? Upuzun bir liste ve toplamda gecikme cezaları dahil 5.500 tl civarı GSS Borcum görünüyor.
01.01.2012'den itibaren Şubat/16 ya kadar her aya tahakkuk var.Anapara, gecikme cezaları dahil rakamlar.Nasıl olur yahu dedim ben 2007 sonrasında Türkiyede fazla kalmadım ki.Sürekli yurtdışındaydım? Bir hata var diyerek ilk fırsatta önce ilçedeki sosyal yardım dayanışma vakfı ( ya da benzer isimli ) GSS ile ilgili gelir testinin yapıldığını öğrendiğim yere gittim durumu anlattım.
Oradaki görevliye hazır gelmişken test yaptırayım dedim.Görevli bir form verdi ancak "şu anda dolduramazsınız.Temmuz/16'da işten ayrılmış olduğunuzdan üzerinden 90 gün geçmeden test yapılacak duruma gelemiyorsunuz.Siz önce en yakın SGK'ya gidin durumunuzu anlatın.Yurtdışı ile ilgili durumu anlatın.Kolaylık sağlayacaklardır.Biz durumu bildiriyoruz SGK gerekli tahakkuku falan yapıyor.Bir değişiklik yapılabilirse onlar yapacak.Top onlarda" diyerek gönderdi.
E-devletten emniyet genel müdürlüğü hudut kapıları giriş çıkış belgesi oluşturup çıktısını almıştım.Her ihtimale karşı pasaportumu da aldım SGK'ya gittim.Memura durumu anlattım.Yanımda printini aldığım evrağı gösterdim."Hah bende bunu isteyecektim" diye elimden evrağı aldı."Tamamdır ben işlemleri yaparak durumu düzelteceğim.Yurtdışında kaldığınız süre için GSS geçerli olmayacak.Ancak türkiyede geçirdiğiniz tüm süreler için yapacak birşey yok.Burada problem yurtdışına giderken nüfusunuzun hala Türkiye görünmesi.Eğer kaydınızı yurtdışına aldırsaydınız hiçbirşey tahakkuk etmezdi.Sorun burada" dedi.
19.08'de yeni kanun çıktığını, devletin vatandaşla uzlaşma ile bu ve benzeri birçok borcu yapılandırma imkanı verdiğini ve oluşacak yeni rakamlarda ceza, faizler olmadan sadece ana parayı taksitlendirerek ödeme imkanımın olacağını, öncelikle yeni rakamları görmemi ardından yine SGK'ya gelerek yapılandırma işlemini halletmemi belirtti.
Benim kafa biraz rahatladı tabii.Yani "Banane kardeşim.Nüfusunu yurtdışına aldırsaydın."diye hiçbir değişiklik yapmadan gönderilme riskini düşünürken memur çok yapıcı yaklaşmış, güzelde yol göstermişti.Kısa bir hesapla 5500 tl lik borcun yerine Türkiyede çeşitli nedenlerle geçirdiğim toplam 10 ay kadar bir süre için 1300 tl civarı bir borçla ve bunu 12 taksitte ödeme yöntemiyle bu badireyi de atlatacaktım.Emeklilik sonrası zaten hayatımın geri kalanında GSS saçmalığı ile uğraşmak zorunda kalmayacaktım.
Eylül başlarında e-devletteki bilgi önce silindi, ardından da memurun bahsettiği şekilde sadece Türkiyede göründüğüm dönemlerle ilgili satırlar kaldı.Ancak bir gariplik vardı.Tarih bilgisi tamamdı fakat tutarsal birşey yoktu.Günler geçip birşey değişmeyince yeniden bu hafta ortasında SGK'ya gittim ve durumu anlattım.Memurun bana dediği "01.09 itibarı ile gelir testi yaptırmayanların önce gelir testlerini tamamlayacakları kararı geldi.Öyle bir karar alınmış durumda."Ben daha önce sos.yard.kurumundan söylenen kuraldan bahsettim."Bahsettiğiniz 90 gün olayı bu şartlarda şimdilik kaldırıldı.Dolayısıyla önce gelir testi yaptırın.Ardından çıkacak sonuca göre oradan bize data gelecek.Biz de sizin tahakkukları tespit edilen gelir derecenize göre rakamlandıracağız.Ardından uzlaşma uygulayarak ödeme planını hallederiz."
Bayram sonrası, daha önce bana verilen evrağı doldurup sosyal yardım dayanışma kurumuna gidip testi halledeceğim.Ardından SGK'ya gideceğim.Benim macera bu durumda :) Bildiğiniz işkence başka birşey değil.

ykimbu Bu konuda uzman değilim.Ancak fikrimi belirteyim.Mesajdan tam anlamadım.Ya gelir testi yaptırmamış durumdasınız gıyabınızda borçlandırıldınız.Ya da yaptırdınız ama çıkan sonuçlara göre ödemeniz gereken primleri ödemediniz.
Gelir testi yaptırmamışsanız fırsat bu fırsat diyerek bir şekilde halletmek gerek bence.Belki test sonucu çok düşük çıkar ve tüm tahakkuklar iptal edilir?
GSS tamamsa o zaman bir şekilde en yakın SGK'ya giderek durumu anlatın ve 01.01.2012-31.03.2014 arası ( işlem 2012 başında zorunlu hale geldiğine göre o tarihten emekli olduğunuz ana kadar prim tahakkuk etmiş olmalı ) çıkan borcunuzu uzlaşma ve yeniden yapılandırma ile faiz ve cezaları silinerek sadece ana para halinde tespit ettirip, taksitlendirin.Böyle fırsat her zaman karşımıza gelmez.Tüm gecikme cezası ve faizlerin silinmesi sözkonusu.
Yok ben bu borcu ödemeyeceğim diyorsanız yapacak birşey yok.Eğer 31.10.2016 öncesinde bu işlemi yaptırmazsanız daha önce tahakkuk etmiş olan borç, indirimsiz faizli cezalı ( e-devlette daha önce nasıl görüyorsanız o şekilde ) aynen kalacakmış.Devlet bu aşamadan sonra ne yapar? 4 yıldır sormadığı etmediği sadece gıyabımızda bizi borçlandırdığı bu alacakları için haciz vs başka yöntemlere başvurur mu yoksa bir başka zamana kadar yine borçlandırmaya devam eder ve sormaz etmez mi gerçekten belli değil.
Uzlaşmaya gidecek arkadaşlar içinde ek bir uyarı.Uzlaşmada çıkan taksitli rakamın ilk iki taksidi zamanında ödenmezse tüm uzlaşma iptal edilecek ve komple yeniden borçlandırılacakmışsınız.Konuyu inceleyenler zaten internetteki kaynaklardan görüyorlardır ama ben hazır konusu geçmişken hatırlatayım dedim.

Üst Alt