Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Genel sağlık sigortası borcu nasıl silinir?

suatanju

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
Sevgili Site Üyeleri ,
2012 yılında çıkan yasadan dolayı 2800 tl gss borcum olduğunu öğrendim.Bunla ilgili olarak gelir testi yaptırdım ve 60/c-1 olmasına rağmen geçmişe dönük borcum da herhangi bir azalma olmamıştır.Bunla ilgili nasıl bir yol izleyebilirim.Yardımınızda dolayı şimdiden teşekkürler.

Merhaba..

Öğrenci misiniz yada öğrenci miydiniz borçlandığınız dönemde?

SGK kanunu değiştiği için 25 yaşından küçük olan erkek/kız öğrenciler SGK tarafından borçlu çıkartılıyor.
Bunun sebebi öğrenci olduklarını SGK‘ya bildirmemeleri.
Bu bildirim her sene 1 adet öğrenci belgesi ile yapılıyor.
Bildirim yaptığınız sırada borçlu görünüyorsanız geçmişe dönük borcunuz da siliniyor.
Tabi ki borçlu dönemlerde öğrenci olmanız şartıyla.

Hayır Gül Hanım .Öğrenci değildim.

Ama bazı gazete yazılarında gelir testi yaptırmamız halinde borcumuzun yeniden yapılandırılacağı hatta silinebileceği yönünde yazılar vardı.

Geliri 313 TL’den aşağı olan kişiler gelir testine girmelidirler.
Eğer gelir testine başvurulmaz ise yine GSS borcu çıkacaktır.
GSS borç itirazı için SGK’ya durumu açıklayan bir dilekçe ve bu durumu ispatlayan belgeler ile başvuru yapılması gerekir.
Herhangi bir sonuç alınmaz ise GSS borç itirazı için geriye dönük olarak işlenen faizlerin silinmesi için iş mahkemelerine başvuru yapılabilmektedir.

İlk olarak kaymakamlık binasına giderek sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı bünyesinde gelir tespiti yaptırılmaktadır. Burada itirazınızı da yapabilirsiniz.

Size verilecek kağıt üzerindekileri doldurduktan sonra hesaplama işleminizi gerçekleştirmelisiniz.
Bilgileri doğru şekilde doldurup en altına imzalarınızı atmalısınız.
Dosyanız kaymakamlık önüne çıkarak kontrol edilip onaylanarak SGK'ya gönderilecektir.
Siz de belirli bir tarihten sonra SGK'ya giderek borcunuzu kabullenip düşürülmesini talep edeceksiniz.
Gelirinizin olmadığını ve bir şeyden haberiniz olmadığınızı dile getirmelisiniz.
Duruma göre kaymakamlıktan gönderilen gelir tespitine göre indirim yapılacaktır.
GSS borçlu olduğunuz süre içersinde SSK ve SGK priminiz ödendiyse eğer, bunu da bildirerek bu dönemler içersinde borcunuzun silinmesini sağlarsınız.

Gelir testi yaptırdım 60/c-1 çıktığından dolayı borcun silindiğini söylediler hatta siteden sorguladığımda borcun 9.51 tl ydi. Şimdi baktım 2800 tl görünüyor.Olmadı yarın bir gidip konuşacam.Bu arada ilginizden dolayı teşekkürler Gül Hanım.

Hmm ben internetten sorgulama şekliyle öğrendiniz diye düşünmüştüm..
İtirazda bulunun umarım sonuca varabilirsiniz.
Ve rica ederim..

sgk'ya gidip sormakla en iyisini yaparsın ablası:)
anlattıklarına göre senin resen 60/g kapsamında tescilin yapılmış ve gelir testi yaptırman gerekirken sen gelir testi yaptırmamışsın. tabi aradan vakit geçmiş ve prim borcun birikmiş. doğru mu?
sonra gelir testi yaptırmışsın ve 60/c 1 kapsamında GSS'lısı olmuşsun. bu durumda primin devlet tarafından ödenir biliyorsun.
ama diyorsun ki o borç niye silinmedi?
yaşadığın süreci tam bilemem. en net cevabı alo 170'i arayarak ya da SGK merkezine giderek ögrenebilirsin. bu konuda düzenlemeler yapıldı torba yasayla vs ama onları pek takip etmedim. sgk sana yardımcı olacaktır.

Üst Alt