Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Genel sağlık sigortası gelir testi sonrası 54 tl prim çıktı!.

birol baser

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Aranıza yeni katıldım dogruyeremi yazıyorum bilmiyorum biz evde 4 kişiyiz babam annem ablam ve ben

ben %96 ablam %95 engelli annem ev hanımı babam calısamıyor cok hastane işimiz oldugundan cok sık isten cıkarılıyor dukkan actı olmadı kapattı kapatınca gelir testi yaptırdık saglık güvence yok diye ablam yesil kartlı 2022 maası alıyor ben almıyorum annem evde bakım maası alıyor 2 mizede bir aramamız var 90 model kartal 5000 lira degerinde

birde anneme rahmetli babasından kalma hisseli 37,5 mkare arsa var raiç bedeli 8000 lira gelir testinde annem yesil kartlı oldu babamda yesil kartlı oldu ama ben hem 2 ay borclu cıktım hemde sgk tarafından 53 lira aylıkla sigortalı oldum ucretli bu bana garip geldi babam degil annem degil neden ben ücretliyim burda bir hata varmı sizce yeniden basvurmalımıyım

birol baser
evde 4 kişisiniz. şu an baban çalışmıyor.
annen ikiniz için de evde bakım aylığı alıyor. toplam olarak 1027 + 1027 = 2054 TL
aracın rayiç degeri 5000 Tl ise 120'de biri 41,66 TL
arsanın rayiç değeri ise 8000 TL ise 240'ta biri 33,33 Tl
ablanın aldığı 2022 engelli aylığı ise 1699,47 TL. 1 aylık miktarı ise 566,49 TL.

1) ablanın aldığı 2022 engelli aylığı yapılacak ilk sosyal incelemeden sonra kesilecektir.
2022 aylığı gelir hesabına alınan 2022 aylıkları dahil edilmez. ama onun haricindeki her gelir dahil edilir. eger hanede kişi başına düşen aylık gelir 423,58 TL'yi geçerse 2022 aylığı kesilir.
hanede kişi sayısı: 4
hanenin toplam aylık geliri: 2054 + 41,66 + 33,33 = 2128,99
hanede kişi başına düşen aylık gelir: 2128,99 / 4 = 532,24 Tl
hanede kişi başına düşen aylık gelir 423,58 TL'den fazla olduğu için yapılacak ilk sosyal incelemeden sonra ablanın aldığı 2022 aylığı kesilecektir.

2) sen yeşil kart diye bilinen 60/c 1 GSS olamazsın. Çünkü ailede kişi başına düşen aylık gelir sınırı aşıyor.
yeşil kart kalktı. onun yerine 60/c 1 GSS var. bu da eski yeşil kart gibidir ve primini devlet öder. bu kapsamda sağlık güvencenin olması için ailede kişi başına düşen aylık gelire bakılır. kardeşler aileden sayılmayacagı için annen,baban ve sen dahil edilirsin sadece. bkz:https://www.engelliler.biz/forum/sa...bilmek-icin-gelir-kriterleri-ocak-2017-a.html
ailede kişi başına düşen aylık gelir 592,50 TL'yi geçerse ayda 53 TL ödeyerek 60/g GSS'lı olursun. yeşil karttan (60/c1 GSS) yararlanabilmen için bu sınırın altında olmalısın.
aile kişi sayısı :3
ailenin toplam aylık geliri: 2054 ( 2 evde bakım aylığını annen alıyor) + 33,33 +41,66 = 2128,99 TL
ailede kişi başına düşen aylık gelir: 709,66 TL
ailede kişi başına düşen aylık gelir 592,50 TL'den fazla olduğu için yeşil kartlı (60/c1 GSS) olamazsınız. ayda 53 TL ödeyerek 60/g GSS'lı olursunuz.

annen ve baban da ailede kişi başına düşen aylık gelir sınırını aşıyor aslında.
ailede kişi sayısı: 4
ailenin toplam aylık geliri: 2054 + 566,49 + 33,33 + 41,66 =2695,48 tl
ailede kişi başına düşen aylık gelir : 673,87 TL
ailede kişi başına düşen aylık gelir 592,50 Tl'yi geçtiği için annen ve baban da yeşil kartlı olamaz (60/c 1 GSS). GSS gelir testi yapılırsa onlar da 60/g olur.

annen ve baban en son ne zaman GSS gelir testi yaptırdı?

NOT 1: ablanın aldığı 2022 aylığı kesildikten sonra annen ve baban tekrar yeşil kart hakkını kazanır. çünkü engelli aylığı kesilince ailede kişi başına düşen aylık gelir 592,50 TL altına düşer.
NOT2: aracın ve arsanın rayiç degerini senin söylediklerini esas alarak hesaba dahil ettim. bu ikisinin rayiç degeri farklı çıktıgı takdirde annenin ve babanın hesabı değişir.

ablacım ablam 18 yasından beri kesintisiz alıyor 95 dogumlu annem babam ve ben bu ayın 8 de yaptırdık ve sonuc olarak annem babam yesşil kartlı ben ücretli cıktım

ablacım ablam 18 yasından beri kesintisiz alıyor 95 dogumlu annem babam ve ben bu ayın 8 de yaptırdık ve sonuc olarak annem babam yesşil kartlı ben ücretli cıktım ayın 8 yapılan arastırmada ablamın maası kesilmedi kendisi 2022 maası alıyor diye otamatıkmen yesil kartlı diye dahil edilmedi basvuraya galiba öyle hatırlıyorum

@birol baser sen yukarıda yazdıklarımı okumadın mı ablası? uzun uzadıya yazdım.

ablan 95 senesinden beri 2022 aylığı alabilir. bu hep alacağı anlamına gelmez. 2022 aylığı hanede kişi başına düşen aylık gelir 423,58 TL'yi geçtiğinde kesilir.

ablan ve senin için annen 2 tane evde bakım aylığı almıyor mu? iki evde bakım aylığının toplamı 2054 TL eder. bunu dörde böl 423,58 TL'yi geçiyor haneniz.

ablanın engelli aylığı ilk sosyal incelemeden sonra kesilecektir.

sana gelince. senin GSS gelir testine ablan dahil edilmez. aileye kardeşler dahil değil. dolayısıyla ailede kişi başına düşen aylık gelir 592,50 TL'yi geçtiği için sen yeşil kartlı (60/c 1 GSS) olamazsın. ayda 53 TL prim ödeyerek 60/g GSS'lısın.

annen ve babana gelince. çocukları aileden sayılır. aile kişi sayısı 4 olarak kabul edilir. lakin araç ve arsanın rayiç degerini de kattım hesaba ben. eger annen ve baban yeşil kartlı çıktıysa ya arsa ve aracın rayiç degeri farklıdır ya da ablanın 2022 aylığı kesilmiştir.

o yuzden ablanın e-devlet şifresi varsa e-devletten ablanın 2022 aylığını kontrol edin. ya da git vakıftan araç ve arsanın rayiç degeri olarak neyi esas almışlar onu öğren. büyük ihtimalle aracın ve arsanın rayic degerini daha düşük degerlendirdiler.

sende araç ve arsanın rayiç degeri o kadar belirleyici değil. sadece 2 evde bakım aylığı ile bile sınırı geçiyorsun. 2054 / 3 = 684,66 TL (ablan aileden sayılmadığı için aile sayısı 3 kişi olarak hesaplanır)
bu da 592,50 TL'den yüksek olduğu için yeşil kartlı olamazsın.

Üst Alt