Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Genel sağlık sigortası için 30.09.2015 son tarih!

selo46

Üye
Konular
54
Reaksiyonlar
5
Arkadaşlar; ben sgk da memurum.
Biliyorsunuz gemel sağlık sigortası diye uygulama var. 18 yaşından büyük çocuklar; öğrenci değilseniz ve çalışmıyorsanız gelir testi yaptırma şartı var. öğrenciyseniz belge getirmelisiniz.
Herkese düşen görev şudur: bayramdan sonra mutlaka ama mutlaka sosyal güveblik kurumuna uğrayınız. Gss borcunuz varmı diye sorgulatınız. Ve bu durumu çevrenize ailenize komunuza söyleyiniz.
30.09.2015 son tarih.
önemle duyurulur

gss yürürlüğe girdiği tarihten itibaren prim borcum var.ne yapmam gerekir?kendim kronik kalp yetmezliği hastasıyım.

rigobert36

arkadaşım gss yürürlüğe girdiğinden itibaren borcum var diyorsun g1 üzerinden diyorsun gelir testi yaptırmadım diyorsun gelir testi yaptırmadan nasıl olmuşta seni g1 den göstermişler gelir testi yaptırmayanlar normalde üst seviyeden prim öder sende bu olmamış enteresan bir durum ayrıca madem gelir testi yaptırmadın şayet c1 li olmak istiyorsan sydv den gelir testine başvurabilirsin ama senin durumun şuan gayet güzel en alt seviyeden ödeme yapıyorsun ve rahatsızlığına bakacak olursak c1 işine yaramaz sevkli gitmen gerekebilir bazı hastanelere o bakımdan bu borcunu ya ödeyeceksin devam edeceksin yada ödemeyip gelir testi yaptıracaksın belki gene aynısı çıkacaktır bellimi olur

30 eylüle kadar gelir testi yaptırırsan geçmiş borçların silineceği yeniden g1 kapsamında sigorta başlangacı olacağı diye birşey duydum.doğruluk derecesi nedir?

rigobert36

sen gelir testi yaptırdığını yazmıştın. gelir testi yaptırdıgın için zaten primlerin gelir testi sonucuna göre belirlendi. ama borçlarını yapılandırmak için sgk il müdürlüğüne başvurabilirsin. taksit seçenekleri var.

gss sgk dan hiç anlamadım 2kardeşim de ağır engelli 2side 2022 maşı alıyor birisi 10 yıldır alıyor biriside 15 yıldır şimdi haberlerde duydum yarı son günmüş gss sgk gelir testi yaptırmak bizde cezalanırmıyız bakım parasıda alıyor

kerimc

kardeşlerin 2022 aylığı aldıkları için gelir testi yaptırmayacaklar. zaten onlar /60 c 3 kapsamında GSS'lı ve primleri devlet tarafından ödeniyor.
ama sen yakınlarının sağlık güvencesinden yararlanmıyorsan ve sigortan yoksa gelir testi yaptırmak zorundasın.
sağlık guvencen var mı senin? yoksa gelir testi yaptıracaksın.

yalnız kardeşlerinin ikisi de evde bakım aylıgı alıyormuş. hanede kaç kişi yaşıyorsunuz? gelir hesabı yapayım istersen. biliyorsun alınan evde bakım aylıkları da artık 2022 aylığı gelir hesabına dahil ediliyor. eger hanede kişi başına düşen aylık gelir 303,48 Tl üstündeyse yapılacak ilk sosyal incelemede kardeşlerinin 2022 aylıkları keislecektir.

melek hanım ben malül emekliyim annem dul maşı alıyor 2de oğlum ar okuyor

kerimc

sorumu cevaplamamışsın. hanede toplam kaç kişi yaşıyorsunuz?
2 kardeşinin 2022 aylıgı ve evde bakım aylıgı aldıgını yazmışsın. onlarla aynı hanede kalmıyor musunuz yoksa?
2 engelli kardeşin de evde bakım aylıgı alıyor mu? yani 2 tane mi evde bakım aylıgı alınıyor?

melek hanım aynı evde 6 kişiyiz 2 ağır engelli kardeşim de bakım parası alıyor 2 oğlumda okuyor ve hepimizde aynı hanede yaşıyoruz

kerimc
aynı hanede 6 kişi kalıyorsunuz. iki kardeşin için evde bakım aylığı alınıyor. bu durumda 2 evde bakım aylığı toplam 1660 Tl eder. senin emekli maaşın ve annenin dul aylığı da var. bu durumda hanede kişi başına düşen aylık gelir 303,48 TL'yi geçtiğinden yapılacak ilk sosyal incelemede 2 kardeşinin de 2022 aylığı kesilecektir.

sen emekli olduğun için annen de dul aylığı aldığı için zaten GSS kapsamındasınız ve gelir testi yaptırmayacaksınız.
çocukların okudugu için sağlık guvenceleri zaten senin ustune. onlar da gelir testi yaptırmayacak.
engelli kardeşlerin şu an 2022 aylıgı aldıgı için GSS kapsamında. gelir testi yaptırmayacaklar.
ama 2022 aylığı kesilince sağlık guvenceleri de iptal olacak. aylıkları kesildikten sonra gelir testi yaptıracaklar. durumlarını aylıkları kesildikten sonra ayrıntılı konuşuruz zaten.
çocukların da okulunu bitirdikten sonra durumunu degerlendirriz.
şu an hanenizde sağlık guvenceleri açısından sorun yok. gelir testi yaptırmayacaksınız.

tarsuslu69

kalem hanım merhaba
sabahtan beridir nette araştırıyorum dişe dokunur bir yanıt bulamadım. 170i aradım onların da bu konuda benden fazlaca bir bilgisi yok. sorum şu: evde dört kişiyiz; ben,eşim,altı yaşına yeni giren kızım ve bize bakan evli kızkardeşim. kızkardeşim sürekli bizimle kalıyor ve adresimizde kayıtlı. ben 320 tl yetim maaşı alıyorum. bağkurdan. kızkardeşim eşinin ssksından faydalanıyor. eşim 2022 sağlıktan faydalanıyor. ama yeni yönetmeliğe göre eşimin 2022 maaşı her an kesilebilir. kesilmesi durumunda gss öder miyiz? eve giren bakım parası gss hesaplamasında eve giren gelir olarak hesaplanıyor mu, yoksa muaf mı? eğer öyleyse sadece eşim için 151 tl gss ödemek zorunda kalacağım.. teşekkür ederim sevgi ve selamlar..

2022 aylığınızın kesilmesi için hanede kişi başına düşen aylık gelirin 303,48 TL üstünde çıkması gerekiyor. bu gelir hesbaına evde bakım aylıgı da dahildir.
evde de dört kişi yaşıyorsunuz. eger kişi başına düşen aylık geliriniz bu sınırı aşıyorsa 2022 aylıgınız haliyle kesilecek. 2022 aylıgı kesilince eşinizin 60/c 3 kapsamındaki GSS'ı da kesilecek. bu durumda eşiniz GSS gelir testi yaptırmak zorunda evet.

GSS gelir testine evde bakım aylıkları da 2022 aylıkları da dahil edilir. her ne ad altında olursa olsun her türlü gelir mal mülk gelir hesabına dahil edilir.
yalnız GSS gelir hesabına aileden sayılmadıgı için kızkardeşiniz dahil edilmeyecek. hesabı üç kişilik yapacaksınız eşinizin 2022 aylıgı kesilirse.

çok teşekkür ederim kalem hanım çok tedirgindik ailece

Üst Alt