Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Genel Sağlık Sigortası primi ödenmesi hakkında..?

azbulunan

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Merhabalar ;

EF % 25-30 Kalp Yetmezliği tanısı ile alınmış %100 Engelli raporum bulunmakta,yaklaşık 8 aydır iş aramaktayım, bu sürenin 6 ayını İŞKUR'un kursuna giderek değerlendirdim KURS genel sağlık sigortasını ödemekteydi lakin şimdi sigortam olmadığı için gelir testi yaptırmak zorunda kaldım ve sonuç " G2 (Asgari ücret - asgari ücretin 2 katına kadar)" çıktı kendimce yaptığım araştırma sonucu yaklaşık 150 TL prim borcu çıkıyor aylık sanırım.

Babam ev kredisi o borç bu borç derken zaten yetişemiyor birde bu cabası oldu.

Şimdi benim anlamadığım şu,hem benim raporum var diye ağız büke büke iş için değerlendiriyorlar,hem sen çalışmıyorsun bu primi öde diyorlar...

Bu durumda ne yapmalıyım ?

Aklımdan geçen şu : Babamın yanından taşınacağım dolayısıyla kaldığım haneye gelir girmiyor olacak. Böyle bir şart sağlanırsa benden gene bu primi isterler mi ?

Yapılabilecek şeyler konusunda fikri olanlar yazarsa çok sevinirim.

Saygılarımla ;

GSS gelir testi sonucunda G2 çıkmışsanız bu durumda evet ayda 152, 82 TL ödemek zorundasınız:
GSS gelir tespitinde aile esas alınır. eger aile içinde kişi başına düşen aylık gelir 424, 50 TL altında olursa prim ödemezsiniz. bu durumda priminiz devlet tarafından ödenir.
ama ailede kişi başına düşen aylık gelir 424,50 TL üstünde olursa gelir durumuna göre şu şartlarda prim ödemek zorunda kalırsınız:http://www.engelliler.biz/forum/sag...gelir-kriterleri-guncellendi.html#post1607487

verdiğim bilgilere göre çözümü siz bulacaksınız. 18 yaş üstü ve okumuyorsanız başka haneye taşınabilirsiniz elbette. bu durumda yeniden GSS gelir testi yapılır. ama taşındıgınız adreste yaşamak zorundasınız. ikamet adresinin değişmesi yetmez. sosyal incelemede ikametinizde yaşayıp yaşamadıgınız tespit edilir çünkü.

Üst Alt