Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlanabilmek için gelir kriterleri (Güncellendi)

Kalem

Emektar Üye
Konular
108
Reaksiyonlar
0
Şu başlıktaki veriler 2012 yılına aittir: http://www.engelliler.biz/forum/sag...an-yararlanabilmek-icin-gelir-kriterleri.html

Oysa 1/7/2014 ila 31/12/2014 tarihleri arasında "5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında olanların" ödeyecekleri genel sağlık sigortası aylık prim tutarları" SGK tarafından yayınlanan Genelge'ye göre Şu şekildedir:

1/7/2014 ila 31/12/2014 tarihleri arasında ödeyecekleri genel sağlık sigortası aylık
prim tutarı;
- Aylık geliri, asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olduğu tespit edilenler
için, 1.134 TL / 3 = 378 TL x % 12 = 45,36 TL,
- Aylık geliri, asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olduğu tespit edilenler
için, 1.134 TL x % 12 = 136,08 TL,
- Aylık geliri, asgari ücretin iki katından fazla olduğu tespit edilenler için,
1.134 TL x 2 = 2.268 TL x % 12 = 272,16 TL,
olacaktır.
İlgili genelge için bkz:http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/conne...&CACHEID=19aa9713-8b10-4014-9c4d-e7fa383706a3

O yüzden bahsettiğim sabit başlığı şu şekilde güncelledim:

Kişilerin aylık ne kadar prim ödemeleri gerektiği gelir testi yapılarak ortaya çıkacak. 13 ayrı kuruma bağlanılarak, 28 ayrı parametre üzerinden kişinin gelir sorgulaması yapılacak.

Aile içindeki kişi başı geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan bütün vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda kalacaklar. Buna göre;

- Geliri brüt asgari ücretin üçte biri (378 TL) ile asgari ücret (1134 TL) arasında olanlar aylık 45,36 TL ödeyecek.
- Asgari ücret ile asgari ücretin iki katı (2268 TL) arasında olanlar aylık 136,08 TL ödeyecek.
- Geliri asgari ücretin iki katından daha fazla olanlar aylık 272,16 TL zorunlu sağlık primi ödeyecek.
- Sosyal güvencesi olmayan ve gelir testi yaptırmayan vatandaşların da aylık geliri asgari ücretin iki katından (2268 TL) fazla kabul edilecek ve aylık 272,16 TL prim alınacak.

Kişiler bu şartlarda genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmeti alabilecek.
..................................
NOT: Daha önce hiç dikkat etmemişim sabit başlıktaki verilere. ama geçenlerde bir konu için sabit başlığa bakarken asgari ücretleri görünce eskiye ait olduğunu fark ettim ve geç de olsa yine de güncelleyeyim dedim.
Hiç olmazsa 2015 yılı ilk altı ayı için daha dikkatli olunur ve gerekli güncelleme yapılır.

Son düzenleme:
01.01.2015 - 30.06.2015 Tarihi itibariyle geçerli olmak üzere aşağıdaki yazı güncellenmiştir:

Kişilerin aylık ne kadar prim ödemeleri gerektiği gelir testi yapılarak ortaya çıkacak. 13 ayrı kuruma bağlanılarak, 28 ayrı parametre üzerinden kişinin gelir sorgulaması yapılacak.

Aile içindeki kişi başı geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan bütün vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda kalacaklar. Buna göre;

- Geliri brüt asgari ücretin üçte biri (400,5 TL) ile asgari ücret (1201,50 TL) arasında olanlar aylık 48,06 TL ödeyecek.
- Asgari ücret ile asgari ücretin iki katı (2403 TL) arasında olanlar aylık 144,18 TL ödeyecek.
- Geliri asgari ücretin iki katından daha fazla olanlar aylık 288,36 TL zorunlu sağlık primi ödeyecek.
- Sosyal güvencesi olmayan ve gelir testi yaptırmayan vatandaşların da aylık geliri asgari ücretin iki katından (2403 TL) fazla kabul edilecek ve aylık 288,36 TL prim alınacak.

Kişiler bu şartlarda genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmeti alabilecek.

prime Esas Kazançların Alt ve Üst Sınırları İle Bazı İşlemlere Esas Tutarlar ile ilgili Genelge yayınlandı:http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/conne...&CACHEID=c6b7522c-bb53-4540-87fa-24474a4776f1
Yukarıdaki hesapladığım gibi her şey.
Lütfen şuradaki başlık yukarıdaki gibi güncellensin:http://www.engelliler.biz/forum/sag...an-yararlanabilmek-icin-gelir-kriterleri.html

sabit başlık güncellenmeyince uyelerin kafaları karışır. hesabıma guvenilmedi ama buyrun işte yukarıdaki Genelge'ye bakınız ve guncelleyiniz başlığı artık.

sadece şuradaki 400,5 Tl. 400,50 TL olarak yazılsın:
"Geliri brüt asgari ücretin üçte biri (400,5 TL) "

kalem apla benim bi yakınım var evde 3 kişiler kişi başı 400 liranın altında olanlar prim ödemiyor diyorsunuz genel saglık sigortası için benim yakınım anne baba ve kendisi var evde 3 kişiler babası emekli 900 lira maaş alıyor sadece.. yakınım 18 geçtigi için babasının saglık güveencesinden düştü g1 kararı verilmiş 45 küsür her ay ödüyeceksin denilmiş bu yapılan işlem dogrumu 900/3 böldügümüzde 300 çıkıyor neden böyle oldu bi yol gösterirseniz sevinirim ev gelirden sayılıyormu sadece oturdukları ev var başkada gelirleri yok

senin dediğin yine 900 geliri gözüküyor benim hiç gözükmediği ve üzerimede hiçbir gayrimenkul ve hiçbir mal olmadığı halde g1 oldu

aynen bakıyorlar adamın kuruş geliri yok bu böyle olmaz diyip giderlerini hesaplıyorlar gelir değilde gidere göre karar veriyorlar benim ne kadar giderim var seni ne ilgilendirir belirleyebildiğin bir gelirim varmı yok o zaman beni g1 gösteremessin normali budur ama maalesef bu durumda çok insan var ve mağdur oluyorlar vatandaşın kredi kartı var kredi kartına bakarak giderlerin çok diyip ona göre hesap bile yapıyorlar düşünün artık

01/07/2015- 31/12/2015 tarihlerinde geçerli olmak üzere aşağıdaki yazı güncellenmiştir.

- Geliri brüt asgari ücretin üçte biri (424,50 TL) ile asgari ücret (1273,50 TL) arasında olanlar aylık 50,94 TL ödeyecek.
- Asgari ücret ile asgari ücretin iki katı (2547 TL) arasında olanlar aylık 152,82 TL ödeyecek.
- Geliri asgari ücretin iki katından(2547 TL) daha fazla olanlar aylık 305,64 TL zorunlu sağlık primi ödeyecek.
- Sosyal güvencesi olmayan ve gelir testi yaptırmayan vatandaşların da aylık geliri asgari ücretin iki katından (2547 TL) fazla kabul edilecek ve aylık 305,64 TL prim alınacak.

melek abla ben bugun ögrendim bu genel saglık sigorta borcunu haberim hiç yoktu bi arkadaş dedi e devletten bak dedi baktım şoke oldum 7 milyar küsür borc gözüküyor çalışıyordum asgari ücrete zam geldi diye işten çıkartıldım benim bu parayı ödeme gücüm hiç yok annem babam emekli iki kız kardeşim var biri üniv okuyo biri daha ilkokul ailemin iki dairesi evi ve arsası var ama benim üstüme hiç birşey yok benim bi gelir kaynagım yok yani bu durumda ben ne yapmalıyım bu parayı ödeyemem ve ben baktıgımda 60/g-2 gözüküyor ve ben hiç gidip gelir tespiti de yaptırmadım bu gelir tespiti y aptırmış olsam degişen ne olur ayda benim ödeye bilecegim para yok bakıyorum 350 diyorlar çalışmayan insan nasıl ödüyecek bunu yani bu nasıl devlet nasıl birşey anlamadım bunu ben

ümit55
en kısa sürede vakfa (SYDV) gidip GSS gelir testi yaptır ablası. GSS gelir testi sonucunda en kötü ihtimalle G1 çıkacaksın.Bu durumda da ödemen gereken aylık prim 65,88 TL olacak. Daha sonra da SGK'ya gidip GSS gelir testi sonucuna göre borcunun yeniden değerlendirilmesini isteyeceksin.

ama ailede kişi başına düşen aylık gelir 549 TL altındaysa GSS gelir sonucu G0 çıkar. bu durumda primini devlet öder.

Üst Alt