Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Görme engelli olduğum için vasi istenerek kimlik verilmedi!?

tayfam_30

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Bugün nüfus müdürlüğüne gittim yeni kimlik için, yanımda eniştem vardı.nufus memuru görme engelli olmam sebebiyle vasi istedi.mudure gittim oda aynı şeyleri söyledi ben kendi kimliğimi çıkaramayacaksam neye yaşıyorum mecburmuyum annemi babamı yormaya kardesimi işinden Edip getirmeye

Akli melekeleri yerinde olan kişilerden vasi istendiğini de ilk defa duyuyorum.İlgili müdürü şikayet edip soruşturma açtırabilirsiniz..

Aklı başında olan tekerlekli sandalyede olan engelliye bile halk Bankası emekli maaşını vermiyor vekalet olmayınca
İllede noterden vekalet

Aralıklı donda tak

slm arkadaşlar sondalarda sıkıntı varmış kahraman kazandaki sonda fabrikasıni abdliler almış şu an kulandığım hi siplus sonda yerine mycat sonda yoluyurlar 360 tane olan sondalara artık trk seferde gönderemiyurlar

tayfam_30

Böyle bir şeyi nasıl yaparlar! İnanılmaz bir şey. Bir ara bunu noterler yapıyordu ve şahit isteniyordu. Kesinlikle vasi işlerine girmeyin ve yazılı müracaat edin gerekirse. Asla yazılı olarak işlem yapmam diyemez. Kaymakamlığa da şikayette bulunabilirsiniz...

Anneni babanı veya kardeşini getir dediler. Çıktım kaymakamlığa oda yerinde yoktu özel kalemi vardı söyledim ona aradı nüfus müdürünu tamam dedi git işini halledecekler gittim yine aynı şeyleri söylediler.

Beni bezdirmek için ellerinden geleni yaptılar baya uğraştım ama eniştemi daha fazla yormak istemediğim için bıraktım.

Burada bir yanlış anlaşılma olduğunu düşünüyorum.
Kesinlikle ''vasi'' istedilklerini sanmıyorum. Görme engelinden dolayı özel kimlik bilgileri alınarak mağdur olmasını önleyici tedbirler kapsamında 1.dereceden reşit bir yakınını istemiş olabilirler. Ve bence yerinde bir tedbir.

tayfam_30 Lütfen ilgili mevzuat için buraya bakınız. Hem Borçlar Kanunu hem HMK hem de çeşitli kanunlarda bu hususta düzenleme var ve işlem yapmaya yetkiniz var.

1.dereceden yakınının istenmesinin bir dayanağı yok.Nüfus cüzdanı yenilemek için olsa da.Kaldı ki kişinin birinci dereceden yakını olmayabilir.Eskiden noterler ve bankalar sadece tanık istiyordu ama bu artık isteğe bağlı hale getirildi.Yukarda ilgili linkte bilgi vermiştim.

Şikayetinizi "Kaymakamlığa gidip özel kaleme durumu anlatmama ve onun da telefonla müdürlüğü arayıp işlem yapın demesine rağmen işlem yapılmadı" derseniz.İlgili müdür sizi oradan oraya koşturmasının karşılığını mutlaka görecektir.

biraz ironi yapalım, ben kör ali memurun önüne gidiyorum, kimliğimi yenileyeceğimi belirtiyorum. iyimser hali empatik gücü yüksek bir memur arkadaşımız, düşünmeye başlıyor ében kör olsam tek başıma kimlik alabilirmiyim ? diye ekndine soruyor. yanıt hayır. allah muhafaza başkasının kimliğini bana verirler bende farketmem başıma bürsürü iş çıkar hatta ceza evine düşerimé düşünceler içersinde dönüyor ben kimlik veremem deyip vicdanını rahatlatıyor, karşısınada ne çıksın ékonuşabilen ihtiraz eden zavallı engelli sözde dinlemiyor; en iyisi bunu müdüre gönderelim. müdür bunun hakkından geliré tabi müdür de aynı hassasiyete sahip babacan biri. oda éolmazé deyiveriyor. kanun, insan hakkı, talep eden kişinin eğitimi falan hak getire bizim vicdanlı memurlarımız ve müdürlerimiz varya. memur arkadaşımızda mevzuattan önce kendi görüşleri doğrultusundamüdürünün de onayı ile işlemini yapmanın vicdani rahatlaması onuru ve gururu ile işine devam ediyor. tabi birazda söyleniyor tabi okadar da hakkı olsun artık. bu arada arkadaş böylesi önemli iş nedeni ile masada işte yığıldı özümüz özetimiz bu

Bak @ben
Her ağır engelliden isteniyor vasi

Üst Alt