Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

GSS başvurusunda asgari ücretin 1/3'i nedir?

Konular
7
Reaksiyonlar
0
ben yeşilkarta ilk defa başvurdum.evliyim fakat babamın yanında kalıyorum .henüz eve incelemeye gelmemiş heyet. E devlet sitesinin gelir sorgulama kısmında 'G0 (Asgari ücretin 1/3'ne kadar)' ibaresi var acaba yeşilkart almama engel olur mu ?

yok mu cevap yazacak

Gelir seviyeniz çok düşük buda sizin açınızdan avantaj. 2022 maaşına da başvuruda bulunabilirsinz ayrıca yeşil kart almanıza hiç bir engel yok.

sgk da çalışıyorum.
60-c yeşilkart
60-g1 aylık 42,80
60-g2 aylık 128,56
gelir testi için vakfa başvuruyorsun. sonuca göre işlem yapılıyor.
kesinlikle gelir testi için bavurunuzu yapın
ama kesinlikle

sayın ismail; sen başvurunu yapmışsın galiba sende problem yok.

selo46 çok teşekür ederim.ardından 2022 maaşınada başvurdum şuanda değerlendirme sürecinde acaba hane ziyareti ne zaman olacak..babamın yanında evinde kalıyorum evliyim maaş bağlanmasında bir sıkıntı olurmu?

Yeşil kart kalktı arkadaşlar.
İntiharçiçeğim, gelir testin asgari ücretin 1/3 kadar çıkmışsa 60/ c 1 kapsamında GSS'lı olursun. Prim ödemezsin.
2022 aylığı baglanırsa da 60/ c 3 3 kapsamında GSS'lı olursun. prim ödemezsin
Sosyal incelemen sonucunda hanede kişi başına düşen aylık gelir 255,22 lira altında olursa 2022 aylığı bağlanır.
eşin çalışıyor mu?

NOT: Gelir testinde hanedeki geliri 1/3 'in altında olanlar prim ödemez. üstünde olanlar gelir durumuna göre prim öderler ve 60/g kapsamında GSS'lı olurlar.

değerli melek ablacım eşim çalışmıyor.gss başvurum kabul edildi şuanda tedavi olabiliyorum gss dahilinde.şuanda engelli aylığına başvurdum acaba gssli olmam maaş almamda engel teşkil eder mi ? bir haftadır başvurumu yapmışım fakat hane ziyareti daha gerçekleşmemiş?sizce olumlu olur mu cevab? bilgi için teşekkür ederim

ablacım eger gelirin, asgari ücretin üçte birine kadar olur almışsa demek ki senin 60/c 1 kapsamında GSS tescilin olmuş. yani prim ödemiyorsun. eski yeşil kart gibi bu. bu durumda 60/c 1 kapsamında GSS'lı olman 2022 aylığına engel olmaz. gelirin bu şekildeyse 2022 aylığı da baglanır sana. 2022 aylığı baglanınca da 60/c 3 kapsamında GSS'lı olursun otomatikman. Bunda da prim ödemezsin.

melek ablacım allah senden bindefa razı olsun bizi bilgilendirdiğin için.Allah dert göstermesin sana ve ailene.

Merhabalar , ben gelir testi sonucuna e devletten baktım. Sonucu bu şekilde yazıyor " G1 ( ASGARİ ÜCRETİN 1/3 ü - ASGARİ ÜCRETE KADAR" Diyor
* Ben 24 yaşındayım %38 işitme kaybım var. Ailemle yaşıyorum. Babam her ay sağlık sigortam için bankaya para yatırıyor. Ama bu emekli olamaya fayda etmezmiş. Acaba bana 2022 maaşı bağlanabilirnir mi ? Maddi olarak Her hangi bir yardım alamaz mıyım ? Ben iki kullagimdan da engelliyim. Askerlikten muafim.

beyazgeceler

GSS gelir testinde g1 çıkmışsınız. buna göre siz 60/g kapsamında GSS kapsamındasınız ve her ay 50,94 TL prim ( 2015 son altı aya göredir bu miktar) ödüyorsunuz.
bahsettiğim 60/g GSS ile emeklilik hakkınız yok. sadece saglık giderleriniz karşılanıyor.

2022 aylıgı için % 40 ve üstü engelli raporu gerekiyor. rapor alsanız bile 60/g kapsamında GSS'lı oldugunuzdan dolayı 2022 aylıgı alamazsınız.
askerlikten muafiyetinizi sağlayan askerliğe elverişli değildir raporu engelli haklarında işe yaramaz.

Helppp

G0 (Asgari ücretin 1/3'ne kadar),arkadaşlar gelir test sonucum böyle çıktı,bunun anlamını bilen varsa yazabilir mi?Gss borcum uçtukça uçuyo ve ben bişey yapamıyorum.şimdiden teşekkürler

MARTYR

sonuç g0 çıktıysa borçların silinir ve sağlık hizmetlerindende ücretsiz yararlanırsın gözün aydın ayrıca 2022 yede başvurabilirsin @MARTYR

sağolasın abim,bişey daha soracaktım,peki nezaman silinir bi ay önce bu testi yaptırdım ve hala sistemde görünüyor.Yani beklemem mı lazım yoksa herhangi bi yere dilekçe vermem gerekli mi?

MARTYR
SGK'ya git ve gelir testi yaptırdıgını ve sonucunda G0 çıktıgını söyle. GSS prim borçlarının oldugunu söyle. onlar sana yardımcı olur.

peki gelir testine gelirlermi bakmak için verdiğim adresden ayrıldım.tşk Ama edevlette Gelir Tespit Sonucu G0 (Asgari ücretin 1/3'ne kadar) var ? Acil cevap.tşk.

melek hanım size bişey daha sorucam devlet hastanesinden %42 rapor aldım bunu ankaraya vergi dairene gönderdim ve bana cevap olarak raporumu %34 olrak düşürmüşler ne yapmam gerek ve bunlar nasıl düşüre biliyor raporu tşk.

selam bende yeni test yaptırdım

@Kalem

KALEM HANIM :CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM
G0 (Asgari ücretin 1/3'ne kadar) yeni yaptırdıgım testte ibaresi var önceki ödediklerimi alamam geri degilmi gelirimde bir degişiklik olmamasına ragmen 3 yıldır bu gss yi ödüyorum acaba önceden kişi başı gelir seviyesimi düşüktü yoksa evde bakım maaşımı gelirden sayılıyordu VE AYRICA 2022 MAASINA BAŞVURSAM BU SONUÇLA ALABİLİRMİYİM

Kalem
Genel sigortalimiyim yesil kartlimiyim anlayamadım
Maasim kesildikten beridir bu sekilde görünüyor edevlette
60/1(c-1) Gelir Testine Tabi Olanlar 06.06.2016 Devam Ediyor 60/c-1

GSS hesaplamasın da G0(Ge sıfır) en düşük gelir seviyesi demektir. Hanedeki kişi başına aylık gelir asgari ücretin 1/3 ünden az ise G0 sayılmaktadır..

Evet g0 yani prim ödemeyen gss sınıfındasın

Sizin araç almanız asgari ücreti etkilemeyecektir.. Ancak aldığınız aracın rayiç bedelinin 120 de 1 i hanenize gelir yazılacak..

2022 maasi ne anlama geliyor ne gibi faydasi var bu konuda beni etiketleyip bilgilendirirseniz sevinirim

Panikatak66

Merhabalar , ben gelir testi sonucuna e devletten baktım. Sonucu bu şekilde yazıyor " G1 ( ASGARİ ÜCRETİN 1/3 ü - ASGARİ ÜCRETE KADAR" Diyor Ben panikatak hastasıyım kalabalık ve kapalı ortamlara giremiyorum toplu taşıma araçlarına dahi binemiyorum çalışamıyorum yaklaşık 2 senedir böyleyim acaba benim borcum varmıdır bu genelsaglıga Nasıl öğrene bilirim

Gss tescilve prim borcu sorgulama var e-devlette

@Kalem hanım geçen gün geldi bir bayan yeşil kart güncelleme yapıyoruz dedi ve gitti e devlette şidi baktım [FONT='inherit']G0 (Asgari ücretin 1/3'ne kadar) böyle iken, [/FONT][FONT='inherit']G1 (Asgari ücretin 1/3'ünden fazla) böyle oldu anlamı nedir @Kalem hanım.
Gelir testini geçen yıl yapmışlardı....[/FONT]

Üst Alt