Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

GSS gelir tespiti sonucu için eve bildiri gelmedi..?

asilçocuk

Üye
Konular
71
Reaksiyonlar
0
Gelir tespiti yapıldı ama hala eve yazı gelmedi.İnternetten öğrendiğime göre işsiz kardeşim için GSS kapsam dışı açıklaması yapılmış.Ama evde 4 kişi yaşıyorlar. Babam 2022 maaşı,annem evde bakım maaşı,bekar amcam da 65 yaş maaşı alıyor,erkek kardeşim işsiz ve eve giren geliri 4'e böldüğümüzde kişi başına 295 tl düşmüyor.Bankada para yok,başka gelir yok neden böyle yapılmış?

Ben de 18 yaşını dolduran zihinsel engelli oğlum için başvurdum GSS gelir testi için. Yaklaşık 1 ay oldu. Hergün sonucu sgk sitesinden takip ediyorum. Halen kapsam dışı yazıyor. Sanırım sonuç henüz Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı tarafından SGK'ya bildirilmedi. Siz kağıt falan beklemeyin. İnternetiniz varsa www.sgk.gov.tr sitesinden e-sgk bölümünden "e-hizmetler" kısmına girin açılacak sayfadaki bilgileri doldurup şahsa ait bilgileri oradan öğrenebilirsiniz. Belirttiğim adrese girip de kapsam dışı olduğunu görüyorsanız, test henüz sonuçlanmamıştır. Bekleyeceksiniz.

Kardeşim için ben de internetten baktım,kapsam dışı yazıyor,bekleyelim o zaman.Ama sizin oğlunuz direkt gss li olması lazım.Çünkü babam zihinsel engelli otomatik gss li oldu.Acaba siz 2022 engelli aylığı almıyormusunuz?Çünkü 2022 maaşı alan engelliler prim ödemiyor.

Hayır, 2022 aylığı için başvuru yapmadık henüz. Vesayet davası yeni sonuçlandı. 2022 aylığı için başvuru yapacağız ama, bakanlık değiştiği için bu süreç de uzun görünüyor. Onbinlerce dosya birikmiş. Daha önce SGK primsiz ödemeler genel müdürlüğü bakıyordu bu işe. Şimdi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na devrediliyor. Bu yüzden süreç uzun görünüyor. Bunu göz önünde bulundurarak oğlum için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na gelir testi için başvuruda bulundum. Sonucunu bekliyorum.

Kapsam dışı yazdığı halde,sosyal hizmetlere sorduk belli olmuş,SGK ya gidin dediler.Tekrar eve geldim kapsam dışı yazıyor hala.Demekki SGK kardeşime ne kadar ödemesi gerekeceğini söyleyecek.Ama itiraz edeceğiz.Çünkü kişi başına 295 tl düşmüyor.

saglık hizmetlerinden faydalanamıyorsanız kendinizde yazıyı beklemeden sosyal yardımlaşma vakfına gidip gelir testi yaptırabilirsiniz.

Üst Alt