Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

GSS gelir tespiti yaptırmam için yazı geldi. Ne yapmalıyım?

teknolojik

Üye
Konular
24
Reaksiyonlar
0
Kusura bakmayın bu işlerden pek anlamam.

Bana bugün SGK dan zarf geldi. Her hangi bir sosyal güvencemin olmadığı ve gelir testi yaptırmam falan isteniyor. Ama ben babamın sigortasından faydalanıyorum zaten. Yeşilkart ve benzeri bir şeye ihtiyacım yok. Babamın sigortasından yararlandığım halde neden geldi. Yoksa zorunlu bişey mi bu ?

Aylık prim ödemek mecburi mi ? Gelir testi yaptırmalı mıyım ? yaptırmazsam asgari ücretin 2 katı prim ödemeyi taahhüt ettiğim falan yazıyor. Ama dediğim gibi ben zaten sigortadan yararlanıyorum ne primi bu.

Detaylı bilgilendirirseniz memnun olurum. Hiçbirşey bilmiyorum bu konuda.

okaneren;

Yaşım 28 ve 92% raporum var.
Babamın sigortasından faydalandığıma göre sanırım engelli statüsündeyim. Nerden öğrenebilirim öyle olduğumu ?

aylık prim ödemen mecburi değil; ancak gelir testi yaptırman senin açından daha iyi. senin durumun test sayesinde belirlenmiş olur. genel sağlık sigortası kapsamına geçme zorunluluğun var

bu arada babayın sigortasında nasıl yararlanıyorsun?

okaneren;

Gelir testi yaptırsam bile sanırım bir faydası olmaz çünkü babamın maaşı zaten asgari ücretin iki katını aşıyor.

Nasıl yararlanıyorsun derken anlammadım. Bakıma muhtaç birey olarak yararlanıyorum.

en sağlıklı bilgiyi sgk verir. kurumla bi görüş istersen

Baklamla yükümlü olunan birey kapsamındakiler o statüde sağlık güvencesinden yararlanamaya devam ederler. Bence bir yanlışlık olmalı... Söylenen yere gidip malul çocuk kapsamında sağlık güvenceli olduğunuzu söyleyin...

Not: 2022 maaşı da almıyorsunuz değil mi?

Evet 2022 maaşı veya bakım aylığı vs.. almıyorum.

Bencede bir yanlışlık var bu işte.

Siz, size gelen yazıyla birlikte SDYV'na gidin. Onlar zaten sizin için GSS'lı oldugunuzdan dolayı işlem yapmazlar ve bunu ilgili mercilere yazılı olarak bildirirler.
Bir yanlışlık varsa buna kurban gitmeyin. Siz en kısa sürede SDYV'na gidin. Eger zaten GSS kapsamındaysanız işlem yapamazlar ve gelir testine tabi tutulamazsınız. Hem boylece yanlışlık varsa bunu da ogrenmiş olursunuz. Ayrıca ne yapacagınız konusunda size yok gosterirler. Ya onlar yetkili mercilere yazılı olarak durumu iletir ya da siz SGK'ya gider yanlışlıgı çözersiniz.

selamualeyküm arkadaşlar birşey soracaktım.. ben 2022 engelli maaşı almıyorum.. sadece bakıcı ücreti alıyorum.. babam çalışan memur ve onun emekli sandığı sigortasından yararlanıyordum... ama geçen gün eczaneden ilaçlarımı alamadım... neden acaba..? gss ile alakası olabilir mi.?

not: 26 yaşımdayım, bekarım, okumuyorum,

% 60 ve üzeri raporla malul durumd aolan çocuklar bu durumlarını belgelediklerinde anne-babalarının sağlık güvencesinden yararlanır. Bugüne dek bu prosedüre istinaden ilaç alıyorken bugün alamamışsanız, bence bir yanlışlık vardır... Sigorta müdürlüğüne gidip bu konuda gerekli girişimde bulunun.

Ama yok, bugüne dek malul çocuk olduğunuza dair SGK'ya bir bildiriminiz olmadıysa, o zaman sgk sizi ayrı bir birey olarak kabul edip, GSS için gelir tespiti yaptırmanızı şart koşuyordur. En yakın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip konuya açıklık getirmelisiniz...

Üst Alt