Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

GSS Gelir tespitine 2022 aylığı ve vakıf aylıkları dahil midir?

vuralh

Üye
Konular
29
Reaksiyonlar
0
GSS gelir tespiti sırasında BAKIM UCRETİ + VAKIF AYLIĞI + 2022 ENGELLİ AYLIĞI kapsamına dahilmidir.

GSS bürosuna gittiğimde Haneye giren tüm paralar dahildir denildi. Engelli aylığı, vakıf aylıgı veya bakım ücreti maaşı dahil değilse bunu nasıl belgelerim. ?

Bahsettiklerinizin hepsi GSS gelir tespitine dahildir.

Konu edilen kişi 2022 maaşı alıyorsa, bu kişi zaten muhtaçlık kriterine uygun olduğu için bu aylığı alıyor demektir. GSS kapsamına dahil olmak için ayrıca bir gelir tespitine tabi tutulmaz.

2022 yönetmliği:

Muayene ve tedavi
MADDE 24 – (1) 2 nci maddenin birinci fıkrasının (ç) ve (d) bendlerine göre aylık veya aylık farkı ödenenler hariç, kendilerine aylık bağlananlar ile 2 nci maddenin birinci fıkrasının (ç) bendi kapsamındaki 18 yaşından küçük özürlülerin sağlık giderleri, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (3) numaralı alt bendi kapsamında karşılanır.​

5510sayılı yasanın 60. maddesinin 1-c-3 maddesi:
3) 1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişiler,​

Yani, "2022 aylığı alanlar, 2022 aylık hak sahipliği devam ettiği sürece 60/1-c (3) bendi kapsamında GSS'lı sayılırlar ve 2022 aylık hakkını kaybettiklerinde bu kapsamdan çıkarlar"

Bülent bey

Yeni evlendim. annem babam ve eşimle beraber 4 kişiyiz. Babamın emekli maaşı var bana vakıf aylığı bağlanacak. Eşime gelir tespiti yapılacak. benim aldıgım vakıf aylığı gelir ktiretine dahil mi ? veya malüm nedenlerden dolayı 2022 aylığı zaten alamıyorum.

Tüm gelirler dahildir. 2022 ve evde bakım aylıklarının gelir tespitinde dikkate alınmayacağına dair herhangi bir düzenleme yok/bilmiyorum. Dolayısıyla, diğer aile bireylerinin GSS değerlendirmesi yapılırken sizin vakıf maaşınız vs. gelir olarak dikkate alınacak.

Üst Alt