Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

GSS gelir testinde Evde Bakım ve 2022 aylıkları dahil ediliyor mu?

alikaya72

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
slm arkadaslar benım iki engelli cocuğum var gss ye basvurdum gelir testı içinb bu maaslar teste tabıı olurmu ve mart ayında 2 cocuğum için 2010 tl aldım azmı bu mıktar saygılar.

GSS testinde bakım maaşıda 2022 maaşıda gelir kabul ediliyor

Emin misin Bünyamin? Bu konuda başka bilgisi olan var mı arkadaşlar?

Evet kabul ediliyor.. Evde iki kişiyiz ve eşim bakım aylığı aldığı için mecburen gss1 ödüyoruz. gss 1 ödediğimiz içinde 2022 alamıyoruz.. oysa 2022 yasasında bakım aylığı alanlar gelir tespitine dahil edilmez yazıyor lakin bakım aylığı alan gss ödemez yazmadığı için dolaylı yoldan 2022 yi vermiyor üstüne gss1 ödettiriyor..

BİMER e durumu yazdım gelen cevap:

BİMER’ e 22.04.2013 tarihinde gelen yazılı dilekçeniz Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilmiştir.
Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Bilgi Sistemi üzerinden yapılan incelemede, 2022 Sayılı Kanuna göre söz konusu talebiniz ilerde yapılacak mevzuat çalışmalarında dikkate alınacaktır. Bilgilerinize rica ederim.

Malesef evde bakım aylıkları ve 2022 aylıkları da GSS gelir testinde dikkate alınıyor.

İLgili Yönetmelik 14. madde bu konuda şöyle diyor:

"(4) Gelir tespiti yöntemi olarak kullanılacak olan puanlama sisteminde ayrıca aşağıdaki unsurlar dikkate alınır:
a) Kişilere ait taşınır ve taşınmazlar ile bunlardan doğan haklar.
b) Bankaların muvafakati alınmak suretiyle SGK tarafından Bakanlığa sağlanacak olan aile bireylerinin bankalardakitüm hesaplarına ilişkin bilgiler.
c) Sürekli olarak alınan nakdî sosyal yardımlar"

Üst Alt