Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

GSS Kapsamında Gelir Tespiti, Tescil ve İzleme Sürecine İlişkin Yönetmelik

Kalem

Emektar Üye
Konular
108
Reaksiyonlar
0
GENEL SAĞLIK SİGORTASI KAPSAMINDA GELİR TESPİTİ, TESCİL VE İZLEME SÜRECİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

Yayımlandığı R.Gazetenin Tarihi : 28/12/2011 No : 28156

Amaç ve kapsam
MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (1) numaralı alt bendi ile (g) bendi kapsamındaki genel sağlık sigortası yükümlülerinin gelir tespitinin yapılması ve tesciline ilişkin usûl ve esasları düzenlemektir.

Kalem not: Bu Yönetmelik, 1. maddede sayılan 5510 Sayılı Kanun 60/1-c (1) numaralı alt bendi ile "g" bendini kapsar sadece.

Aşağıdaki 5510 Sayılı Kanun,60/1-c (3) numaralı alt bendi bu Yönetmelik kapsamında değildir:

" 3)1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç,Güçsüz ve Kimsesiz Türk VatandaşlarınaAylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişiler,"

melek hanım allah razı olsun bizleri bilgilendiriyorsunuz işiniz ras gitsin,melek hanım benim yeşil kartım var ama şu günlerde yeni bir ssk lı işe yerleştim sigorta yatıyormu die e devletten baktım ssk yatmaya başlamamış hala,ama e.devlet 4A provizyon bilgilerinde çalışan 60a gibi bişe yazıyordu anlayamadım..

sevgili kalem hanım şimdi benim yeşil kartımın süresi 1. ayın 20 sinde bitiyor 2022 maşı alıyorum burda vakıflar diyor vakıfalrdan gelip evlerde incelememi yapacaklar bilgi verirseniz seviniriz

sosyal yardımlaşma vakfına gidilecek gelir testi yapılacak üzerine kaytlı ne varsa bi kalemde bakıp ona göre hesap yapacaklar yeşil kart vize bitmeden yaptırın bi vizenin bitmesine 15 gün kala gidin bence

Yakınımızın güvencesinden faydalanıyoruz diye 2022 vermediler, onu iptal ettirip gss ye geçtim şimdi .. yılbaşından sonra yeşil kartta kalkacağına göre 2022 vermemek için ne yapacaklar bakalım..

Yeşil kart bürosuna nüfus müd. alınan aile bildirim belgesi ile müracaat ediyorsunuz. Onlar sizi Belediye, Tapu sicil, Emniyet Trafik müd., Muhtarlık, Karakol, Vergi dairesi, Mal müdürlüğüne gönderiyorlar. Tapu kaydı, üzerinize kayıtlı araç, gelir getiren bir faaliyetiniz varmı yazılıyor. Ben hepsini tamamlayıp verdim Cuma günü gelir testini almaya gel dediler. Sonra Sgk ya teslim edeceğim.

melek hanım acaba şu konuda bir bilginiz varmı e devletten baktığımda 60/c-3 kapsamında sigortalı olanlar yazıyor acaba bizde gelir testine gitmek zorundamıyız selamlar

bi Allah'ın kulu sadece 2022 maaşı alan onunla geçininler için ne yapacaklarını söylese ya.

Walera ve loris 2022 aylıgı alanlar artık 60/1-c (3) kapsamında GSS oldular. Gelir testine tabi tutulmayacaksınız.
2022 aylığı alanlar, 2022 aylık hak sahipliği devam ettiği sürece 60/1-c (3) bendi kapsamında GSS'lı sayılırlar ve 2022 aylık hakkını kaybettiklerinde bu kapsamdan çıkarlar.
...
Ailenizde sigortalı olmayan varsa ve yeşil kart kullanıyorsalar vizesi dolana kadar yeşil karta tabiler. Vizesi dolduktan sonra gelir testine tabi olmak için SGK merkezine başvursunlar. Vizesi dolanlar en geç 1 ay içinde hemen başvursunlar.

Genel Sağlık Sigortası Kapsamında Gelir Tespiti, Tescil ve İzleme Sürecine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik

Gelir tespitine esas veriler
MADDE 14 – (1) Gelir tespitinde, aile bireylerinin harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık tutarı tespit edilir.
(2) Gelir tespit yönteminde, BSYHP üzerinden puanlama formülü esasına göre belirlenecek hane geliri ve kişi başına düşen gelir kullanılır. Puanlama formülünde kullanılacak haneye ilişkin veriler, BSYHP’den ve hane ziyaretinden elde edilen bilgilerden oluşur.
(3) Aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık tutarının tespitinde, puanlama formülünün gelir, harcama ve servet verileri dikkate alınarak geliştirilen gelir tespit ölçütleri kullanılır. Puanlama formülünde ekonomik ve sosyal şartların değişmesi nedeniyle Bakanlık ve SGK’nın önerisi ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fon Kurulu’nun kararı ile güncellemeler yapılabilir.
(4) Gelir tespiti yöntemi olarak kullanılacak olan puanlama sisteminde ayrıca aşağıdaki unsurlar dikkate alınır:
a) Kişilere ait taşınır ve taşınmazlar ile bunlardan doğan haklar.
b) Bankaların muvafakati alınmak suretiyle SGK tarafından Bakanlığa sağlanacak olan aile bireylerinin bankalardaki tüm hesaplarına ilişkin bilgiler.
c) Sürekli olarak alınan nakdî sosyal yardımlar.
(5) Bakanlık veya SGK tarafından aile bireylerine ilişkin, aile içinde kişi başına düşen geliri etkileyecek diğer unsurların belirlenmesi hâlinde, bu unsurlara göre vakıf personeli tarafından yapılacak tespitler sonucu elde edilen bilgiler de kişilerin gelir tespitinde dikkate alınır.

Şimdi yukarıda belirtilen gelir tespitine esas verilerin hepsini anlaşılıyor, anlayamadığım önemli bir konu var. O da “AİLE BİREYLERİNİN HARCAMALARI”. Örneğin, gelir testi yapılırken kira, elektrik, su, doğalgaz, telefon vb. fatura harcamaları toplam hane gelirinden düşülüp de mi hesaplanıyor? Yoksa düşülmeden mi? Hangi yoruma baktıysam burası es geçiliyor.
Veya “kardeşim siz kirada oturuyorsunuz, elektrik, su, doğalgaz, telefon vb. abonelikleriniz var ve bunları ödeyebiliyorsunuz. Dolayısıyla bunları da sizin gelir hanenize ekmememiz lazım, paranız olmasa ödeyemezsiniz” diye farklı bir yorum mu ortaya çıkıyor.
İşte benim muhayyer kaldığım nokta burası. Varsa bir bilen aydınlatsın lütfen.

benimde bir sorum var..aileden ayrı yaşayan kişilerin banka hesapları sorun çıkalır mı ?? ayrıca bu hesaplamalar bakım veya 2022 maaşının kesilmesine neden olabilir mi ?

aileden ayrı yaşıyanlar için sorun olmaz ev halkından yani ikamet dışında olanlar sorun olmaz.

Üst Alt