Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

GSS ödemeden hastaneye muayene parası ödeyerek tedavi olabilir miyim?

Maymuncuk12

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
2
Merhabalar, ben %46 engelli bir bireyim, 25 yaşındayım. Bugün doktora gittiğimde sigortamın düştüğünü öğrendim ve hiçbir şekilde tedavi olamadım. Sanırım bunun aylık 600tl gibi bir ödemesi varmış, engelliler için ödeme konusunda hiçbir indirim yok sanırım.

Ben bu sigortaya yaptırıp aylık 600tl ödemek istemiyorum. Sırf ailemin üstüne ev, araba aylık gelir olduğu için bana engelli maaşı bağlamayan "birey olarak görmeyen." Devlet iş sağlık sigortası olunca beni "birey olarak" görüp benden ücret ödememi istiyor. Bu gss denen sigortayı yaptırmayıp hasta oldukça vezneye ücret ödeyip tedavi olabilir miyim? Eğitim araştırma Hastanesi'nde bir kişinin 8tl ödeyip muayene olduğunu okudum. Böyle bir şey yapma imkanım var mıdır? Şimdiden her cevap için teşekkürler

@Maymuncuk12, Engelli aylığı alma durumunuz olursa bu GSS priminden muaf oluyorsunuz. Ayrıca hiçbir geliriniz yoksa bağlı olduğunuz ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurup gelir testi yapılması talebinde bulunabilirsiniz. Sizin ve aynı hanede yaşadığınız tüm kişilerin aylık, yıllık masrafları, evdeki tüm gelirler ve giderleri içeren 3-4 sayfalık bir testi yaptıktan sonra durumunuz değerlendirilir ve kriterlere uygun çıkarsa yine GSS priminden muaf olup sağlıktan yararlanma durumunuz olabilir.

Bekar erkekler de gelir olmasa bile ana ve babanın gelirine bakılıyor. Bu nedenle engelli aylığı bağlanmıyor. Benimde talebim GSS yerine en azından yeşil karttı. Ama yukarıdaki gerekçe ile kapı yüzüme kapandı.

@testertr, Engelli kişinin anne yada babasının herhangi birinin geliri olabilir. Engelli kişinin evli yada bekar, erkek yada kadın olması birşey değiştirmez. Gelir kriteri şartları sağlandığı zaman engelli aylığı bağlanır.

0 gelirle 600lira gss ödüyorum yaparsa tak parti yapar .

@BnymnYldz,
Gelir kriteri şartları çok kötü durumda asgarinin 3/1 gelirine sahip olma şartı var. Parkta yorgan ile uyurum artık.

@testertr,
Bunu ben de araştırdım. Deneyeceğim nereden ve nasıl başvuru yapabilirim?

gss pirimlerinden bende bıktım valla her ay 600 küsür lira pirim ödüyoruz gına geldi yeminle...

Ben başvurdum oradaki memur gelir testinde ailenizin üzerine ev ve araç görünüyor dedi. Benim ikametgahım farklı olmasına rağmen onlarıda hesaba kattı. Bekar erkeklerde birey olarak bakmıyorlar. Aileyide dahil ediyorlar.

Merhabalar

Bu konuda deneyimim var. Gss borcum olmasına rağmen hastaneye yalnızca muayene parası ödeyerek muayene oldum. Hiç endişelenmeyin. Hatta ameliyat durumunda da sorun olmuyor gibi bir şey duydum, görüştüm. Fakat yazılacak olan her türlü ilacın parasını eczaneden alırken ödüyorsunuz. Bunu kesinlikle karşılamıyor.

Gelir testi olayında, ikametgah adresinde oturan kişilerin toplam geliri asgari ücretin 1/3'nden az ise gelir bağlanır diye biliyorum. Burada baba-anne olup olmaması değil, aynı hane içinde olup olmaması önemli diye biliyorum. Ayrıca üzerinize kayıtlı tapu vs varsa bu durumu da göz önünde bulunduruyor olabilirler.

@Roro hocam bende aynı hanedekilere bakıyorlar diye biliyordum fakat bekar olanlarda anne ve baba da dahil ediliyor. Bende tedavi görüyorum. İlaç ücreti nedeniyle gss ödememek için başvurdum. Böyle bir sonuçla karşılaştım. Mecbur ödüyorum şimdi

@Roro, Aynen bu dediğiniz gibi oluyor hesaplama yöntemi. Kişinin evli bekar olup olmadığına bakılmaz. O hanede nüfus kayıtlarında kaç kişinin yaşadığı önemlidir. Mesela hanede anneanne babaanne gibi akrabaları ile beraber yaşıyorsa ve emekli maaşları varsa onlarda dahil edilir hesaba. Ayrıca bu gelir kriterini sağlayabilmek için maaşı olan babasını yada annesini abisini falan başka bir akrabasının yanında yada köylerindeki adreste gösterenler bile var.

@Roro,
Ben GSSye kayıt olmak istemiyorum. Zorla kayıt ediyorlar sanırım. Yani illa aylık 600 lira 600 lira ödeyeceğim sanırım. Odemesem borç olacak

Üst Alt