Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

GSS ve bakmakla yükümlü olan aile bireyleri hakkında..?

engelsiz_

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Kalem hanım merhabalar,

Çok bilgili biri olmanız sebebiyle size özel mesa yazmak istedim yalnız mesa kutusu dolu uyarısı alınca başlık açmam icab etti.

Konu : Gelir testi ile ilgili

Ablam ben ve yeğenim ( ablam boşandı ) aynı evde kalmaktayız.
Gelir testi yaptıracağım.
Ablam ile aynı evde kalıyor isem onun maaşı aile bireylerinin maaşı olaak mı incelenecektir.Yani bakmakla yükümlü olduğu biri değilim diye biliyorum. Kardeşlerin birbirine bakma yükümlülüğü yok iken bana 60g/2 den GSS çıkar mı?

Öyle olur ise GSS yatırmam gerekir ki bu durumda geriye dönük 6-7 aylık borcu tek seferde mi ödememiz gerekiyor. Yapılandırma için yasa çıkmaz ise sağlık hizmetlerinden nasıl faydalanırım ?

Teşekkürler iyi günler.

engelsiz_

Kardeşler birbirinden bağımsızdır: "(1) Gelir tespitinde, aynı hane içinde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, büyük ana ve büyük babadan oluşan aile esas alınır."

Abla ve yeğen ayrı, sen ayrı bir gelir testine tabisin: "(5) Aynı hanede birden fazla aile yaşaması durumunda her bir aile için ayrı gelir tespiti yapılır"

Borç çıktığında taksitlendirebilirsin. Bunun için dilekçe vermen yeterli olacaktır.

Üst Alt