Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

GSS'li olmak istemiyorum. Reddetme hakkım var mı?

kadir212

Üye
Konular
29
Reaksiyonlar
0
gss kapsamı mecburimi para cezası var diyorlar insan haklarına haykırı bence böyle zorla yaptırmak ve ben hiç hastanaye gittiğimi hatırlamıyorum gitmediğim yere birde para vereceksin diyorlar kendimizi zor gecindiriyoruz gss kapsamına girmek istemiyorum bunun için ne yapmalıyım arkadaslar çalişmiyorum ama üzerimizde cok tarla var oda kendini zor gecindiriyor acil yardım istiyorum sizden ??

Yapılacak bişi yok:) GSS zorunlu çünkü. Gelir testi yaptırmazsan bunda en yüksek prim uzerinden GSS'lı olacaksın. Yine GSS kapsamına alınacaksın yani. Zaten şu an resen alındın bile. Sadece seni bekliolar gelir testi için vaktinde.
Bu konuda bak SGK ne diyor:)
"26- ・Gelir testi müracaat bildirim・ yazısının tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde vakfa müracaat etmeyenlere ne iĢlem yapılacaktır?
“Gelir testi müracaat bildirim” yazısının tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde vakfa müracaat etmeyenlere gelirleri asgari ücretin iki üzerinden prim tahakkuku yapılarak Kanunun (60/g) bendi kapsamında tescilli olacaktır.

Gelir testi yaptırmak istemeyenler için de şöyle diyor:

[FONT=Times New Roman][SIZE=3][FONT=Times New Roman][SIZE=3]"[SIZE=3]25- Gelir testi yaptırmak istemeyenler ne yapmalıdır?
[/SIZE]
[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]Gelir testi yaptırmak istemeyenler, Kuruma verecekleri gelir testi yaptırmak istemediklerine ilişkin yazılı beyan üzerine asgari ücretin iki katı üzerinden prim ödeyerek genel sağlık yardımlarından kendileri ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler yararlanabilirler. "

GSS'lı olmamak gibi bir şansın yok yasal olarak.
"
Genel sağlık sigortasından yararlanılmasında temel şartlardan birisi, Türkiye‟de ikamet etmektir.

1/1/2012 tarihinden itibaren zorunlu genel sağlık sigortası uygulamasına geçilmiştir. Buna göre; tutuklu ve hükümlüler, er, erbaş ve yedek subay okulu öğrencileri, yabancı bir ülkede sosyal sigortaya tabi olması nedeniyle sözleşmeli ülke adına sağlık yardımları karşılananlar, Kuruma devir alınacakları tarihe kadar 5510 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesi kapsamındaki banka ve sigorta şirketlerinin sandıkları kapsamında bulunanlar ile bunların bakmakla yükümlüleri, yabancı ülke vatandaşlarından Türkiye‟de kesintisiz olarak bir yıldan fazla ikamet etmeyenler, milletvekilleri ile Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyeleriyle bunların emeklileri ile dul ve yetimleri hariç olmak üzere Türkiye‟de ikamet edenler, zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır.
GSS uygulamasına ilişkin soru ve cevaplar

[FONT=Times New Roman][SIZE=3][FONT=Times New Roman][SIZE=3]
[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]

haklısın ama seni beni kim dinler ay sonuna kadar .gelir testi yaptır yoksa otomatik sigortalı oluyorsun 200 tl prim ödemek zorunda kalma

vaybe ne devlet ama peki aileden herkes mi gitmeli yoksa sadece bir kişiyle gelirtesti yapmak mümkün mü biz 4 kişiyiz de ailemin kimliklerini alip gitmem yeterli olacak mi

Yerinizde olsam gelir testine gitmem isteğe bağlı Bagkur yaparım bir iki prim yatırır sonrasını yatiramazsanizda biriken borcunuzu bir gün yatırdığınızda emekli olma şansınız var. Ama gelir testi yaparsanız eminim tarlalarınız olduğunu söylemişsiniz ve çıkacak prim 212 tl olur 212 tl verip sadece saglık almak yerine 250 yada 260 tl verip hem saglık hem emekli olmayı kazanabilirsiniz. Bu benim düşüncem tabi gerisini size bırakıyorum .

aslında mantıklı diyorsun o kadar cok gelirli gözükecek bağkur a bağlanmak daha mantıklı bu devlet milleti soymak için elinden geleni yapıyor

benim merak ettiğim olay şu gelir testinde aileye giren tüm gelirden giderleri düştükten sonra kişi başına düşen pay 295 lirayı geçersemi 35 tl prim ödemek zorunda kalacak vatandaş yoksa ailenin giderleri gözönüne alınmyacakmı alınacaksa giderle ilğili belli bir kriter varmı acaba

Üst Alt