Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

GSS'yi iptal ettirip Yeşil Kart uygulamasına geri dönebilir miyim?

YasinC

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
İyi akşamlar benim genel sağlık sigortam var (60/g) ve bunu iptal ettirip yeşil karta döndürmek istiyorum kaymakamlığa gittim bana dilekçe yazmamı söylediler bu dilekçeyi nasıl yazmalıyım elinde örneği olan yardımcı olabilirmi internetten baktım sadece gss borcu itali için dilekçe örneği var

Yeşil Kart kalmadı ki dönesin Ali. Şu anda hiç bir gelirin olmadığından gss kapsamında düşük prim ödeyerek sağlık güvencesinden yararlanıyorsun. Eski Yeşil Kart'la aynı statü...

Yasin söylediğine göre 60/g kapsamında GSS tescilin yapılmış ve prim ödüyorsun şu an. ve sen de eski yeşil kart gibi olan şimdiki 60/c 1 kapsamındaki GSS kapsamına geçmek istiyorsun. gelir testi sonucuna göre mümkün bu. eger ailede kişi başına düşen aylık gelir 400,5 TL'den azsa vakfa git ve gelir testi yaptırmak istediğini söyle. vakıftakiler sana dilekçe konusunda yardımcı olur.
lakin ailede kişi başına düşen aylık gelirin brüt asgari ücretin üçte biri olan 400,5 TL'yi geçerse yine 60/g kapsamında olursun söyleyim.
yani 60/g GSS kapsamından kurtulman gelir testi sonucuna baglı. gelir testin g0 çıkarsa 60/c 1 kapsamında tescilin yapılır ve primini devlet öder.

Bu arada GSS için gelir testi ne zaman yaptırmıştın? şimdi geliriniz ne durumda?

Melek Abla öncelikle İyi akşamlar Yazılarınızı Devamlı Okuyorum bizleri Bilgilendirdiğiniz için çok Teşekkür Ederim benim Bir sorurum var abla
Ben Mayıs 2011 Tarihinden Beri Bankada çalışıyorum evliyim eşim çalışmıyor Ev Hanımı Bugün Tesadüfen eşime 85,19 tl Gss pirim borcu olduğunu öğrendim Benim eşim Bugüne kadar Hiç çalışmadı Evde ben çalışıyorum benim e devlet şifresiyle baktığımda bende borç gözükmüyor ama eşimin gss pirim borcu olduğu gözüküyor eşimin sigortası benim üzerime kayıtlı bunun neden kaynaklandığını anlamadım abla yardımcı olursan çok sevinirim saygılarımla iyi akşamlar...

Şenol, iyi akşamlar ablam:)

ablacım eşin sağlık provizyon sorgulaması mı yaptı e-devlette? e-devlette nerede sorguladıysa sorgu sonucunu buraya kopyalayabilir misiniz? Kimlik bilgilerini gizleyin buraya kopyalarken.

bir de sağlık provizyon sorgulaması yaptıracagım eşin için.
uradan sağlık provizyon sorgulama menüsüne gir:https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/SpasSorgula

istenilen bilgileri girdikten sonra da açılan sağlık provizyon sorgulama ekranına bugünkü tarihi yaz.
sonra kimlik bilgilerini gizleyerek ekrandaki bilgilerde ne yazdığını buraya kopyala.
eşinin kimlik bilgilerini gir lütfen.

T.C. Kimlik No
AdıBAHARSoyadıGÜNGÖRENKalan GSS Prim Borcu85,19 TL
60/1(g) Gelir Testine Tabi Olanlar01.01.201218.01.201260/g-2

[FONT=Tahoma]5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında zorunlu genel sağlık sigortası tesciliniz bulunmaktadır.[/FONT]
[FONT=Tahoma]Gelir testi seviyesi sonucunuz bulunmaması nedeniyle primleriniz (g-2) seviyesine göre hesaplanmıştır. Gelir testi yaptırmak için ikametimizin bağlı olduğu kaymakamlık içinde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmanız gerekmektedir. Gelir testi sonucunuza göre prim tutarlarınız değişecek veya primlerinizin tamamı devletçe karşılanabilecektir[/FONT]
Borç Tutarı85,19 TLTahsil Edilen Borç Tutarı0,00 TLKalan Borç Tutarı85,19 TL

E- devlette Genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu sorgulama kısmına girnce bu çıkıyor abla...

BAHAR
GÜNGÖREN
Kadın
26.03.1985
Kendisi
Kapsam Dışı
GSS Kapsam Dışı
6142001327639
05.01.2015
Diğer
Hayır
1136 - Kişinin kendi üzerinden GSS Kapsamı yok. Kişi Banka yada Finans Çalışanı (Geçici 20. Madde) olarak kapsam dışı olan kişi üzerinden sağlık yardımı alan Haksahibi olarak tanımlanmıştır. Provizyon verilememiştir.

Provizyon sorgulamasındada bu çıkıyor... İşin ilginç yanı abla yaklaşık 8-9 ay önce baktığımda borç gözükmüyordu....

Şenol, ablam sağlık provizyon sorgulamasından sen de girip sen de sorgulama yapsana. kendi kimlik bilgilerini gir lütfen. sonra sorgulama sonuçlarını kimlik bilgilerini saklayarak buraya kopyala.

Ya abla bu arkadas tam benim kafamdaki konuyu buraya yazmis.Soyle diyelim 2 sene once gss tescili yaptirmistim..Yesil kart yazmişti 6 ay boyunca..Sonra ise girdim dogal olarak sigortali olduk.Abla simdi arkadasinda dedigi gibi.. isten ciktim diyelim.Saglık guvencemde kalmadi tekrardan devletten prim almak icin gss tescilimi yaptircazz..:

T.C Kimlik No: ----------- AdıŞENOLSoyadıGÜNGÖRENCinsiyetErkekDoğum Tarihi13.10.1982Yakınlık TürüKendisiTescil KapsamıKapsam DışıYararlandığı TC Kimlik No: ------------GSS KapsamıGSS Kapsam DışıSicil No6034001181806Provizyon Tarihi05.01.2015Sigortalı TürüDiğerKatılım Payı MuafiyetHayırSorgu Sonucu1118 - GSS Kapsamına dahil olmayan kişi. Banka yada Finans Çalışanları (Geçici 20. Madde) GSS kapsamı dışındadır. Provizyon verilememiştir.
Abla buda benim provizyon ekranı..
Abla provizyon ekranının yanında borç görüntüle var bende gss uygulamasında tescil kaydınız bulunamamıştır yazıyor ama eşimde 85,17 Tl boç gözüküyor.....

kolera23,
ablam diyelim ki bir gün işten çıktın. Saglık güvencen bir süre daha devam eder. sanırım 90 gün. GSS sonlandıktan sonra resen 607G kapsamında tescilin yapılır ve gelir testi yaptırmak zorunda kalırsın. Sana bu konuda tebligat geldikten sonraki bir ay içinde gelir testi yaptırman gerekir. Gelir testinde eger aile içinde kişi başına düşen aylık gelir brüt asgari ücretin üçte birinden az olursa ( 1.1.2015 itibariyle bu miktar 400,5 TL'dir) 60/c 1 kapsamında tescilin yapılır ve primini devlet öder. ama aile içinde kişi başına düşen aylık gelir brüt asgari üçte birini geçerse gelir durumuna göre prim ödersin.

Şenol,
ablası sen genel sağlık sigortalsıı kapsamında değilsin. sorgulama sonucundan anlaşıldığına göre sen banka sandığına tabi çalışansın.
dolayısıyla sen ve eşin GSS kapsamı dışındasınız ablam.
sgk sorgulamalarına bakıp kafanız karışmasın yani:)
henüz banka sandığınız sgk'ya devredilmemiş.

şimdi gelelim şu tarihlere: 1.1.2012-18.1.2012
bu tarihlerde sen çalışıyordun dediğine göre. eşin senin sigortanda değil miydi bu tarihler arasında?

ben bankaya 11 mayıs 2011 tarihinde girdim önceden 10 yıllık bir ssk vardı onu banka sandığı ile birleştirdim. Banka sandğına bugün baktım acaba eşimi üstümden düşürdülermi diye ama hala benim bakmakla yükümlü olduğum yazıyor. ben bişey anlamadım çünkü 8-9 ay önce gss prim borcu var mı diye baktığımda hem beni hem eşimin borcu gözükmüyordu. Şimdi eşimin adına borç çıkıyor

ablacım sorgulama sonucunda yazıyor zaten. eşin senin sağlık güvencenden yararlanıyor. sadece Genel sağlık sigortalısı değilsiniz. Sandıgınız henüz sgk'ya devredilmemiş demek ki.
eşin senin bakmakla yukumlu yakının olarak senin sigortandan yararlanıyor

ben sana olayı şöyle özetleyim. o yukarıda verdiğim tarihlerde borç çıkartılmış. sebebi de şudur. eşin senin sigortanda değilken sgk onu resen 60/g kapsamında tescilini yapmış ve gelir testi yaptırmamış eşin de gidip. bu süre içinde bir borç çıkartılmış. ama demek ki sonra eşin senin sigortana geçmiş.
şöyle de olabilir. eşin senin sigortandayken hata yapabilirler. senin bakmakla yukumlu yakının olarak senin sigortandan yararlanıyor ama gss kapsamında gözükmediği için resen 60/g yaptılar demek ki. nasılsa GSS kapsamında değil diye. böyle bir hata da mümkün.

bu borç yeni değil eski. bu işi çözmenin yolu şu. sgk müdürlüğüne gidin bu işi sorun. ya da alo 170'i arayın.
eger o tarihlerde eşin senin sigortandan yararlanıyordu ise borç silinir. zaten şimdi bile silinir diye düşünüyorum. sen dediklerimi yap şu işi öğren sonra gel bana olanları anlat.

ilgin ve alakan için çok teşekkür ederim abla yarın alo 170 bi arayım bakalım ne olacak olmadı çarşamba sgk müdürlüğüne giderim....

rica ederim ablacım...
tamam, gelişmelerden muhakkak haberim olsun.

Melek Abla 170 i Aradım Banka sandığını aramamı eğer onlarda bir sorun yoksa sana yazılı bir belge versinler o belge ile sgk müdürlüğüne başvurup sildirmemi söylediler bende Banka Sandığını Aradım durumu izah ettim Kayıtlara baktılar eşim benim bakmamla yükümlü olduğumun görüldüğünü söylediler size yazılı bir belge gönderelim onu sgk müdürlüğüne iletin borcu sildirin dediler. Yazsılı belge verebilmemiz için bize mail atın dediler bende ilgili maili attım Artık Belgenin elime geçmesini bekliyorum Belge elime geçince Sgk Müdürlüğüne başvuracağım..
Abla Tekrar ilgin ve Alakan için Çok Teşekkür ederim..

rica ederim ablacım...
demek ki SGK hata yapmış.
banka sandığına tabi çalışanlar ve bakmakla yükümlü yakınları GSS kapsamında değildir. bu yüzden sistem eşinin GSS tespitini yapamayınca resen 60/g kapsamına almış o zamanlar. daha sonra da senden yararlandığını algılayıp kapsam dışı bırakmış ama borç kalmış.
dediklerini yap, borcu silerler.

Melek abla Banka Sandığından Beklediğim evrak çarşamba Günü geldi.. Dün Hastanede İşim vardı.. Hastane Yakınındaki Sgk Ankara İl Müdürlüğüne Giitim ama onların bişey yapamayacaklarını İkamet ettiğim Sgk ilçe müdürlüğüne gitmemi söylediler bende Hastanedeki işlerimi bitirdikten sonra Sgk Yenimahalle şubesine gittim İlgili memura durumu anlattım Belgelerimi verdim sorunumu anlamadı sanırım beni şube müdürüne gönderdi şube müdürüne durumu anlattım Banka Sandığından aldığım belgeye baktı bilgisayardan ilgilere baktı ne zaman evlendiğimizi sordu kaç yılından beri bankada çalıştığımı sordu 5dk İçinde Problemi çözdü ve borcun silindiğini söyledi..Eve gidince kontrol ettim e- devlet şifresiyle gss pirim borcunun silindiğini gördüm.
Bana Yardımların için çok Teşekkür ederim...

ne demek ablacım rica ederim. sorunun çözüldü ya tamamdır:) hadi gözünüz aydın ablası:)

Üst Alt