Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hem meslek hastalığı hem iş kazası ile yapabileceklerim nedir?

obirenfj

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Herkese merhaba,

Bir kozmetik firmasında çalışalı 14.ayım.İşe satış danışmanı olarak başlamıştım çünkü ilk iş tecrübemdi.27yaşındayım.Bütün gün ayakta ve sürekli aksiyon halinde olmamı gerektiren bi iş olmasının yanı sıra,aralıksız yapılan kampanyalar,promosyonlar ve bunlara bağlı müşteri sirkülasyonu yüzünden iş yüküm hat safhadaydı.

Mağazanın fiziksel olarak ürün yerleştirmeye elverişli olmaması yaklaşık 30 40kg ağırlığındaki ürün dolu sandıkları dar dönemeçli merdivenlerden indirip deposuna yerleştirmek,depodan da reyonlara takviye yapmak bu iş yükünü dayanılmaz bi hale getiriyordu.Bunun yanı sıra üstlerimizden sürekli satış konusunda baskılanıyor ve azar işitiyorduk.İş yerinde inanılmaz bir mobbing vardı fakat kimse ses çıkartamıyordu.Ekim ayında safra kesemi aldırmak zorunda kaldığımdan bi süre işe gidemedim.Geri döndüğümde durumuma karşı hassasiyet gösterilmesini bekledim fakat aynı iş yükü devam ediyordu.

Aralıkta yetki alıp mağaza yetkilisi görevlerini üstlendim.Firmanın mağaza yetkilisi adı altında müdür yardımcısı sorumlulukları yükleyip satış danışmanı maaşı vermeye devam ettiğini gördüm.Müdür yardımcısı olmak için bir envanter bir mülakat 5sınavdan oluşan bir akademi ve bir dönem ödevi beni bekliyordu.26 Mart günü çalışma saatlerinin dışında ağır iş yüküyle çalışmaktan ötürü yorgun düştüm ve ürün dizerken reyonlara geri geri bir biçimde ani bir bilinçkaybıyla gömülerek ensemi ve belimi çarptım.Hayatımda ilki yaşadığım bu saniyelik an beni endişelendirdi.

Olaydan sonra tansiyonum normaldi kahvaltıda etmiştim mesaiye başlamadan.Fakat iş kazası raporuma müdürüm aç olduğumu şekerimin düştüğünü yiyecek vererek normale döndüğümü not düşmüştü.Nöroloji doktoru eeg ve beyin emarı tetkikini inceledikten sonra ikinci kez aynı durumu yaşamam halinde bunun bi epilepsi nöbeti olduğuna kanaat getireceğini tek seferlik bayılma vakalarında teşhis koymanın zor olduğunu beyan etti.

Nisanda ağrılarım artmaya başladı.Mayısta sınırlı hareket kabiliyetim olmasına rağmen baskı altında hissettiğim için işe gitmeye devam ettim. Bu sırada müdür yardımcısı olmak için aşmam gereken herşeyi aşıp müdür yardımcısı olmaya hak kazandığımı belgeleyen bi kağıt geldi firmanın ana merkezinden.Fakat senede 2 kere terfi veriliyordu ve ünvan almak için Ekim ayını beklemek mecburiydi. 9 haziran günü iş yerinde yürüyemez hale geldiğimde kendimi acilde buldum.İlk defa ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler fayda etmiyordu.Daha fazla dayanamarak 2 gün rapor alıp geçeceğini umdum.

3.gün hiç bi iyileşme görmeyince emar çektirmeye karar verdim 12 haziranda.Emar sonucunu gören doktor ertesi gün acil ameliyata alacağını aksi taktirde bacağıma felç ineceğini söyledi. 13haziran da L4 ve L5ten büyük bir operasyon geçirdim.45gün demir korseyle istirahat ettim.İşe tekrar döndüm ve şartlar hala çok ağırdı. Yıpranmıştım, maddi manevi zarara uğramıştım.Eskisi gibi hareket edemiyor eğilemiyor ve mesai bitiminde eve gidince acı çekmeye devam ediyordum. Ne yapabilirim sorusunun cevabını aradım bi süre bu platform beni aydınlattı.Fakat hala tam olarak nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda emin değilim.

Bugün göztepe ssk dan durum bildirir raporumu almakla başlayayım dedim.Tazminat davası açabilmek için yüzde 10luk bi oran gerektiği bilgisini verdi hastanede tanıştığım bir bayan. Siz olsaydınız hakkınızı nasıl arardınız nerden başlardınız? Ya da benzer bi durum yaşayan yardımcı olabilen kim var aramızda?

Ekime kadar sırf terfimi alabilmek adına firmanın huzurunu bozacak hukuki işlemler yapmayı düşünmüyorum terfi gelmeden fesih gelsin istemiyorum.

İşe Ekim ayından sonra devam da etmek istemiyorum. Tek istediğim personellerin canını çıkartacak şekilde çalıştırıp onlara kalıcı zararlara uğratıp bunu örtbas etmelerinin önüne geçmek ve yaşadığım acı dolu günlerin maddi ve manevi tazmini.

Merhaba geçmiş olsun.

Meslek hastalıklarında yada iş kazalarında devlet hastanelerinden alınan durum bildirir raporu işe yaramıyor. o rapor ile hiçbir tazminat alamazsınız. durum bildirir raporu ile sadece engelli haklarından yararlanabilirsiniz.

Size tavsiyem, durum bildirir raporunda % kaç oran verilecek onu bekleyin. çıkan sonucu burada paylaşın.

eğer durum bildirir raporunda size engelli oranı verilirse SGK ya meslek hastalığı başvurusu yapmanız gerekir. Terfinizi bekleyin.
SGK ya meslek hastalığı başvurusu yaptığınızda, SGK sizi hastaneye sevk edecek. genel olarak meslek hastalıkları hastaneleri var sizi oraya yönlendirebilirler. %10 ve üstü bir oran aldığınızda sürekli iş göremezlik maaşı bağlanır ve iş verene karşı maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz. %10 dan aşağı bir oran gelirse yinede işverene karşı maddi ve manevi tazminat açabilirsiniz. hele ki istanbul da dava açacaksanız davaların uzun sürdüğünü bilmeniz gerekir.

iş kazalarında bir kaç parmağını kaybedenlere bile %10 dan aşağı oranlar verilebiliyor. sizinki olsa olsa meslek hastalıkları sınıfına girebilir diye düşünüyorum. iş kazası geçirenlerin kazadan sonra kalıcı olarak iş gücünü kaybetmesi gerekiyor. Yinede bağlı bulunduğunuz SGK nın iş kazası servisiyle bu konuları görüşmelisiniz. onlar sizi daha doğru bilgilendirir.

Birde bilginiz olsun, SGK ya iş kazası yada meslek hastalığı başvurusu yaptığınızda iş yeriniz ile sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu durumu göz önüne almanız gerekir.

sağlık kaybedildiği zaman sgk'nın bağladığı maaşında, işverenden alınan tazminatında hiç bir anlamı olmuyor. önceliğiniz sağlığınızı korumak olmalı.

Üst Alt