Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hem Yetim maaşı hem 2022 maaşı almak mümkün mü?

hakanbektas

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar teyzemin oğlu %100 görme engelli ve 2022 den maaş almakta idi. babası ölünce babasının maaşından 150 tl maaş veriyorlar. 2022 ise kesildi.

şimdi hem o 150 tl yi ve 2022 yi her ikisini de alabilir mi?

Aşağıdaki bilgi ortaya çıkan yeni bir mahkeme kararıyla yanlış hale düşmüştür. Doğru bilgi bu başlığın en altındaki mesajda yer almaktadır

Hayır. İki maaş aynı anda alınamaz. Ama aldığı yetim maaşını üç aylık 2022 maaşı miktarına yani 812 tl'ye çıkarttırabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu'na aşağıdaki dilekçeyle birlikte başvuracaksın. Almış olduğun yetim aylığı 2022 seviyesine yükseltilecek.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
SOSYAL SİGORTALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
......... İl Müdürlüğü'ne
....................

…………………..…… T.C. kimlik, ……………………….….. SSK/Bağ-Kur/ Emekli Sandığı numarası ile Kurumunuzdan yetim aylığı almaktayım.
2022 sayılı Kanunun Ek 1 inci maddesi ve SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı'nın ilgili genelgesi (2008/69 Sayı: B.13.2.SGK.0.11.00.02/533979, Tarih: 30/7/2008) gereğince tespit edilecek özürlülük durumuna göre tarafıma fark aylık ödenmesi hususunda gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederim.
Tarih
Ad soyad
İmza​
Adres
Not: İstersen genelgenin (bkz) çıktısını da yanına al

çok teşekkürler OturanBoğa

pekiii sağlık karnesi yine devam eder mi?
emekli sandığından...

sağlık karnesi babanın üzarinden devam edebilir

Ankara 15. bölge idare mahkemesinin bu konuda vermiş olduğu bir karar bulunmaktadır. Bu karara göre bir engellinin almış olduğu yetim aylığı özürlü maaşından az ise o zaman hem yetim aylığını hem de özürlü maaşını birlikte alabilir. Ancak bunun için engellinin özürlü maaşının kesilmiş olması yada yet,m aylığını alırken özürlü maaşı için müracaat etmiş olması ve başvurusunun reddedilmiş olması gerekmektedir ve engellinin sonrasında idare mahmekemesinde dava açmış olması gerekmektedir.

İlgili davada davayı açan engelli kazanmış şu anda her iki aylığıda almaktadır. Emsal dava olduğu için aynı durumda olan bütün engelliler dava açtığı zaman kazanacaktır.

http://www.engelliler.biz/forum/dul...022-maasini-birarada-almak-mumkun-olacak.html

Üst Alt