Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Henüz yeni rapor aldım. ÖTV'siz araç için de rapor alırsam oran düşer mi?

Konular
8
Reaksiyonlar
80
Kıymetli arkadaşlar dün vergi dairesinden aldığım üst yazı ile vergi indirimi için heyet başvurusu yaptım ,ve ötv indiriminide aradan çıkartayım diye düşündüm ve bayana ötv indirimini ekler misiniz dedim ,bayan benden kodlu engelli ehliyeti istedi. şuan engelli ehliyetim yok dedim. bana ötv indirimli araç başvurusu ehliyet olmadan yapılamaz dedi,

sol kolumda brakial pleksus lezyonu var üst ve orta trunkus ağır hasarlı heyetten taafıma % 57 bir oran uygun görüldü . Ötv indirimli araç için rapor başvurusunda aynı hastanede yapacağım başvuruyu oranım düşer mi ? aldığım raporu sonuçta sistemde görüyorlar altında orana yazabilirler mi ?

yeni rapor aldığın için güncel sisteme göre vermişlerdir zaten sen yinede beyan et raporu yeni aldım araç için de uğraşmazlar tekrar kontrol vs..aynı hastaneden al yine bence sporun olmaz raporun eski olsa olurdu

benim ortopedik bir rahatsızlıgım yok. kronik kalp hastasıyım. hastanede sağlık kurulu başvurusu yaparken ötv muafiyetinin de eklenmesini talep ettim. 1250 tl yatırmamı söylediler. benim sadece B sınıfı ehliyetim var. ve kontrol dahi etmediler. size neden öyle birşey söylemişler anlayamadım.

@AHMET FATİH ERYILMAZ,

merhaba aynı hastaneden alın ,lakin neden size bu şekilde birsey söylemişler anlamadım.Sadece 1250 tl ödeme yapıp oraya özel tertip atlı araç kullanabilir yazması gerekiyor.Kodları zaten ehliyeti değiştirmek için gittiğinizde il sağlık müdürlüğü komisyonu girecektir.

@m32t,
bilmiyorum bende anlamadim ÖTV nuafiyetini söyledim ehliyet gerekli dediler kodlari görüp doktorlar ona göre rapora yaziyorlarmis özel tertibatli araç icin

@sclafgut,
inanın bilmiyorum şimdi ehliyet değişikliği yapacağım raporum sistemde gözüksün sonra tekrar heyete gireceğim tek endişem rapor oranım düşer mi

Raporun arka kısmında ne yazıyor? Özel tertibatlı araç kullanması gerekir yazmıyor mu? Normalde raporlarda tek seferde "ENGEL DURUM TESPİTİ, KİMLİK KARTI VE SOSYAL YARDIM ALABİLME, SOSYAL HAKLARDAN YARARLANABİLME, ÖTV/MTVİNDİRİMİNDEN YARARLANABİLME. SADECE HAREKET ETTİRİCİ AKSAMDA ÖZEL TERTİBATLI TAŞIT KULLANMASI GEREKİR" bunu yazıp geçiyorlar tekrar başvurmasın veya sonradan sıkıntı olmasın diye.

Araç için rapor çıkardığında bu ücreti alıyorlar.Bendende almışlardı.

çıkarttığım yeni raporumda ötv muafiyeti yazıyor. 1250 tl de ödedik. araç alımı için bayiye gitmeden önce herhangi bir ötv ile ilgili bir fatura belge vs götürmemiz gerekiyor mu? ben hastaneye ödeme yaptım ama herhangi bir fatura örneği vermediler. deneyimli olan biri var mı bu konuda yardımcı olabilecek?

hastane herhangi bir makbuz vermedi. ödeme yaptıgım makbuzu heyet evraklarımın arkasına zımbalayıp teslim aldı. bilemedim.

@AHMET FATİH ERYILMAZ, yok ara kararla tekrar emg istedi agır cıktı emgde 29 unda bu ayın heyete girip ssk ya yollayacaklar ve puanı ssk veriyor buna eminim sende bir arastır.yksa zaten ben yüzde 60 almstm günüm pririmim tutuyır 15 yıldır bagkurluyum halende devam ediym sonuclananan kadar

@m32t, yok gerekmiyor sadece ehliyetini degistir öyle gel dicekler engelli ehliyeti icin kodlar isticek

Son düzenleme:
@Ferhat3333,
üstad sen malulen emeklilik ve ÖTV indirimli araç için basvurdun değil mi ? vergi indirimi ve ÖTV indirimi için olsa idi bu kadar uzamazdi sırf bu malulen emeklilik başvurusu için dümen yapıyorlar emin ol

birde sen direk raporu SSK verdin vergi dairesiyle işin yoktu o yüzden senin orani SSK veriyor benim oranı gelir idaresi ayarlayacak , sen dogustak pleksus hastasının malulen demek sonradan çalışırken artık calisamayacak durum demek şuan bunu araştırıyorlar o yüzden bu kadar uzun sürdü

@AHMET FATİH ERYILMAZ, dgrudur inş işim olur ama bnim önceden agır degldi yas gectikce oldu inş kabul olur heyetten snra ssk ya yollayacak artık cevabı beklcez zatn tm 15 yıl oldu en kötü 50 verse dahi seneye emekliyim işte sence puan kırarlarmı ssk hastane 60 iki ay önce agır yoktu tekrar istedi agır yazdı baska hastane

@Ferhat3333,

şimdi durum soyle emin ol vergi indirimi isteseydin şimdiye kadar bitmişti iş ,malulen emeklilik ve ÖTV indirimi olunca adamlar bu sefer kurcaliyorlar ,ama bence malzeme ortada kesin olursun

kıymetli arkadaşlar vergi indirimli rapor için 3 gün önce başvuru yaptım ve 3 gün sonra e nabız sistemide gözükecek ehliyeti rapor çıktindan sonra ehliyet başvurusu yapacagim ,akabinde hemen ÖTV için rapora başvurabilir miyim yada halı hazirdaki vergi indirimli rapora HARAKET ETTİRİCİ OZEL TERTİBATLİ ARAC ibarasine ekletebilirmiyim.Yada bişi yapmadan acaba kendileri bazı maddelere rapora ekliyorlarmis bu ibareyi eklerler ise ÖTV için basvurmans gerek olacak mı , Nasıl bir yol izlemem gerek

@AHMET FATİH ERYILMAZ, kardes bak ehliyetin varsa yakma ehliyetini degistirme önce özel tertibatlı gerekir raporunu al garanti et sonra ehliyetini basvur ve degistir yoksa ehliyetini yakarsın aman haa önce gerekşi ötv yazısını al yksa gider ehliyetin kodlarla tertibatlı normal arac sürersin

@m32t,
Normal ehliyetle kullanabilirsiniz ortopedik bir engelinizde yok ancak kalp hastaları ÖTV den yararlanmak için yüzde 90 raporu olmalı

@Ferhat3333,
vergi indirimi için başvurduğumda ÖTV yide ekletecektim kurul kalemindeki bayan ehliyet istedi benden kodlu bende ehliyet yok dedim önce ehliyet sonra rapor dediler .bide garip olan 1 ay arayla 2 rapor çıkartacağım bazen ugrasmasinlar diye kendileri ekliyor imiş özel tertibatli araç maddesini öyle bişi olursa süper olur

@mehmet-41,
benden de istediler bende normal b var ,birde bazen kendileri madde olarak ekliyorlarmis rapora özel tertibatli araç kullabilir diye ortopedik engelimiz var sol.kolda bakalım pazartesj belli olacak

@OturanBoğa üstad size bir soru yoneltmek istiyorum şimdi vergi indirimli rapora başvuru yaptım rapor 3 gün sonra e nabizda gozukecek fakat vergi indirimi başvurusunun belli olması 1-2 ay sürüyor imiş ben vergi indirimi belli olduktan sonra mi ( emeklilik. başvurusu yapacagim )ÖTV indirimi için rapora başvurmalıyım yoksa ehliyete kodları ekletirdikten sonra hemen basvursam sorun olur vergi indirimi açısından ,bir diğer sorum bu vergi indirimli rapora özel tertibatli araç kullanabilir ibaresini eklettirebilirmiyim acaba,3. sorum raporlarda bazen kendileri özel tertibatli araç kullanabilir ibaresini ekliyorlarmis sizce mümkündür,

Son düzenleme:
@mehmet-41, ortopedide oran sorun degl ötv alabiliyr ve aldmda 60 oranla aracı

Ehliyetni yakma önce rapor garanti et aracı snra ehlyeti degdtr

benim raporuma olur bilgisi aldıktan sonra 30 yıllık b ehliyetimi değiştirmeye karar verdim salı günü komisyona gireceğim.bu raporumu 2013 de vergi indirimi için almıştım emekli olmuştum

Üst Alt