Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

IELTS sınavına giren veya bu sınav hakkında bilgisi olan var mı?

@MAGİSTER HİSTORİA,
ne istediğinizi (yani ne sorduğunuzu açıkça yazarsanız daha kaliteli yardım alabilirsiniz sözgelimi "birşey düşünmüyorum" diyip sonlandırabilirdim ama ..) genel hatları ile yazayım yinede.
zorluğu orta düzey gibi. çünkü toefl ile mukayese edildiğinde yaklaşık yarısı kadar bir zamanda bitebiliyor ki buda yaklaşık olarak 2.5 saate denk gelmişti.
(toefl ibt 5.5 saat veya daha fazla sürmüştü (çok yorucu)) ben 5.5 overall aldım (akademikti benimki yalnız ve engelimden dolayı ek süre almadım rapor felan da ibraz etmedim zaten disleksi yok bende galiba sadece disleksi olanlara veriyorlar ek süreyi emin değilim okumanız lazım yada british council ile iletişime geçin bu konu ise)

sınav listening , reading, writing ve speaking bölümledinden oluşmakta idi. listening de dikkatli ve pratik olmak çok faydalı olur diye düşünüyorum. çünkü tek sefer dinleme hakkınız var dikkatli olmalısınız çünkü akıp gidiyor. ve dediğim gibi tek sefer dinleme imkanı var ondan dolayı da pratik olmanız faydalı olur.

writingde iki tane yazım görevi var. ancak ilki daha fazla puan getiriyor (çünkü daha uzun idi hatırladığım evet) yetiştiremez organize edemesseniz puan kaybı oluyor. ben öyle bir sorun yaşamadım ancak açıkçası alaka ilgi konusunda yeterli olamadım sanıyorum konu da benle alakalı değildi belki de iyi organize edemedim. ondan writing düşük geldi (5) reading metinler bana uzun geldi görev ise kısa zamanda bitmeliydi. ondan yapamadım ondan da 5 aldım.
listening 5.5 ve speaking den 6 aldım.

yani bu skorlar da işe yaramaz değildi ama hiçbir yerde kullanmadım. tabi hazırlık da yapmadım ancak kendimi denemek maksatlı girmiştim.

pearson PTE nin daha kolay olduğunu söyleyen bir arkadaşım var.

hakkımda hayırlısı...

@kar&yağmur,
Teşekkür ederim. Şimdilik deneme amaçlı giriyorum. Elimde bir puan olsun düşüncesindeyim. Peki sınav için hangi kaynaklardan yararlandınız?

@MAGİSTER HİSTORİA,
özelinde bu sınava hemen hemen hiçbir hazırlık yapmadan girdim. Ancak şunları söylemeliym, background um güçlü idi. bu dili zaten kullanıyorum en basitinden son 8 yıldan fazladır. misal şuaralar bilimsel makaleleri inceleyici rolüm var.
dahası lisede (iyi bir liseden mezun oldum) ona ek olarak bende ingilizce için çalıştım lisede. ve dediğim gibi liseden sonrada son 8 yıldır sıklıkla kullandığım bir dil.
internette birkaç tane orijinal test var onlarda yararlanabilirsiniz. bir de ieltszliz diye bir site var, bu siteden yararlandığını söyleyen çok kişi var.
ama temeliniz yoksa veya zayıfsa baya bir zaman alacak.

Üst Alt