Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İki parmağım koptu. Alabileceğim oran ve süreç hakkında bilgi verebilir misiniz?

Aydın güven

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Sürekli iş göremezlik raporu
Selamlar benim sorum şöyle 2001 yılında geçirmiş olduğum iş kazası sonucunda işaret ve orta parmakların birinci bogumlarindan kopma var.o zaman tüm müdahalelerin özel bir hastanede yapıldı ve oradaki tutanakta iş kazası geçirmiştir diye rapor tutuldu fakat bu konu benim tarafımdan SGK ya bilgi verilmedi.

Daha sonra aynı şirket içerisinde taşeron çalışırken kadroya alindim benim soruların şöyle olacak

1-benim geçirmiş olduğum iş kazası ile ilgili özel hastane tarafında SGK'ya bilgi verilmiş midir.

2-kopan iki parmağın oranları kaçtır.

3-buradaki maaş durumum fark ettiği için iş kazası geçirdiğim zamanki maaş mı göz önüne alınır yada şu anda yatan primi göz önüne alınır birde geçmişe dönük toplu para alma gibi bir hakkım olurmu

4-sürekli is göremezlik raporu alabilirmiyim ve bu konu şu anda çalıştığım iş yeriyle karşı karşıya getirir mi.teşekkürler iyi çalışmalar.

Sana sorum olacak; iş kazası sonrası çalışıyorsa hem normal maaş ve hemde iş görmezlik maaşı bağlanıyor. Peki siz alıyor musunuz?
Ve iş görmezlik oranınız nedir?

Birde o tarihlerde çalışma bakanlığından kaza ile ilgili ifademiz alınmıştı.

Son düzenleme:
bulunduğunuz iide SGK.ya (iş Müfettişlerine) yazılı bildirin derim. İşyeri Özgeçmiş ve eldeki belgelerin fotokopisi ekleyip yollayın.
Önce SGK.ya gidip iş müfettişlerine ulaşın danışın. Ne yapabilirsiniz bir bakınız.
Sizi Meslek Hastalıkları hastanesine yollayacaklar. ORadan çıkacak rapor doğrultusunda işlem yapılacak...

Sana uyarayım bu iş yapılsa da yapılmasa da işyerine ceza gelebilir.

Birde o tarihlerde çalışma bakanlığından gelip ifadelerimiz alınmıştı.

Aydın güven iş kazalarından sonra SGK seni hastaneye yönlendirerek iş gücü kaybını belirlemek zorunda. kaza geçirdiğinde sgk ca her hangi bir işlem yapılıp yapılmadığını, bağlı bulunduğun SGK nın iş kazası servisine giderek öğrenebilirsin.

özel hastaneler sgkya iş kazası geçirenler hakkında bilgi vermiyor. sgkya iş veren, işçinin başvurması gerekiyor. halen SGKya başvurabilirsiniz.

oranınız hesaplanırken meslek grubunuzda göz önüne alınıyor. tahminime göre 5-8 arası 2 parmak tırnak dibindeki eklemden ampüte ise. sadece tahmin sonucu görmek için sgkya başvurun

sürekli iş göremezlik raporu için sgkya başvurmanız yeterli olur, onlar olayın iş kazası olup olmadığını inceleyip sizi hastaneye yönlendirecek.

eğer kaza geçirdiğiniz aynı işyerinde devam ediyorsanız iş vereniniz niyetine göre sorun yaşayan arkadaşlarda var sorun yaşamayan arkadaşlarda var. iş vereninizin iyi niyetine bağlı durum değişebilir.

iş kazalarında kazadan önceki maaşınız önemlidir. ona göre %10 ve üstü bir oran alırsanız maaş bağlanır. ona göre maddi tazminat

verilir. ilk boğumdan kastınız tırnak dibi ise %10 nun altında oran almanız muhtemeldir.

%10 oranını altında bir oran alsanız da işverene karşı yine de maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz

%10 ve üstü bir oran alırsanız geriye dönük 5 yıllık ödeme yapılır.

Hakkınızı sonuna kadar aramanızı tavsiye ederim.

bildiğim kadarıyla geriye dönük alamaz sgk dan başvuru tarihinden itibaren geçerlidir dedi çalışan memur

akin0307 Maaş bağlanırsa geriye dönük 5 yıl ödeme alırsınız. Burada geriye dönük ödeme alan arkadaşlarda var.

Zamanaşımının Uygulanması (5510 Sayılı Kanunun 4 üncü Maddesinin Birinci
Fıkrasının (a) ve (b) Bendi Kapsamında Sigortalı Olanlar ile Hak Sahiplerinin Tahsis
İşlemlerine İlişkin Tebliğ)

MADDE 22 – (1) Kanunda aksine hüküm bulunmayan hallerde, iş kazası veya meslek
hastalığı ve ölüm hallerinde bağlanması gereken gelir ve aylıkların, hakkın kazanıldığı
tarihten itibaren beş yıl içinde istenmeyen kısmı zamanaşımına uğrar. Diğer bir ifadeyle, gelir
ve aylıkların hak kazanıldıkları tarihten itibaren beş yıl içerisinde istenilmemesi halinde, talep
tarihinden geriye doğru gidilerek beş yıllık kısmı sigortalı ve hak sahiplerine ödenir
. Geriye
kalan kısım ise zamanaşımına uğrar.

http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/conne...i+iş+göremezlik+geliri-portal.pdf?MOD=AJPERES

şimdi benim 8 ağustos ta raporum bitiyor 8 ağustosta rapor için başvuru yapacağım kazayı 7 haziranda geçirdim 7 haziran mı geçerli olacak.

Tedaviniz bittikten sonra Heyete girdiğiniz günden itibaren maaşınız birikmeye başlıyor. örneğin 5-6 ay sonra dosyanız ankaradan gelirse 5-6 aylık birikmişi alıyorsunuz.

Yukarıda geriye doğru yapılan ödemeden bahsettik. geriye dönük ödemeler kaza geçirdikten sonra tedavileri süresince rapor parası alanları kapsamıyor.

geriye dönük ödemeler iş kazası haklarını bilmediği için sgkya geç başvuranları kapsıyor.

Üst Alt