Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İkinci koklear ameliyatı deneyimi olan var mı?

nuran

Üye
Konular
46
Reaksiyonlar
0
eşim yaklaşık 15yıldır clarion marka koklear implant kullanıcısı ...
cihaz çok eskidi yeni model çıkacak diye çok bekledi geçen yıl çıktı o da iç parçaya uymadı...
şu an yeniden ameliyat ve son model bi koklear düşünüyor ama biraz korku var...
sitede hiç koklearını yenilemek için tekar ameliyat olan var mı acaba...
artısı eksisi olmuş mu?

dısı yenılenır koklear ımplantın ama ıc parca alınırsa bırdaha o kulaga takılmıyor koklear
obur kulaga takalım dıyor doktorlar
ne kadar duyum sagladıgı ıste meydanda problem cıkarmadıktan sonra dokunmayın derım bana kalırsa
obur kulaga takarlar ama ıkı kulak tıss ses duymadan o nasıl olacak bana doktor obur kulaga takalım dıyor azda olsa duyan kulagım cok kıymetlı olmaz dedım ıkıncı kulak ıcın cooook dusunmek lazım

Bozulmadıkça iç parçayı değiştirmeye kalkışmayın!
Pirince giderken, bulgurdan olabilirsiniz!
İlla takılacaksa diğer kulağa taktırmak daha mantıklı olur.

doktor bey acaba dıyorum
yenı modelı vermemek eskı modellerı elden cıkarmak ıcınmı oyle derler uymuyor dıye ımplant fırmaları
ben nuranın esının yerıne olursam fırmayı mahkemeye tasırım dogrusu

Firmalara olan güvensizliği kesinlikle anlıyorum ama çok da hak ettiklerini düşünmüyorum.
Bir kere bu ameliyatlara firmalar değil, doktorlar karar veriyor. Hatta bazı durumlarda SGK içinde KBB hekimlerinden oluşturulan "danışma kurulu" ameliyat kararı veriyor.
Nuran'ın kocası 15 yıl önce ameliyat olmuş. O günden bugüne gerçekten çok şey değişti. Yeni konuşma işlemciler eski implantlarla uyumlu olamayabiliyor. Çünkü, bazen yenilik yaparken implant içindeki çipin özelliklerini de değiştirmek gerekiyor. Yine de bu konuda bazı firmaların daha duyarlı olduklarını söyleyebilirim.
Nuran'ın kocası için en doğrusu hastanedeki "koklear implant ekibi"nin önerisini öğrenmesidir. Bu öneriye uyup uymamak kendisine kalmıştır.

bu isitme cihazi degil omur boyu diye yapilan birsey oldugundan
degisen yeni daha iyler uymuyor olabilir
ama diger taraftan kulak kaybedildiginden ona bu koklear implantin alicisini olene kadAR SAGLAMAK ZORUNDA OLMALI FIRMA
YOKSA BIZ SAGIRLAR ONLARA KULAKLARIMIZI HEDIYEMI EDIYORUZ BU HALE GORE
bu haksizlik hemde cok buyuk haksizlik

ilginize teşekkür ederim....
eşim türkiyedeki ilk implant kullanıcılarından biri..
iç parça eskimiş artık söylediğine göre kendi iç parçasında 3kanal mı frekans mı ayar mı işlemci mi ne ondan varmış yenilerde 36.....
geçen yıl gitti işte ankaraya yeni dış parça için( hatta 20ye yakın para biriktirmiştik:p) çok umutlu idi yeni dış parça için ama uymadı iç parçaya şimdi yine var dış parça bu da uymuyor.....bi türlü uygun dış parça çıkmıyor

eşimde çaktırmasa da hayal kırıklığı var...
şimdi kullandığı dış parçada çok eski durumda hatta bazı parçaları bi türlü bulunmuyor izmir ankara istanbul uğraş ki uğraş...
iç parçanın yenilenmesi konusunu izmirdeki doktoru ile görüşecek bakalım o ne der....
hayırlısı olsun mevlam neylerse güzel eyler ihmal değil imtihan eyler.
ilk ameliyatta toparlanması 2 ayı bulmuş kendisi de korkuyor zaten....

bu koklear ımplant konusunda doktorlara guvenım sıfır nıyemı
bı kısmı bunyen kabul etmedı:pıyıde bunyem kabul etmedıyse neden hala ılk gıdısımde velevkı baska sıkayetler ıcın olsun hemencecık koklear yapalım obur kulaga:p bunu kabul etmemıs bunye sankım sam sekerıymıs gıbısıne onu nası kabul edermıs
oburu der kı yanlıs amelıyat:(yanlıssa kac seferler olmusuz kulaktan sayısısnı unuttugum duzeltseydınızya:confused:
maksat kulak dogranacak onu kabul ıse yararsa
ama gıden bızım az da olsa ısıtmemız buna kımse yazık demıyor kendı basarılarını kanıtlama pesınde hepsıde
bıde derlerkı 15 yıl kullandın ıste o kucuk cocuklar sankım 30 yasında olecek ıkı kulak gıttıkten sonra olecek :pvarmı senedınız
bu koklear ımplant belasına bulasmaktansa ısaret dılıyle baslayıp hayatını duzene koymak daha ıyıdır cunku omur uzun
yenılerıde bızım ısıtme cıhazları gıbı ballandırıyorlar ama yalan
kulak oldukten sonra cıra yaksınlar

artık ameliyatların suresi cok kısaldı.artı iyileşme süresi de kısaldı. ic parcası yenileten arkadaşlarım da oldu. hic birinde sorun cıkmadı. ınsallah size de sorunsuzca halledersiniz.

ıc parca ama neresı
salyangozdakı elektrodlar aslı ama salyongoza degıl orta kulak amelıyatlarında bıle ısıtme kaybedıldıgını cok gordum cevremde tek kulakla ıdare edıyolar
o elektrodlar cıkarılırken yenısı takılırken vallah sqalyangoz denen ıslev kalırmı mantıken
benım gordugum 2 cocuk bır yetıskın obur kulaga takılmıstı
anneler babalar duyan cocuk ıstıyo dıye
yetıskın olanı8da az bucuk delıbozuk bırıydı

muzir iç parçayı yenileten arkadaşların ile konuşmak isterdim...
nasıl bir süreç yaşamışlar acaba marka ne imiş neden yenilemeye karar vermişler eski ile şimdi arasında duymada anlamada ne gibi farklar var????????????
shukufe eşim işaret dilini de çok iyi biliyor hatta tercümanlıkta yapıyor.....
istediğimiz imkanımız varsa en güzel şekilde duyması.....
tabi eldekileri kaybetmeden......
sonuçta duymanın anlamanın yerini hiçbirşey tutmuyor

eşim 27ekim de izmir bozyaka da ameliyat oldu ikinci koklearı yani bir ay sonra taktılar cihazı ayar yapıp gönderdiler ameliyat aynı kulağa yapıldı...
şu ana kadar çokta iyi diyemem ayarlardan hiç memnun değil....
15tatilde yeni ayar yaptırmak için gidecek bakalım hayırlısı....
doktorlar bir kaç ayı bulur alışman demiş...
inşallah deikleri gibidir.....şu an için fazla da birşey söylemek istemiyorum....slm dua ile....

cok gecmis olsun nurancim. ameliyatta elektrodlar degistirildimi.yoksa bi tek seramik kutu degistirildimi.
ayar icin istanbulda AHMET ATAS beye gitseniz diyorum. benim ayarlardan hic memnun olmazdim eskisehirde yapilirken. ahmet bey hacettepedeyken ona gitmistim birkac sefer. onun yaptigi ayarlarla daha rahat olmustum, daha iyi konusma anlamistim.
ama eletrodlar degistirildiyse moralinizi bozmak istemem, ariza cikabilir, ayarlarda sonuc vermez bence.

Merhaba nuran eşinizin durumu nasıl ? Benimde 8 yaşında oğluma İmplant için uygun diye konsey raporu çıktı 2-3 gündür araştırıyorum, iyi diyende var kötü diyende var benim oğlumun sağ kulağı tamamen duymuyor sol kulakta işitme cihazı kullanıyor ama işitme kaybı gün geçtikçe ilerliyor ne yaptıysak buna engel olamıyoruz İmplant ameliyatı yaptırıp yaptırmamakta çok kararsız kaldık ileride bizi ne gibi sorunlar bekliyor bunu bilmek istiyoruz (cihazın değişmesi gerektiğinde, arızalanması durumunda vs.) yardımcı olabilirseniz sevinirim

merhaba eşim eski haline dönüyor yavaş yavaş alışıyor yani implanta
burada işaret dili fazla kullandığımız için seslere alışması uzun sürdü..
iki haftadır ankarada çalıştaya gitti orada herkes konuştuğu için mecburen duyması anlaması gerekiyor...
iyi ki gitmişim diyor anlaması düzelmiş biraz...
shukufe elektrot falan herşey dğişmiş....
implant konusunda ben çokta bilgili değilim....
en son çare olarak düşünün.....
geçen bi öğrencinin dış parça yağmurda ıslandı gitti implant
tamir falan çok zor benim bildiğim kadarı ile......
eşim bi kablo için bile aylarca sıra bekliyordu.....
ki öğretmen ihtiyacı var cihaza.....
burda sizi yanlış yönlendirmek istemem.....eşimde yanımda değil....
bi işitme engelliler okuluna gidin bakın çok vardır orda implant kullanan çocuk .....
siz şanslısınız çocuğunuz konuşmayı biliyor birde konuşmayı öğretmeye gerek yok yani....
kulak arkası cihazla idare edebildiği kadar etsin benim düşüncem bu en son çare implant....
eğer ki yaptırmaya karar verirseniz marka çok önemli size son modeli gösterip eski model takabilirler bunu eşim söyledi....bu konuya özellikle çok dikkat edin marka konusuna ve model konusuna......

nuran

Maalesef çocuk sesleri ayrıt edemez oldu. Sağ kulak tamamen duymadığı için doktor sağ kulağa takarız sol kulağa dokunmayız diyorlar. Bizim için çok zor bir durum ama çocuğun geleceği için başka seçenek yok gibi çok kararsız kaldık. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

madem ki mecbursunuz kulak arkası cihazdan verim alamıyor musunuz hiç?

arkadaşlar ben 16 yılık koklear implant ameliyatı olan iki kez ameliyat geçirdim 14 yaşımda menejit hastalığı geçirdim 1998 de ist. çapada oldum 15 yıllık medel markasında zaman zaman dış parçaları değişrirerek kullandım tlf.da konuşam yapıp çevremde en iyi iştenlerdenim sanırım benim doğuşta olmadığı için böyleyim evt arkdaşlar hastanedeki odoyometri testleri sonucu çok önemli ayarları iyi yapılması ve eğitim görmek lazım hasta ameliyatan sonra bir sene konuşma testleri görerek iyi bir verim alır en son ameliyatım nedenide kanal daralması ameliyatı olmam için emar çekmem lazımdı emar çekince cihazım bozuldu 31 temmuz2014de en son ameliayatımı kocaeli üniversitesinde yaptım çok iyi duyuyorum opus2 kullanıyorum burda faydalı olsun diye yazmaya karar verdim saygılarımla mecbur kalmadıkça emar çeilmememesi lazım en son çare 1.5 toleras cihazla çekilebilir

merhaba evet ben 14 yaşımda menenjit sonucu sağır oldum medel markası iki kez ameliyat oldum birinci 16 yıl kullandım ve emar çekilince bozuldu sanato100 takıldı eskisnde çok daha güzel duyuyorum tabi diğer cihazla duyorsanız ameliyat olmak iyi deyil risktir herşey baktıntınız hiç ses gelmiyor onay verin bence geçmiş olsun faydalı olsun diye yazdım millete...:)

Merhaba benim kızım iki yaşında , mayıs 2015 te ameliyat oldu yaklaşık 6 7 aydır cihazı takıyoruz iç parça sonatatı 100 dış parça opus 2. Kızım seslere tepki veriyo bu bi anne ve baba için çok mutluluk verici birşey. Eğer ileride burda okuduğum bazı sorunları yaşamasak bu ameliyatı yaptığıma hiç pişman değilim hatta başkalarınada tavdiye ederim. Umarım bu ameliyatı yapan küçük çocuklar on onbeş yıl sonra sorun yaşamazlar

mehmet onalan Emar implantı bozuyor mu, ondan dolayı olduğuna emin misiniz?

Doktor bana beyin sapı implantı olur dedi.
Ben henüz ameliyata karar veremedim
Ama bende dolu tümör var yani en çok 9ayda bir 4 tane emar çekinmem gerekiyor. (Beyin, torokal, lomber, servikal)
Ve doktor bana implanttan sonra emar çekinemezsin demedi :confused:

soylemezler plumeriacigim:(is koklear implanti takip kulturlu, konusmayi duzgun yapan sen gibi birine beyin sapi takip; buyuk basari ornegi diye sunacaklar.
banada hep obur kulagina koklear implant yapalim diyorlar. oysa ayni doktor 6 ayda bir emar cekinip takip dedi koklear implant takilmasi yuzunden kazandigim kolestotama icin:(
bizlere takildigi zamanlarda hepten emar cekinmek yasak tii
simdi yeni versiyonu diye kakalananlarda bilem en dusuk olaniyle cekilebilirmis:pdeee. senin onca aci, kalinti isitmenin kaybi,ameliyat masalarinda surunmen onlarin derdi degildir:(

merhaba arkdaşlar cevaptan biraz geç kaldım bana göre emar koklear imalat sistemini bozar 1.5 sanaslık bir cihaz önermekte cihaz yeri iyi bandaj yaptıktan sonra koklear impalat firmasi oda firmanın haberi nezdinde olacak 3 senaslık cihazlarda sakın olasınızki çekmeyesiniz emar flan ölüme gidebilirsiniz çok tehlikeli ben ilk ameliyatim 1998 de olmuştum 16 sene iç kulağımdaki cihaz bozulmadı taki emar çekene kadar ondan sonra bozulmuştu hemende bozulmadı 3 ay sonrasında yani bozuldu hayırlı gunler arkadaşlar sorunuzu yazın cevaplayalım

emar, ronntgen cekerken koklear implant yuzunden olum oldugu bence yanlistir.
bi zamanlar gazetede okumustum.polisin biri cocugu emara girdiginde cocuguyla ilgilenmek durumunda kalmis. silahi sak diye emar makinesine yapismismis.
bide koklear implantin kulak arkasindaki miknatisi kayiyormus. o kayinca haliyle elektrodlarda kayar. bence sizin implantin 3 ay sonra bozulmasi birazicik muamma:p

özetle implant varsa uzak durun emar dan olmadı mecbursunuz farklı bi kaç doktora danışın iyice....
benim eşimde bozar diyor

emar cekilmeden omur olurmu nuran, helede simdiki zamanda sipsak muayene eden doktorlar varken:(herbi hastalikta teskis icin ya emar, ya rontgen, ya ultrason diyo doktorlar.

emar zararlı ise sonunda ölüm olmadığı sürece uzak durulacak şukufe başka da bi yolu yok....
emar olmadan konacak teşhis artık ne şikayet varsa......
hem eskiden emar mı vardı.....:p

Üst Alt