Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İlaç kullanmasam 2022 aylığıma birşey olur mu?

• Konbuyu başlatan sere
  • Başlangıç tarihi
S

sere

Merhaba. Ben Faverin Risperdal ve Dekapin ilaçlarını doktorların vermiş olduğu ilaçları yaklaşık 4 senedir içiyordum. Fakat şimdi 2-3 aydır hiç ilaç içmiyorum değişen hiç birşey yok. Yani sağlığımda. Şimdi arkadaşlar kafama takılan birkaç soru var:

1.si hastane ilaç raporunu bazen 3 ay süreli bazen de zar zor 6 ay süreli veriyor. Şimdi ben 6 ay 2010 nisan da dolacak. Ben İlaç içmeden de kendimi idare edebiliyorum Yani o saydığım ilaçları içmeden de yapabiliyorum.. Ben hastaneye gitmesem ama hiç gitmesem bu 2022 maaşımı keserler mi? Hastaneye gitmemek tabii ilaçları da almamak anlamına geliyor Bu benim 2022 maaşımı etkiler mi?.

2. Anneme verdiğim vasilik süresi 15.11.2009'da bitti. Biz bunun için vasiliği yeniletmek için yani, hastaneye de gitmeyi düşünmüyorum daha doğrusu gitmeyecem. Annem 15.11.2009'da biten vasilik süresinden sonra Aralık ayı ve daha sonra gelecek dönem maaşlarını almaya yetkili midir?
Bir de şunu belirtmeden geçemeyeceğim Bizim mahalledeki Memur (bundan %100 eminim) Annem geldiğinden Aralık ayı dönem maaşı için konuşuyorum: Kesin gider anneme benim maaşımı vasilik süresi bitse dahi verir kesin verir.
Şimdi ben bu memura gidip desem: " abi anneme verdiğim vasilik süresi 15.11.2009 tarihi itibariyle bitmiş. Artık anneme vermemen gerekiyor" desem bundan sonraki dönem maaşlarını ben kendim alabilir miyim?
Şundan korkuyorum ben bunu mahallemizdeki PTT memuruna hatırlatırsam ' vasilik süresiniz bittiği için sen de çekemezsin annen de çekemez ' diyebilir mi memur bana?

Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın. Bu konu/konularda beni aydınlatırsanız çok müteşekkir olacağım. İyi günler/ İyi bayramlar dilerim herkese. Selametle.....

İlaçları doktor söylemeden kesmen sakıncalı değil mi? İlle "bu ilaçlar fayda sağlamıyor" diye düşünüyorsan, bence başka bir doktora gidip konula ilgili yeni bir tedavi yöntemi belirlemelisiniz.

İlaç kullanmamak 2022 maaşının kesilmesine neden olmaz.

2022 maaşı senin adınaysa, sen başvurup bu maaşı bağlatmışsan, vasi kararının süresi geçince maaşı bir tek sen çekebilirsin.

bir yere kafam takıldı ' sen başvurup bu maaşı bağlatmışsan ' derken biz bunu bağlatmak için annemle beraber gitmiştik.Ondan sonra annem le tekrar yine gittik yanılmıyorsam 2007 yılında o zaman da annem vasilik için başvurdu. Ben vasiliğin ne olduğunu ozaman biliyordum ve hatta dedim annem benim maaşımı kendi üstüne çekmeye çalışıyor dedim. Fkat beni kandırdılar yok öyle değil sen yanlış biliyorsun. Ve birde bu vasilik için başvuru yaptığımızda maaşımı daha çekmiyorduk daha bağlanmamıştı.

Maaşı sen çekebilirsin diye düşnüyorum...

Bizim mahalledeki ptt memuruna hatırlatmazsam vasilik süresi mi bitmiş hiç umursamaz ve haliyle maaşımı anneme verecektir. Zaten ben mahallemmizdeki ptt'den o memur yüzünden kendi maaşımı çekemiyorum bana " senin annen gelecekti olmaz " diyor. Benim kafama takılan asıl sorun ise ben bunu o memura (vasilik süresinin bittiğini) hatırlattığımda maaşımı bana vermek zorunda mı? Yoksa aşağıda belirttiğim gibi___: Bir durumla karşılaşır mıyım? İyi günler dilerim...

****Kafama takılan şey ise; Ben daha önce bu forumda bir arkadaş yazmıştı: " Vasilik süreniz dolmuş, yeniletmeden çekemezsiniz demiş ve o arkadaşı azarlamış memur."***

Ne yapayım gidip PTT memuruna söyleyeyim mi bu durumu?

Şimdi Bülent Bey sizi de yormak istemiyorum ama son bir sorum daha olacak: Ben bu konunun başında yazdığım ilaçların faydasını göremedim içsemde aynı içmesem de aynı diye doktora söylesem. Peki ozaman doktor .( ki bu 2022 maaşının bağlanmasının bir nedeni olan rahatsızlığın artık yok) diyip maaşı keserler mi.?

Hayır, bence karşılaşmazsın.

Maaş bağlatırken vasilikle bağlatmadıysanız, SGK için vasiliğin bir anlamı yok. Vasilik kararı sadece maaş çekerken kullanılıyor; e o karar olmayınca da maaş çekilemez. Mantıken böyle...
Doktor muayenesi ile 2022 maaşıarasında bir ilgi yok. Ancak yeni sağlık raporu talep edersen çok ok çok küçük bir ihtimalle sgk durumdan haberdar olur. Yoksa tedavi sürecine dair süreçle 2022 maaşını kimse kesmez. Doktora gitmeyi ihmal etme lütfen.

Üst Alt