Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İlaçlarımı bırakırsam raporumu elimden alırlar ya da zorla hastaneye yatırırlar mı?

xact

Üye
Konular
20
Reaksiyonlar
0
Bipolar duygulanım bozukluğu hastasıyım. İlaçları bırakırsam ilerde alacağım süresiz çıkabilecek engelli raporunu elimden alabilirler mi? Veya beni zorla hastaneye yatırabileceklerini duydum psikiyatriden süresiz raporu olanlarda. Bu ne kadar doğru?

ilaçlarını bırakırsan daha sağlıksız olursun senin raporunun neden alsınlarki zorla hastaneye yatırmaya gelince sağlık durumun daha kötü olursa tıbbı ilaç kullanmayı istemesen ailenin isteği ile yatırabilirsin belki hastaneye esas konu neden ilaçlarını bırakmak istiyorsun

Kimse hiç bir suretle raporunuzu sizden alamaz.

İlaçları bıraktığınızda sağlık sorununuz daha ileri düzeydeyse aileniz hastaneye yatırır.
Kendi başınıza karar verebilecek düzeydeyseniz(vasi vs ile işlem yapmıyorsanız) kendiniz karar verirsiniz.

Şayet etrafınızdakilere de zarar veriyorsanız o zaman zorla hastaneye yatırılırsınız.

hilal72

Akatizi (oturamamak sürekli yürümek ve iç huzursuzluğu ile ilgili ilacın oluşturduğu bir yanetki) diye ilacın oluşturduğu bir yanetki yaşadım. Hala daha tam iyileşebilmiş değilim. Böyle durumlar uzun süre ilaç kullanmayla kalıcı hale gelebiliyormuş. Bu yanetkilerden en ağırlarından biri de tardif diskinezi. Bu gibi yanetkileri yaşayacağıma, bipolar yaşamayı tercih edebileceğimi sanıyorum çünkü hala bile beni yıpratıyor yaşadığım yanetkiler...

Tardif diskineziyle ilgili videolar: https://www.youtube.com/watch?v=FUr8ltXh1Pc

https://www.youtube.com/watch?v=t_NKRS8lLWA

--------------

Teşekkürler cevabınız için @Plumeria

ben pc de youtup videolarını seyredemediğim için gönderdiğiniz linktekileri haliyle göremiyorum bu yan etkiler ve ilaçların değiştirilmesi için dr görüşün benim oğlumdada aynı etkiyi yaptı ilaçlar sonra dr ona risperdal iğne yazdı bir tek onu kullanıyor 15 günde bir gidip iğnesini vurduruyor dr görüşmeniz yada doktorunuzu değiştirmeniz gerekir bence

hilal72

Doktoruma tekrar söyleyeceğim. Ağır bi yanetki yaşadığım için ilaçlara bu kadar soğuk bakıyorum galiba ve bazı yanetkilerin kalıcı olması beni korkutuyor.

Şu linke bakın psikiyatri hastalarının hakları ile ilgili detaylı bilgi verilmiş. Yani karar verme yetkisi tamamen bozulmuş hastalara zorla ilaç verebilirler.

algea

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ndeki bir arkadaş ilaçları bırakırsak zorla hastaneye yatırılabileceğimizi söylemişti. Yani karar verme yetisi tamamen bozulmamış hastalara zorla ilaç veremiyorlar. %40 engelli raporu olsa bile. Doğru mu?

xact iki yerden birden konuşuyoruz ama bişey daha soracağım bipolar bozukluk olup ilaç tedavisi görmeyen birisine oran verilmiyor diye biliyorum doğru mudur

İlaç kullanmayan birisine "işlevselliği tedaviyle tam düzelen" yani %0 verirler çok çok büyük ihtimal bence. Ben bir süre ilaçları bırakmayı düşünüyorum. Kötü duruma düşersem tekrar başlayabilirim ilaçlara.

ilaçların zarar verdiği kesin olarak belli ise , doktora danışarak kesebilirsiniz, ruhi sıkıntıları atmanız için kendinize bir meşguliyet bulmalısınız.

xact

İlaçları hiç bir şart altında bırakmamalısın. Doktorun bunları değiştirebilir, farklı kombinasyonlar uygulayabilir, ama bir şekilde ilaç kullandırtmaya da devam eder.

Hele de öyle rapor almak için ilacı kesersen, zaten büyük hata olur. Aman diyeyim! Ve unutma, ilacı kestiğin rapor sürecinde yapılacak tahlillerde belli olur

Doğru abi. İlacın dozunu düşürmüştüm kendi kendime, yanetkiler geçti ama eskiye döndüm gibi oldu tekrar. Sanırım doktora söyleyip ilacı değiştirmesi en iyisi.

xact

Umarım doktorunuzla görüşmüşsünüzdür.Yan etkileri açısından mutlaka diğer ilaçlara geçiş sağlanır.Bipolar yaşamanın ne olduğunu bizlerden gayrisi bilmez lütfen siz kendiniz bırakmayın.Sağlıklı günler.

Üst Alt