Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İlk insan kafası nakli seneye yapılacak

Capricorn

Aktif Üye
Konular
75
Reaksiyonlar
11
57e2355b496783067cb74286.jpg

[h=2]İtalyan beyin ve sinir cerrahı Sergio Canavero, Rus gönüllü Valery Sipiridonov üzerinde gelecek yıl dünya tarihinin ilk kafa naklini gerçekleştireceklerini açıkladı.[/h]
İtalyan beyin ve sinir cerrahı Sergio Canavero, 80 cerrah ile birlikte Rus gönüllü Valery Sipiridonov üzerinde dünya tarihinin ilk kafa naklini gerçekleştirmeye çalışacak.
Birçok bilim insanı ve profesör söz konusu projenin uygun olmadığını belirtirken, İtalyan beyin cerrahı Sergio Canavero ameliyatın başarı oranının çok yüksek olduğunu dile getiriyor.
Kafanın yeni vücuda nakledilmesi ile omurgaya elektrik vererek canlandıracaklarını söyleyen Canavero, vücuda enjekte ettikleri polietilin glikol sayesinde yöntemlerinin başarılı olduğunu söyledi.
İlk kafa nakli için gönüllü olan kişi ise, Werdnig-Hoffmann sendromu olan 30 yaşındaki Rus yazılımcı Valery Spiridonov. Kız arkadaşının nakle karşı olduğunu söyleyen Spiridonov, böyle bir karar almasının nedenini ise “Kişisel motivasyonum, kendi yaşam koşullarımı iyileştirmek, kendi kendime yetebilmek” diyerek açıkladı.

57e235618685762ff847cc86

The Independent'ın paylaştığı habere göre, 10 milyonlarca dolara mal olacak ameliyatın ABD ve Avrupa'da gerekli prosedürlerin izin vermemesi nedeniyle Çin'de gerçekleşmesi bekleniyor.

Rus gönüllü Spiridonov'un hayatını kaybetmesi halinde, ameliyatta yer alacak 80 beyin cerrahının cinayetle suçlanacağı belirten uzmanlar, projenin son derece gereksiz olduğunu vurguluyorlar.

Proje ilgilenen bilim insanları ise kopartılan kafa kaslarının naklinin imkanlar dahilinde olmadığını vurgularken, başarıyla tamamlanacak bir ameliyatın bilim tarihine geçeceğini dile getiriyorlar.

Kaynak : İlk insan kafası nakli seneye yapılacak - CNN TÜRK - tarafsız güvenilir haberler

Capricorn düşüncelerini çok merak ediyorum haberi paylaşan olarak güzel bir tartışma konusu olur bu :)

Gerçekten merak uyandıran bir nakil..
Şahsen ben bu nakli bir Frankenstein yaratmaktan farksız görüyorum...
Başarılı olursa insanlık nasıl bir şeyle karşı karşıya kalır düşünmeden edemiyor insan...
Şahsen başarılı olursa Spiridonov'un eski Spiridonov olup olmayacağı en merak ettiğim konular arasında...
Birde vücudu kullanıcak beyin ölümü gerçekleşen başka bir insan var...
Birinin aklı birinin vücudu yeni bir insan yaratacak...
Spiridonov resmen bir kumar oynuyor

Hep böyle bir şey olur mu diye beklemiştim. Takip edeceğim bu projeyş heyecanla :) yıllar önce yabancı r film izlemiştim. beyin nakli olan iki adam vardı(oyuncular bilindik sima da benim aram yok yabancı isimle) böyle bir teknoloji olmalıydı artık.

Gerçekten çok merak uyandırıcı...Eğer proje gerçekleşirse yani operasyon başarılı olursa Valery eski Valery olmaz bi kere... ayyyy çok heyecanlı. ..

Şahsen başarılı olursa Spiridonov'un eski Spiridonov olup olmayacağı en merak ettiğim konular arasında...

Birinin aklı birinin vücudu yeni bir insan yaratacak...

İlginç bir düşünce... :)

Ama insanı oluşturan beyinden ibarettir aslında... Geri kalan tüm bedenin yegane işlevi beyne hizmet etmektir. Dolayısıyla ister kendi bedenini kullansın, ister başkasını, ister sadece kafa şeklinde bir makinaya bağlı bedensiz yaşasın kişi aynı kişidir. Bir başkası olmaz. :)

Kişiliğimizi, benliğimizi oluşturan her şey beyinde başlar, beyinde biter.

çok enteresan bir haber, ilk duydugumdan belli merakla bekliyorum fakat başarı şansı çok az diyorlar

Üst Alt