Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş esnasında Kalp Krizi geçirmem iş kazası mıdır?

Mustafac35

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar İzmirde Sayaç Okuma Elemanı olarak çalışırken Şubat ayında iş esnasında kalp krizi geçirdim ve kendi imkanlarımla hastaneye gittim kalp krizi geçirdiğim söylendi anjiyo oldum. Buna bağlı olarak heyetten %55 engelli raporu verdiler. İşyerim Temmuz ayında engelli kadromuz dolu seni bu şekilde sahada da çalıştıramayız dediler 5 ay çalıştığım için pek önemsemeyip istifa ettim. Benim bu kalp krizim iş kazası olarak sayılır mı ve dava açmalı mıyım ? Benim durumumda olan varsa yorumlarınızı bekliyorum. Yaşım 27. Teşekkürler.

iş esnasında olan her sey iş kazasıdır 5 ay çalışmışınız ne gibi bir hak talep ederseniz bilemedim şimdi

Mustafac35

Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun.İş yerinde geçirilen kalp krizi iş kazası olarak kabul ediliyor.Bununla ilgili genelge aşağıda olduğu gibi.
2016/21 sayılı SGK Genelgesi İle İşyerinde Geçirilen Kalp Krizi İş Kazası Sayılıyor

Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 29.09.2016 tarihinde yayınlanan “Kısa vadeli sigorta kolları uygulamaları” konulu 2016/21 sayılı SGK Genelgesi'nin; "Sigortalının işyerinde kalp krizi geçirmesi veya başka bir hastalık nedeniyle ölmesi ya da ruhen veya bedenen hemen veya sonradan engelli hale gelmesi iş kazası olarak kabul edilecektir." Hükmü gereği iş yerinde kalp krizi geçirilmesi iş kazası olarak sayılacaktır.

Tabi kalp krizini iş yeriniz iş kazası olarak bildirip bildirmediği önemli.Eğer iş kazası olarak bildirdiyse işiniz kolay.Ama bildirmediyse o taktirde bınu sizin ispatlamanız gerekecek.Umarım çalışırken kalp krizi geçirdiğinize şahit olan varsa iyi olur.tabi bu kişi yada kişiler şahit olurlar mı nuda önemli.Hastaneye ambulans ile gitmiş olsaydınız çok iyi olurdu ama anladığım kadarıyla kendi imkanlarınızla hastaneye gitmişiniz.Yanınızda umarım birileri varmıştır.hastane kayıtlarında ne olarak geçiyor bakmak lazım.

Eğer bunlar sizin lehinize olursa kendiniz dilekçe ile sgk'ya bildirimde bulunmalısız.İsterseniz özel mesaj ile kendim için yazdığım ve bildirimde bulunduğum dilekçenin bir örneğini gönderebilirim.
Kolay gelsin.

Üst Alt