Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş Göremezlik hesaplama hakkında bir sorum var?

suatsahin5420

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar ben 2012 yılı kasım ayında Ankara da trafik kazasına bağlı olarak iş kazası geçirdim.
Görevim gereği araç kullanan birisi olarak işveren ilk etap da iş yeri incelemeye tabi olmasın diye tedavi gördüğüm hastanede hastalık olarak işlem açılmasını istemiş.
Ailemin ve avukatımın olayı fak etmesi ve akabinde görmüş olduğum uzun tedavi ve ameliyat süreçleri sonrası iş kazası olarak işlemler değiştirilmiş olup tedavilerim sonrası (Yaklaşık 4 ameliyat ve protezler sonrası ) tekrar ayağa kalmış fakat hayatının geri kalanını sakat olarak geçiren birisiyim.
Yaşamış olduğum uzun ve acılar ile dolu 1 yıl sonrası gerek sigorta (Araç Sigortası) gerekse kazaya karışan ve raporlar ile suçu sabit görülen Tır sürücüsü ve sahibi,Çalışmış olduğum holding ve sahibini dava etmiş bulunmaktayım.
Davalarımın ilkini (Sigorta Şirketini) kazanmış olup belli bir miktar ödeme aldım.
Buna paralel olan Tır sürücüsü ve araç sahibi ile ilgili davam devam ediyor.
Ayrıca iş yerine açmış olduğum dava da devam etmektedir.
Konunun kısa özeti bu.....!!!!

Asıl sorum şu yaşamış olduğum bu olaylardan sonra (Sürekli iş göremezlik) maaşı alabilmek adına yapmış olduğum başvuru halen devam etmektedir.
Benim kaza sonrası almış olduğum ve İstanbul SGK (Sigortam orada görünmekte olduğu için kaza tarihin de ) rapor oranının onaylanmış durumu %49 olup ikamet adresim Ankara olduğu için geçen hafta 20/05/2016 tarihin de Ankara SGK Müfettişine gerekli dava dosyasında bulunan evraklar ve tesbit tutanakları ve tanık ifadelerinin yer aldığı belgeler ile ifade vermiş bulunmaktayım.
1 inci sorum: 2012 tarihin de aylık gelirim 1146 tl olup %49 sürekli iş göremezlik raporu olan birisi olarak ne kadar aylık maaş alırım.
2 inci sorum: maaşım ne zaman bağlanır.
3 üncü sorum ise arada sadec 3 defa sürekli iş göremezlik ödemesi alan birisi olarak 2012 - 2016 yılları arası olarak düşünülünce arada kalan ödemeler de tarafıma ödenir mi ve hesaplama nasıl olur.

Uzun uzun yazıp sıktığım için özür dilerim forum da yer alan tüm engelli ve sağlık sorunu yaşayan arkadaşlarım dan .Ama ciddi anlamda yardım ve görüş bekleyen birisi olarak cevaplarınızı bekliyorum
Bilhassa OTURANBOĞA rumuzlu Bülent beyden
Saygılarımla

1.ci soruna tahminen cevap veriyorum maaşın 400 ila 500 TL arası
2.ci sorun başvurduktan 8 ay kadar sonra maaş alırsın işlemler uzun sürüyor en erken tarih
3 cü sorun.. Kaza tarihinde istirahat raporunun bittiği günden itibaren bu güne kadar olanı hepsini alırsın hatta aylık zam oranlarına göre

Bu konularda uzman değilim bende kaza geçirdim aynı işlemleri gördüm
Müfettiş ifade verirsin bilmem ne uzun işler
Allah şifa versin bu arada herkese inanma

axf3rhack RUMUZLU (Ayhan Bey)sanırım yazmış olduğunuz cevap benim sormuş olduğum sorulara karşılık olarak verilen cevaplar.
Ben başvuru (sgk) ve müfettiş ifade olaylarını tamamladım şuan okutmana gitmiş ve önümüzdeki hafta bağlı olduğum sgk (İSTANBUL BEYKOZ) evraklar gider diye söylemde bulundu.
Ben bunlar ışığında ne zaman maaş bağlanır ve ne kadar alabilirim diye sormuştum.
Teşekkürler

Üstat benim maaşım bağlandı sgk ya işgöremezlik maaşı için başvurudan sonra 2 seneyi buldu.Faiziyle beraber aldım.

Suatsahin bey evet size cevap verdim ben sizi en baştan başladığınızı varsayarak konuştum ama siz ifade verdiyseniz. Bağlandı bağlanacak aşamasındasınız demektir 2 ay kadar sürer bağlanması diye tahmin ediyorum. Eve bir tebligat gelir ilk maaşınız ı ve maaştan önce geriye dönük ne kadar alacağınız varsa onları sizin adınıza XXX bankaya yatırdık her ayın şu günü çekebilirsiniz diye muhtemelen deniz bank tan adınıza hesap açarlar

Ayhan bey teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgiler için .

Benim ve bizler gibi beklemekte olan tüm arkadaşlarımızın allah yardımcısı olsun .
Hoş bu duruma düşmüş olup devletten para almak hiç hoş degil birde bu parlar sadaka gibi verilince insan yaşamış olduğu o kadar ızdırapları düşününce lanet okuyor
Sakat kalmak ve para almaktan sa ayakda kimseye muhtaç olmadan ölmeyi yeğlerim.
Saygılarımla

axf3rhack Ayhan bey geçen hafta yani 3/06/2016 tarihinden (Kendim Takip Ettiğim İçin) Ankara Sgk müfettişine vermiş olduğum ifadenin sonrası gelişme ve okutmana gönderilen kendisi tarafından yazılan raporun akıbetini ve sonucunu sordum.
Kendileri bana beni iki hafta sonra arayın demiştim diye bir serzenişte bulundu bende konu ile ilgili olarak 2 haftanın geçtiğini ve beni bu konu da yargılama ve sorgulama hakkının olmadığını hatırlattım.
Sanırım birilerinin bu insanlara bu konu da dur demesi gerekiyordu
Bende bilinçli ve işlerini takip eden birisi olarak daha da üzerine giderek bana konu ile ilgili net ve açıklayıcı bir cevap vermesini istedim.
Baskılarım işe yaramış olacak ki kendisi 31/05/2016 tarihinde ....... sayı no ile evrak İstanbul Beykoz sgk ya posta edilmiştir dedi.
Bunun üzerine bir de artı parantez sizin asıl Ankara da çalışırken İstanbul da hizmetinizin olmadığını kanıtlanmış olduğunu (İşverenin usulsüzlüğünden kaynaklanan) İstanbul Beykoz maaş bağlamayı tekrar Ankara ya gönderebilir bu nedenle maaş bağlanma olayınız 2 ay daha uzaya bilir dedi .
Kısaca durum bu sizce bu bir ihtimal mi yoksa Beykoz sehven bu maaşı yapılan tüm işlemler sonrası İstanbul üzerinden mi bağlar.
Çünkü firma halen İstanbul kanadı faal olarak çalışıyor görünmekte
Saygılarımla

Konu ile ilğili olarak bilgisi olan tüm arkadaşlarını yorumlarını bekliyorum (Bülent bey) sizden fazlası ile bekliyorum .
Sizlere birkaç defa yazdım ama cevap alamadım.
Lütfen olumlu yada olumsuz bir kaç cümle alayım.

Saygılarımla

Üst Alt