Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş göremezlik kontrol sürecini nasıl hızlandırabilirim?

ASSG

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Merhaba Arkadaşlar,

2017 yılında belirlenmiş %34,2 işgöremezlik oranım var. 2 yıl sonrasına kontrol dediler.

28 Aralık 2018'de SGK Ok Meydanı'ında heyete girdim. Oradan Sağlık Kurulu'na gönderilecekti bilgiler ve yeni orana Kurul karar verecekti. 1 ay içinde belirlenir dediler.

İlk Kurul sonucum 1 ay içinde belli olmuştu. Ancak bu kez hiç ses çıkmıyor. Evime posta gelmedi. Unkapanı SGK''ya bağlıyım. Onlar da "Sağlık Kurulu sonucunu bekliyoruz, biz birşey yapamayız." diyor.

Sağlık Kurulu'na ulaşmanın, sormanın, süreci hızlandırmanın yolu var mıdır? Son zamanlarda kontrol için Kurul'a girmiş olan ve sonucu geciken var mı? Ne önerirsiniz?

Teşekkürler,
Ahu.

Ahu Sayarer Guner

Çoktan belli olmuştur tabii ki, ama yine de bilgi olması açısından ne kadar sürdüğüne dair buraya not düşerseniz sevinirim.

Öncelikle gecmis olsun bende nisan 2018 de is kazasi gecirdim ve raporum ekimde bitti raporum bitince ssk ya basvurdum surekli is gorememezlik icin ve beni heyete soktular heyet 15 gun icinde ssk ya raporu yolladi ssk da inceleyim 15 gun icinde saglik kuruluna yoladi saglik kurulundan ise mart ayinda oranim geldi ve maas baglandi nisan ayinda cektim maasimi yani arkadasim bi 3 veya 4 ay suruyo saglik kurulundan gelmesi..BU ARADA GOOGLE YE DÖKÜMAN EVRAK SORGULAMA yaz evrqklarini buradan kontrol edebilirsin..yazdiktan sonra dökuman yönetim sistemi evrak takip sorgusu cikiyo bunu tikla sonra acilan sayfada uygulamaya giris yazar onu tikliyosun sonra tc kimlik no ve e devlet sifresi isteniyo giriyosun sayfa acildiktan sonra evrak yilin dosyalari ssk ya veris yilin isteniyo seciyosun dosyan hangi asamada takip edebilirsin...

Merhaba OturanBoğa,

Malesef hala tebligat elime geçmedi. Şubat 2019'dan beri maaşım kesik. Bugün Unkapanı'ndan öğrendiğim zoraki bilgi ile, oranın %34,20'den 15'e düşürüldüğünü öğrendim. Çok şaşkın ve sinirliyim. Boyun omurlarımda kayma, karın duvarı defekti ve dev bir karın duvarı fıtığım var. 2 yıldır herhangi bir tedavi olmuş değilim. Üstelik tüm tetkik ve radyoloji raporlarım da, 2 yıl once 34,20 oran aldığım zamanla aynı. Raporlar arasında anlamlı fark olmadığı da açıkça yazıyor.

Oranım neden düşmüş olabilir? Bir fikriniz var mı? Benzer şeyler başına gelmiş olan paylaşabilirse çok sevinirim.

Bu durumda, tebligat elime geçtiğinde, Yüksek Sağlık Kurulu'na itiraz mı etmeliyim? Ne önerirsiniz?

Çok teşekkürler...
Legar45 çok teşekkür ederim...Ben mesajınızı şimdi gördüm. Size de çok geçmiş olsun.

Hala tebligat elime geçmedi. Ancak telefonla bağlı bulunduğum SGK'dan öğrendiğime göre oranım %34,20'den %15'e düştü! Nasıl olur anlayamıyorum. Tedavi süreci falan söz konusu değil.

Evrak takip sistemini biliyorum, çok çok teşekkürler...

Rica ederim sizede cok gecmis olsun inslah istediginiz gibi bir sonuc bağlarsınız tarafıniza ii günler.

Merhaba,
Hala cevap gelmedi. 4,5 ay oldu.
Cimer'e yazdım geçenlerde.
Bakalım ne olacak? :)

Sevgili Arkadaşlar Merhaba,

4,5 aylık bekleyişim sonucunda hala bana iletilen bir bilgi olmadığı için iki gün önce CİMER’e dilekçe yazmış, 4,5 aydır beklediğimi ve durumumun ne olduğunu sormuştum. Bugün cevap geldi. Sürekli iş göremezlik derecem %34,2’den %15’e düşürülmüş.

İki yıl önceki radyoloji raporlarım ve güncel radyoloji raporlarım tamamen aynı. Herhangi bir tedavi sürecim vs de söz konusu değil. Hatta raporlarımı hep “karşılaştırmalı” istiyorum. Güncel raporumda direk “bir önceki rapora göre anlamlı bir fark yoktur” notu var. Bu durumda sürekli iş göremezlik derecem nasıl azalabilir?

İtiraz dilekçesi yazacağım. Benimle dilekçe örneği paylaşabilir misiniz? Bu arada ne yapmam gerekiyor? %15’lik oran üzerinden bağlanan yeni maaşımı itiraz süresince çekmeyeyim mi?

Önemli not: Araya, sora, uğraşa uğraşa öğrendim ki, sonucum SGK sistemine düşmesine rağmen, benim dosyamın nerede olduğu bulunamamış. Yani dosyam bildiğiniz anlamda kaybomuş. Bu nedenle benimle ilgili işlemler bu kadar gecikmiş. Hepimize tecrübe olur diye paylaşmak istedim.

Selamlar.

Sürekli İşgöremezlik Kontrol Muayenesi - Oran İtiraz

Arkadaşlar Merhaba,

%34,2 olan işgöremezlik oranım, tüm rapor ve tektik ve sonuçlarım aynı olmasına ve her hangi bir tedavi görmemiş olmama ragmen kontrol muayenesinde %15'e düşürüldü. İtirazım YSK tarafından değerlendirildi. Sonuç değişmedi, oran aynı: %15.

Tekrar itiraz etmek istesem bunun yolu SGK'ya dava açmak imiş. Doğru mudur? Çalıştığım avukatın şöyle bir yorumu var: "Devlet belli ki parasal sıkıntıda. Oranları düşürüyor. Yaşlılık aylıklarında da durum aynı. Dava açarsak kazanma olasılığımız düşük çünkü itiraz yine devlet kurumlarında değerlendirilecek ve devlet kendisini korumaya alacak..."

Siz ne dersiniz? Tamamen aynı halde 2 yıl once %34,2 olan oran şu anda nasıl %15'e düşer? Bunu kabul mü etmeliyim?

YSK'nın kararı sonucu dava açıp da kazanan var mı? Sizce olasılık nedir? Ne önerirsiniz?

Yorumlarınızı bekliyorum. Çok teşekkürler...

Aynı benim de yüzde 15 di ben itiraz ettim sgk ya yüzde 34 .20 verdiler iş kazası sonucu sağ el bilek amputasyon kopu geri dikildi ama sakat kaldı

Üst Alt