Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş göremezlik maaşı alıyorum. Katkı payı ödenmemesi için ne yapmalıyım?

muratcan67

Üye
Konular
34
Reaksiyonlar
0
genel sağlık sigoratasında katılım payı anlatılırken işkazası ve meslek hastalıkları ile askeri tatbikat ve maneyralada sağlanan sağlık hizmetleri, afet ve savaş hali nedeniyle saplanan sağlık hizmtleri, raporla belgelenen kronik hastalıklar hayati öneme sahip organ nakli kontrol muayeneleri ve harp okulu ve polis akademisi öğrencilerinden katkı payı alınmıycaktır yazıyo.

ben iş kazası gecirdim ve sürekli iş göremezlik maaşı bağlandı. hastanelere kontrol ve tedavi amaçlı gittiğim sıralarda katılım payı ödenmemesi için ne gibi bi işlem yapmam gerekir

muratcan,
yazmasına yazıyorda,az önce ilaç yazdırdığım sağlık ocağından geldim,3 tl ödemek zorunda kaldım...
eczacı arkadaşa,bunun bizden alınmamasını gerektiğini söyledim..ama tabi onun da yapacağı bir şey yok,sistem 3tl tutarı gösteriyor..
ama yapılacak ne var dersen bende bilmiyorum...sgk na bilgi edinmeye ,mesaj yazdım....ne gelecek bakalım...

Kimlerin katkı payından muaf olduğuna dair mevzuat hangisi?

6.5. Katılım payı alınmayacak haller, sağlık hizmetleri ve kişiler;
6.5.1. İş kazasına uğrayan veya meslek hastalığına tutulan sigortalıdan, bu durumları nedeniyle sağlanan sağlık hizmetleri için (6.1), (6.2) ve (6.3) numaralı maddelerde tanımlanan katılım payları alınmaz.
6.5.2. Askerî tatbikat ve manevralarda sağlanan sağlık hizmetleri için (6.1), (6.2) ve (6.3) numaralı maddelerde tanımlanan katılım payları alınmaz.
6.5.3. 5510 sayılı Kanunun 75 inci maddesinde yer alan afet ve savaş hali nedeniyle sağlanan sağlık hizmetleri için (6.1), (6.2) ve (6.3) numaralı maddelerde tanımlanan katılım payları alınmaz.
6.5.4. Birinci basamak sağlık hizmeti sunucularında yapılan muayenelerde ve Sağlık Bakanlığınca aile hekimliği sözleşmesi yapmış aile hekimi muayenelerinde, (6.1) numaralı maddede tanımlanan katılım payı alınmaz.
6.5.5. Kurumca finansmanı sağlanan kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri için (6.1), (6.2) ve (6.3) numaralı maddelerde tanımlanan katılım payları alınmaz.
6.5.6. Sağlık raporu ile belgelendirilmek şartıyla SUT eki “Hasta Katılım Payından Muaf İlaçlar Listesi” nde (EK-2) yer alan ilaçlardan katılım payları alınmaz.
6.5.7. Sağlık raporu ile belgelendirilmek şartıyla (6.3.2) numaralı maddede yer almayan tıbbi malzemelerden katılım payı alınmaz.
6.5.8. Sağlık raporu ile belgelendirilmek şartıyla; organ, doku ve kök hücre nakline ilişkin sağlık hizmetleri için (6.1), (6.2) ve (6.3) numaralı maddelerde tanımlanan katılım payları alınmaz.
6.5.9. 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre şeref aylığı alan kişiler ile bunların eşlerinden (6.1), (6.2), (6.3) ve (6.4) numaralı maddelerde tanımlanan katılım payları alınmaz.
6.5.10. 3292 sayılı Vatani Hizmet Tertibi Aylıklarının Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişilerden (6.1), (6.2) ve (6.3) numaralı maddelerde tanımlanan katılım payları alınmaz.
6.5.11. 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişilerden (6.1), (6.2), (6.3) ve (6.4) numaralı maddelerde tanımlanan katılım payları alınmaz.
6.5.12. 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu hükümlerine göre korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretsiz faydalanan kişilerden (6.1), (6.2) ve (6.3) numaralı maddelerde tanımlanan katılım payları alınmaz.
6.5.13. Harp malûllüğü aylığı alanlar ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık alanlardan (6.1), (6.2), (6.3) ve (6.4) numaralı maddelerde tanımlanan katılım payları alınmaz.
6.5.14. Vazife malûllerinden (6.1), (6.2), (6.3) ve (6.4) numaralı maddelerde tanımlanan katılım payları alınmaz.
6.5.15. 3713 sayılı Kanuna göre aylık bağlanmış malûller ile aynı Kanun kapsamına giren olaylar sebebiyle vazife malûllüğü aylığı alan er ve erbaşların sağlık kurulu raporuyla ihtiyaç duydukları her türlü ortez/ protez ve diğer iyileştirici araç/gereçlerden katılım payı alınmaz.

BENİM BULABİLDİĞİM BU.

SGK Bilgi Bankası

• Soru Numarası : 476 Cevaplanma Tarihi : 18.03.2009 Soru

İş kazasına uğrayan sigortalıyım. Bu durum nedeniyle aldığım sağlık hizmetleri için muayene katılım payı ödeyecek miyim?
    Cevap

İş kazasına uğrayan sigortalılarımız, bu durumları nedeniyle aldıkları sağlık hizmetleri için muayene katılım payı ödemeyeceklerdir.

T.C.SOSYAL GÜVENLİK KURUMUBASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Sayı:B.13.1.SGK.0.BSN.BEB.0-622.02/12.10.2009
Konu:08.10.2009 Tarih ve 71676 numaralı başvurunuz.

Soru: Aşağıda belirtili duruma rağmen,tarafımdan katılım bedeli olarak 3tl. nakit olarak alınmıştır. alınmayacak olarak belirtili olmasına rağmen ilaç alımı esnasında, eczaneden belirtilen bedel tarafımdan ödenmiştir.. bundan sonra alınmaması için yapmam gerekenler nelerdir?

SGK Bilgi Bankası Soru Numarası : 476
Cevaplanma Tarihi : 18.03.2009
Soru: İş kazasına uğrayan sigortalıyım. Bu durum nedeniyle aldığım sağlık hizmetleri için muayene katılım payı ödeyecek miyim?
Cevap: İş kazasına uğrayan sigortalılarımız, bu durumları nedeniyle aldıkları sağlık hizmetleri için muayene katılım payı ödemeyeceklerdir"

Cevap: Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
Hangi Hastaneden ve eczaneden katılım payı aldığınızı belirtmeniz halinde gerekli işlemler yapılacaktır.​
Bilgilerinizi rica ederiz.
Basın ve Halkla İlişkiler MüşavirliğiBilgi Edinme Birimi

T.C.SOSYAL GÜVENLİK KURUMUBASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Sayı:B.13.1.SGK.0.BSN.BEB.0-622.02/17.10.2009
Konu:13.10.2009 Tarih ve 73140 numaralı başvurunuz.

Soru: iş kazası geçirdiğim için sürekli iş göremez maaşı almaktayım.Benim sorum aldığım sağlık hizmetleri ile muayene ve kontrol için katılım payı ödiyecek miyim .5510 sayılı yasayı incelerken iş kazası meslek hastalıkları askeri okullar ve polis akademileri savaş ve afet hali insan sağlığını tehlikeye sokacak organ nakli durumlarında katılım payı alınmıyacağını yazıyo .Bizi bu konuda ayrıntılı biçimde bilgilendirirseniz sevğinirim

Cevap: Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur:
İş kazasına uğrayan veya meslek hastalığına tutulan sigortalıdan, iş kazasına bağlı olarak oluşan hastalıklar için muayene katılım payı alınmamaktadır.​
Bilgilerinizi rica ederiz.
Basın ve Halkla İlişkiler MüşavirliğiBilgi Edinme Birimi

bugün sgk aradılar katılım payıyla ilgili (sut)sağlık uygulama tebliği 6.5.1 madde 29.10.2008 sayılı resmi gazete yayınlanmış iş kazası ve meslek hastalığı geçiren kişiler iş kazasına bağlı oluşan hastalıklar için muayene katılım payı alınmıyo.gittiğiniz hastaneye dediler işkazası ile ilgili müfettiş raporunun fotokopisini ve hastalığınızileilgili evrakları gösterip sut 6.5.1mad tabiyim dememiz gerekiyomuş bilgilerinize

nasıl bir açıklama yapmışlar,anlamak mümkün değil...müfettiş raporun fotokopisi,kim nereden bulacak bu evrağı.müfettiş raporunu kim görmüşki,bırakın fotokopisini,gören var ise bir elin yarısını geçmez..
hadi şuanda veriliyor diyelim...ya 10 sene önce iş kazasına uğurayanlar...

ergün ben spordum öyledediler iş kazasını ıspatlamak için belge.bence

----------

bence kaza geçirdiğin hastanenin epkriz roporuda olur gerçi bende ikiside var hastaneye gidince bakacaz dedikleri gibimidiye .Bu bilgiyide sizi ankara şikayet edecem diyince tel nomuı aldılar beni arayıp söylediler iki haftadır uğraşıyorum bunun için bakalım ne olacak

verdikleri tahsis no'lar 81..... diye gidenler ve gelir aldığımız iş kazasına uğurayanlar içindir zaten,.....daha ispata gerek varmıki.?birde epikriziniz oldumu,sorun çıkmaması gerek diye düşünüyorum....

inşallah dediğin gibi olur sut 6.5.1 tabi olduğumuzu söylememiz ve bunu ıspat etmemiz lazımmış

yaşanan sıkıntılar nedeniyle sgk tarafından yapılan açıklama:

SOSYAL GÜVENLĠK KURUMU BAġKANLIĞINDAN
Son zamanlarda genel sağlık sigortası kapsamında yer alan hak sahiplerinin sağlık hizmet sunucularına müracaatı ile Kurum mevzuatı gereği katılım payı alınmayacak kişilerden (ĠĢ kazasına uğrayan veya meslek hastalığına tutulan sigortalı, 1005 sayılı Ġstiklal Madalyası VerilmiĢ Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre şeref aylığı alan kişiler ile bunların eşleri, 3292 sayılı Vatani Hizmet Tertibi Aylıklarının Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişiler, 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişiler, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu hükümlerine göre korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretsiz faydalanan kişiler, Harp malûllüğü aylığı alanlar ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık alanlar, Vazife malûlleri) katılım payı tahsil edildiği belirlenmiştir.
Genel sağlık sigortası kapsamında yer alan hak sahiplerinden katılım payı alınmaması gereken kişilerden yersiz katılım payı alınmasının engellenmesi için sağlık hizmet sunucularınca hak sahiplerinin Medula üzerinden provizyon alınması sırasında ve Eczanelerce de reçetelerin eczane provizyon sistemine kaydedilmesi sırasında, kişilerin sigortalılık bilgilerinin doğru ve eksiksiz girilmesi gerekmektedir. Aksi halde hak sahiplerinden yersiz katılım payı tahsil edilmesine sebebiyet verilmektedir.

Bu konuda tüm sağlık hizmet sunucuları ve eczaneler tarafından, provizyon alma ve hizmet kayıtları sırasında yanlış ve eksik bilgi girilmemesi hususunda azami dikkat gösterilmesi gerekmektedir.

Tüm sağlık hizmet sunucuları ve Eczanelerin duyuruya göre hareket etmeleri önemle rica olunur.

Adres: Ziyabey Cad. No:6 Pk:06520 Balgat/ANKARA
Ayrıntılı bilgi için irtibat: Mehmet ÖZDEMİR ( Daire Bşk.V..)
Tel: (0 312) 207 84 89 Faks: (0 312) 207 81 45 e-posta: gssizleme@sgk.gov.tr Elektronik Ağ: www.sgk.gov.tr
Santral: (0312) 207 80 00

[SIZE=2]YUKARIDAKİ TÜM BİLGİ VE AÇIKLAMALAR BERABERİNDE,AŞAĞIDA BELİRTİLİ MUAYENE TUTARININ/TUTARLARININ GELİRİMDEN KESİLMESİ YASALMIDIR..?[/SIZE]

[SIZE=2]81 Tahsis No'lu, T.C. Kimlik No'lu, isimli sigortalının Aralık 2009 dönemine ait ilaç, muayene ve optik katkı payı kesintileri listeleniyor. [/SIZE]

Hizmet NoEczane/Optik AdıEczane/Optik İliHizmeti Alan Kişinin Yakınlık DerecesiHizmet TarihiToplam Kesinti MiktarıŞuana Kadar Yapılmış Kesinti MiktarıKalan Kesinti MiktarıHizmet Türü
1İSTANBULİSTANBUL KENDİSİ05.10.200930,00 TL 30,00 TL 0,00 TL MUAYENE
2İSTANBULİSTANBUL KENDİSİ05.10.20093,75 TL 3,75 TL 0,00 TL İLAÇ
3İSTANBULİSTANBUL KENDİSİ06.10.20092,86 TL 2,86 TL 0,00 TL İLAÇToplam: 36,61 TL 36,61 TL 0,00 TL

Merhaba ergün, hala katkı payı maaşından kesiliyor mu?

ben iş kazası geçirdm benen hep kesiliyor kesilmemesi için ne yapmak lazım bilgi lütfen yücel karaduman 5306959919

Üst Alt