Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş göremezlik maaşı alıyorum. Malulen emekli olabilme şansım var mı?

exof

Üye
Konular
25
Reaksiyonlar
1
selam
sürekli iş görmzlik geliri alıyorum kafam çok karıştı bılgısı olanın paylaşmasını ıstıyorum
1999 ssk gırışım başladı iş kazası sonucu 2000 yılında %70 oranında süreklı iş görmezliğe hak kazandım ve şuan iş görmezlik geliri alıyorum

2008 yılında serbest meslek falıyetı yuruten mali müşavirin yanında zorunlu staj kapsamında iki yııllık staja başladım şuan sgdp yatırarak çalışıyorum yanlız bende işgormezliğimi emeklılık gıbımı algıladım bılmıyorum sgdp li olarak ssk gırışyaptırdım ve sosyal guvenlık desteklem primi yatıryorum ancak normal gırış yapılması gerektığını çeşitli yazı ve makalelerde okudum ayrıca normal prim ödemem durumda malulen emeklilik hakınıda kazanabıleceğim sözkonusu olduğu yazılıyor.

şimdi sorum şu ben primimi doğru olarak yatırıyor muyum sgdp olarak yoksa normal gırış yapıp tum sigorta kolları priminimi yatırmam gerekıyordu ilgili ssk mudurluğude bu konuda sorun çıkarmadı yanı sgdp yatırmam konusunda. şimdi olaki normal sıgorta primi yatırmam gereklıyse ne gıbı bır sorunla karşılaşırım geçmişe yonelik matrah farkı sozkoonusu olurmu olmazmı bılmıyorum ve yatırdığım sgdp primi ile malulen emeklılık hakkı kazanabılırmıyım alllak bulak oldum varsa aydınlatacak biri müteşekir olurum

Sürekli iş göremezlik geliri alıp çalışırken normal sigortalı gibi prim yatırılacak. Zira emekli değilsin ve bu nedenle SGDP yatırman anlamsız.
Bu işlemin geriye dönük uygulaması nasıl olur hiç bir fikrim yok. Ama bu sorunu bir şekilde düzelttirmelisin...

Ve, sürekli iş göremezlik geliri alman çalışmana da malulen emekli olmana da mani değil.
1800 gün primin varsa/olduğunda malulen emekli olabilirsin.
Bu olduğunda sürekli iş göremezlik geliri ile malulen emeklilik halinde alacağın emekli maaşı arasında fazla olanın tamamını, az olanın yarısını aynı anda almaya devam edeceksin.
Malulen emeklilik şartlarını tamamladığında tek yapman gereken şey en son prim yatan işyerinin bağlı olduğu sigorta müdürlüğüne malulen emeklilik için başvuru yapmaktır. Onlara sürekli iş göremezlik geliri aldığını ve maluliyet oranının kurum kayıtlarında bulunduğunu, bu nedenle yeniden maluliyet oranının tespiti için hastaneye sevk etmemeleri gerektiğini, doğrudan o orana göre işlem yapmaları gerektiğini anımsat. Yani seni yeniden hastaneye sevk etmemeliler...

Not: Malulen emekli olduğunda emekli maaşını kesitrmeden (SGDP ödeyerek de olsa)asla çalışamazsın.

verdiğin bilgiler için tşk ederim ..

valla işin açıkçası bir şey yapmayı düşünmüyorum stajımın selameti açısından 2 aylık bir sürem kaldı stajımı bitrdikten sonra başvuruda bulunurum artık ama bu seferde serbest meslek faliyetı için işeyerimi açınca bağkur kaydımı yapıcam malulen emeklılık sorunu çıkar karşıma malulen emeklı olmak zorunda kalmam (gerçi sen bir yerde çalışamzsın demişsin ama ben zaten bir işverene bağlı çalışmak istemıyorumkı serbest meslek faliyetı yapacağım yanı kendı adıma smmm burosu açacacğım)bildiğim kadarıyla emekli maaşından %12 kesıntı yapılarak serbest meslek faliyetını yapabilirm ... yani şimdi derlerya terzı söküğünü dikemez ben aslında mevzuata hakım olan bırıyım ancak iş bana gelince dumur oluyorum kafam duruyor:))
işin açıkçası girdik bır yola Allah sonumuz hayrede:)

Soru:sn yetkili geçirdiğim iş kazası sonucu sürekli iş görmezlik geliri almaktayım.SAğlık Bakanlığının düzenlediği özürlü memur alımı sınavını kazanmış bulunmaktayım kurumca memur olarak atanmam durumunda aldığım sürekli iş görmezlik gelirimi almaya devam edebilirmiyim. gereğini arz ederim saygılarımla...
Cevap:Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
KONU HAKKINDA KAMU EMEKLİLERİ DAİRE BAŞKANLIĞINA(SOSYAL SİGORTALAR GEN.MÜD.KAMU GÖREVLİLERİ EMEKLİLİK İŞLEMLERİ DAİRE BŞK.)MÜRACAAT ETMENİZ GEREKTİĞİNİ,
Bilgilerinizi rica ederiz.

ve yine ters köşe olmuş durumdayı daha önce defalarca kuruma sordum sürekli iş görmezlik geliri alırken bir iş yerinde çalışmam durumunda sürekli iş görmezlik geliri almaya devam edbilirmiyim diye önceki yıllarda bılgı edınme kanununca sorduğumda sürekli iş görmezlik geliri almaya devam edebilirsniz denmıştı ve o şekılde çalıştım

şimdi sağlık bakanlığına özürlü memur olarak atanma durumum var sağlık bkanlığı benden evraklarımı istedi ancak sağlık müdürlüğünde bana memur olarak atanmam durumunda sürekli iş görmezliğimin kesilebileceği söylendi bende bir sıkıntı olmaması için bilgi edınme kanunu gereği sgk ya bir daha bu soruyu yöenltıım memur olmama durumunda sürekli iş görmezlik gelirimi almaya devam edebılrmyım onlarda başka birime yönlendirdi ilgili birime ulaşamıyorum .. eğer varsa bu şekilde çalışan durumu izah ederse sevınırım zira bu soruyu n etleştırmeden sağlık bakanlığına evraklarımı yollamak istemıyorum.

işçi olarak çalışmış şuan sürekli iş görmezlik geliri alan bir kişi kamuda devlet meuru olursa sürekli iş görmezlik gelirini almaya devam edebilirmi ?
lütfen bu durumda olup çalışanlar cevaplasın .

slm

arkadaslar bende aynıdurumdayım halıl ıbrahım kesıldımı aylığın kardeş

sa ben de iş kazası sonucu % 70 oranda iş göreemez aylıgı alıyorum ama sakatlık oranım % 25 malülen emekli ola bilir miyim yinede

Üst Alt