Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş göremezlik maaşım ben vefat edince yakınlarıma kalır mı?

Konular
152
Reaksiyonlar
1
slm arkadaşlar..

ben evli değilim, hiç bi zaman da evlenemeyecm sanırım.

sürekli iş göremezlik maaşım var. bu maaşımı annem,babam,abim alabilir mi? ben vefat edince..

İş kazası sonucu alınan sürekli iş göremezlik geliri % 50 işgücü kaybının altında bir orandaki işgücü kaybı için bağlanmışsa, bu durumda bu gelirin geride kalan hak sahiplerine geçmesi için ölümün iş kazası ile ilgili bir sağlık sorunu nedeniyle olmaması gerekir. Ölüm iş kazasının yol açtığı hastalık dışında başka bir nedenle gerçekleşmişse, sürekli iş göremezlik geliri geride kalan hak sahiplerine aktarılmaz.
Ancak % 50 ve üzeri rapora karşılık sürekli iş göremezlik geliri söz konusu ise, bu durumda ölüm nedenine bakılmaksızın bu gelir geride kalan hak sahiplerine aktarılır.

Ayrıca 5510 sayılı yasanın ilgili maddesi de şu şekilde:

Hak sahiplerine gelir bağlanması, evlenme ve cenaze ödenekleri
MADDE 20- İş kazası veya meslek hastalığına bağlı nedenlerden dolayı ölen sigortalının hak sahiplerine, 17 nci madde gereğince tespit edilecek aylık kazancının % 70'i, 55 inci maddenin ikinci fıkrasına göre güncellenerek 34 üncü madde hükümlerine göre gelir olarak bağlanır.
İş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünü % 50 veya daha fazla oranda kaybetmesi nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri bağlanmış iken ölenlerin, ölümün iş kazası veya meslek hastalığına bağlı olup olmadığına bakılmaksızın birinci fıkraya göre belirlenen tutar, 34 üncü madde hükümlerine göre hak sahiplerine gelir olarak bağlanır.
İş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünü % 50 oranının altında kaybetmesi nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri bağlanmış iken ölenlerin, ölümün iş kazası veya meslek hastalığına bağlı olmaması halinde sigortalının almakta olduğu sürekli iş göremezlik geliri, 34 üncü madde hükümlerine göre hak sahiplerine gelir olarak bağlanır.

sayın kelebek ben de %100 iş ğöremez raporumla iş ğöremezlik maaşı alıyorum ve evli değilim çocugum da yok şimdi ben öldükten sonra bu maaşımı annem babam yada kardeşlerim alabilecek mi hak sahiplerine kalır derken bu hak sahipleri kimler oluyor evli bekar farkediyor mu yaş sınırı var mı biraz bilği verirseniz sevinirim saygılar.

5510 sayılı yasanın 34. maddesinde ilgili fıkra:

d) Hak sahibi eş ve çocuklardan artan hisse bulunması halinde her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirinin asgari ücretin net tutarından daha az olması ve diğer çocuklarından hak kazanılan gelir ve aylıklar hariç olmak üzere gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması şartıyla ana ve babaya toplam % 25'i oranında; ana ve babanın 65 yaşın üstünde olması halinde ise artan hisseye bakılmaksızın yukarıdaki şartlarla toplam % 25'i, oranında aylık bağlanır.​

slm sorulan soruların cevap anahtarı bülent abi ben 1 kız 5 erkek 6 kardeşim cokk şükür annem babam da hayatta.
ben bekarım ve şu anda bin tl iş göremezlik maaşı alıyorum şimdi benim ölümüm halinde bu maaş anneme mi yoksa babama mı kalır ve mesela şu andaki hesaptan aldıgm bin tl nin nekadarı anneme yada babama maaş olarak baglanır babam bagkur ödüyor emekli olmasına da daha cokca var kendimiz ciftciyiz

Ann ve babaya toplam maaşının % 25'i kalıyor. Yani herbirine % 12.5. Ama isterse sadece biri % 25'ini alabilir...

Üst Alt