Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş göremezlik parası alıyorum. Hastanede katılım parası alınıyor. Ne yapabilirim?

neoplis

Üye
Konular
70
Reaksiyonlar
1
bilen varsa açıklasın lütfen, normalde sürekli iş göremezlik parası alanların hastanede muayene katılım payı alınmaması lazım ama benden kesiyorlar ne yapabilirim??

internette araştırdığım da

''b) İşsizlerin ödenek aldıkları süre içinde; genel sağlık sigortası primleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırıldığından bu süre zarfında Sosyal Güvenlik Kurumunca sağlanan sağlık yardımlarından aynen çalışanlar gibi yararlanmaktadırlar.''

şeklinde bir bilgiye ulaştım. burada çalışlar gibi yararlanır yazıyor, hastane katkı payı ödemez yazmıyor ...

bilginin kaynağı;
Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Mavirler Odas Web Sitesi

Ayyüzlü senin yazdığın şık işsizler için geçerli neoplis ise işgörememzlik maaşı alıyormuş ikisi farklı statü. Bende işgörememzlik maaşı alıyorum ve katkı payı kesiliyor bunda yapacak birşey yok. Tayyip erdoğan hükümetinin getirdi sağlık reformunda bu var malesef. Yapacak şey var ellebette; seçim süreci var önümüzde bunuda düşünerek oyumuzu kullanmak.

Bu konuyla birebir örtüşmeyen bir anektod anlatayım. Tamda 30 dk önce 9 yaşındaki kızım sordu éilköğretim parasızmı" diye eşimle ben evet parasız dedik. kızımda "ee biz birinci dönem 50tl ikinci dönem 50 tl ödedik haksızlık değilmi bu?" diye karşılık verdi. :):( :confused: hadi buyrun ne diyebiliriz buna?

pardon pardon bu aradalar o kadar işsizlik ödeneğine takmışım ki işgöremezlik kısmını atlayıp direkt iş ve ödeneğe yönelmişim:)

SUT der ki: "3.2.5. Katılım Payı Alınmayacak Haller, Sağlık Hizmetleri ve Kişiler
(1) İş kazasına uğrayan veya meslek hastalığına tutulan sigortalıdan, bu durumları nedeniyle sağlanan sağlık hizmetleri için SUT’un 3.2.1, 3.2.2 ve 3.2.3 numaralı maddelerde tanımlanan katılım payları alınmaz."

Yani, yararlanılan sağlık hizmeti iş kazası sonucu meydana gelen sağlık sorunu ile ilgili ise, katkı payı ödenmez. Aksi halde alınır.

Üst Alt