Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş göremezlik ve Asgari geçim indirimi hakkında..?

bulnes

Aktif Üye
Konular
23
Reaksiyonlar
0
Merhaba Arkadaşlar,

Malum otobüs kazası nedeniyle Mart ayında 28 gün raporluydum.
29 unda iş başı yaptım.
Net aylık ücretim 2.350 TL.
Mart ayı 3 gün için şirket bana 235 TL maaş verdi.
Eşim çalışmıyor ve bir çocuk sahibi olarakta asgari geçim indirimim (AGİ) 89,76 TL

Soru-1) 28 gün raporlu olduğum için SGK dan iş göremezlik parası alacakmışım, SGK nın vereceği miktar normal maaşım mı olur yani (2350-235=) 2115 TL mi verir yoksa bunda da kesinti yapıyorlar mı? Yani iş göremezlik parası ne kadar olur?

Soru-2) AGİ parası da raporlu olduğum için kesintiye uğrayabiliyor mu? Muhasebenin dediğine göre 28 gün raporlu olduğum için 89,76 TL olan AGİ param 40,52 TL ye düşüyormuş, bu doğru mu?

Sağlıcakla kalın.

yatarak tedavi olduysan -- günlük ücretinin 1/2 'si
ayakta tedavi olduysan -- günlük ücretin 2/3 'si esas alıcaz.hesabı ikisi içinde yapalım.
net aylık ücretin 2.350 / 30 =78,33 günlük ücretin.eğer yatarak tedavi ise 78,33 / 2 = 39,17 * 28(raporlu gün sayın) = 1.096,76 tl bazen sigorta raporlu günlerin ilk 2 gününü baz almaya biliyor.onu da dikkate alalım 78,33*26 = 1.018,42 tl eline geçecek para.

gelelim ayakta tedavi olduysan ne olacak o da gene 78,33/3 * 2= 52,22 tl -- 52,22 * 28 (raporlu gün sayın) = 1.462,16 tl yukarıda dediğim gibi bazen raporların ilk 2 gününü baz almaya biliyorlar onu da dikkate alıp hesaplayalım. 52,22 * 26 = 1.357,72 tl

bu arada şirketin 3 günlük çalışma karşılığında 235 tl doğru vermiş.2,350 net ücretin /30 = 78,33*3 = 235,00tl

Şuna dikkat edelim ;
Maaş tutarı sigortalının son 90 günlük brüt maaşın (Sigorta priminde gösterilen rakam) günlük kazancının yatarak tedavilerde yarısı,ayakta tedavilerde ise 3/2 si olarak belirlenir.Fazla mesai veya ikramiye prmleride hesaplanarak bu oranlarda günlük ücrete ilave edilir.Sizin alacağınız ücret Son aldığınız maaşın biraz üstü olabilir.

Otobüs kazası iş kazası olarak 28 Şubat 2012 de SGK ya bildirildi ve girişi yapıldı.(İnternetten görebiliyorum)
Hastaneden 5 Mart 2012 de taburcu oldum. 5-28 Mart tarihleri arasında hep evde istirahat ettim. Ara ara tahlil ve kontrollere hastaneye gittim.
Bu durumda 28 günlük raporun 5 günü yatarak 23 günü ayakta tedavi oluyor sanırım. Yoksa 5.de taburcu oldum diye 4 gün yatarak 24 gün ayakta tedavi mi oluyor???

Ayrıca bu hesaplamaları yaparken okens arkadaşın dediği gibi net maaştan mı hesaplanıyor yoksa Yüksel Yıldız arkadaşımızın dediği gibi brüt maaştan mı?

iş göremezlik ödeneği net aylık üzerinden hesaplanıyor sanırım?

bulnes;
abi yüksel yıldız arkadışımızın yazdığı doğrudur.brüt maaş dikkate alınır ve prim ve ikramiyeler de eklenir.fakat senin verdiğin net ücrete göre hesaplama yaptık.sadece sana bilgi olsun diye bizim hesabımımızın % 100 doğru olacak diye bir kaidesi yok.inş.ortalama bir fikrin olmuştur.
gelelim.ayatrak ve ayakta bilgilerin ışığında 4 günün yatarak geçmiş.5.gün taburcu olmuşsun.
sonuç : yatarak 4 gün (5.gün taburcu olduğun için yatmada sayılmaz kanaatimce)
ayakta tedavi 24 gün

Üst Alt