Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş görmezlik aylığı işverene ceza kestirmeden bağlanabilir mi?

venedik42

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
merhabalar arkadaşlar.
2017 senesinde iş kazasında yüksekten düşme sonucu belimde parçalı kırıklar oluştu ve platin takıldı. 2020 ocak ayında iş gücü kaybı geliri için başvuruda bulundum. Ben eski işverenime tazminat davası açmadım açmayı da düşünmedim.Hiç bi hakta savunmadım. fakat ağır kaldıramıyorum ağrılarım oluyor çok sık bu sebepten ötürüde iş gücü kaybı gelirine başvurdum. tazminatla bi ilgisi olmadığını öğrendiğim için. fakat iş gücü kaybından bana oran cıksa maaş bağlansa bile işverene cezayi işlem uygulanacağını öğrendim. en son yaptığım işlem hastaneye sevk edildim ve bütün eksikleri tamamladım ankaraya gidip oran verilmesi kısmına geldim. Vazgeçme veya işverenin bi zarar almadan bu işlemi gerçekleştirme sansım var mı?

venedik42
İyi aksamlar öncelikle geçmiş olsun ve sormak iştediğim işvereni neden bu kadar düşünüyorsun.Sürekli iş görememezlik maaşına başvurmusun ve %10 ve üzerinde iş kaybı oranı gelirse sana ömür boyu gelir gelecek bir maaş bağlanacak ve ayrıca sen ve bakmak ile yükümlü oldugun aile fertleride Sağlık güvencen olmazsa dahi ömür boyu emekliler gibi Sağlık güvencesinden yararlanacaksın neden bunlardan vazgeçmek istersin.

İşverene dava etmezsen şikayetçi olmazsanda eger %10 ve üzerinde iş kaybı gelir ve maaş baglanırsa ne kadar şikayetçi degilim desen dahi eninde sonunda 10 yıl içinde SGK 'mu tarafından işverene kusur kadar PSD çıkar ve SGK mu bunu almak için işverene rücü davası açar bu kaçınılmaz sondur.Sen ne kadar iyi nihetli olsan da SGK mu o kadar iyi niyetli olmaz ve işveren ile senin aranı bozup bu parayı iştiyecek emin ol.Bence haklarından vazgeçme ileride pişmanlık duyarsın kaza olmuş ise kanun ne diyorsa onu yap haklarını al.

cumaliman

abi bilemiyorum yanlış geliyo bana. sadece ameliyatımı yaptırdı. onun dısında en küçük bi yardımını görmedim. fakat belimde kötü olmasa bunada tenezzül etmem. asansörcüyüm ben 6 kattan düştüm montaj esnasında şimdi ağır bi meslek yapamıyorum ağır kaldırırken falan ağrı kesici atıyorum neredeyse hergün bazı günler 2 tane. çok iğrenç bi insan aslında kendi ama colugunun cocugunun hakkı var. ne kadar bu benim hakkımda olsa kendime yediremiyorum. bunu kaldırabilcek bi gücü var mı bilmiyorum

Kardeşim iş kazasını çeken bilir ileride büyük pişmanlık duyarsın bugun belki işveren vaatlerde bulunabilir kafanı karıştırabilir yada şuanki işimden bu sürekli iş görmemezlikten yararlandığın da işverenin SGK,munun PSD yi rücu ettiginde seni çıkartma korkun olabilir ama sana bir kardeş olarak önerim senin ve ailen için verirmiş hakları işveren uğruna feda etme ileride inan çok büyük pişmanlık duyarsın unutma hiç bir işveren babasının hayrına maaş vermiyor işine yaradıgın sürece en iyi eleman sensin ama biraz iş konusunda sıkıntı yaşadığında Sağlık nedeni ile olsa gözünün yaşına bakmaz emin ol.Karar senin karar ama düşün derim

cumaliman

yok abi göz boyama gibi bi durum falanda yok. sadece ameliyatımı yaptırdı. maaşımı çok geç parça parça veriyordu. bende parladım. devlet dairesi değil burası diyip işten çıkardı. ama çoluğu çocugu var kesilen cezalarda az miktarlar değil diye öğrendim. altından kalkamayıp batarsa falan vebali benim üstüme mi olur diye düşünüyorum ben.

Üst Alt