Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş gücü kaybı için geçmişe dönük ödeme ve izlenecek yol!?

Zane55

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar merhabalar aranıza yeni katıldım ve bu ilk mesajım.

Siteyi uzun zamandır takip ediyordum yalnız sormak istediğim bir konu hakkında sorum olacak.

28 haziranda canlı bomba eyleminde multiple vücut travması ile birçok organımdan ameliyat olup %40 engelli kaldım.

1-Birincisi iş gücu kaybı için yeni başvurdum ve benim sorum şu, olay tarihinden sonraki rapor parası baz alınarakmı geçmişe dönük maaş bağlanır yoksa başvuru tarihimi baz alınır?

2- * %40 engelim 18 cm ince bağırsak rezeksiyonu (genel cerrahi) %20 oran,
* Ortopedi, el 5.metecarp kırığı (platin takıldı) bacak femuru kırığı (platin var) %6 oran,
* Tek testis alınması %10 oran,
* Distimik (psikolojik) bozukluk %10 oran,
* Kulak işitme %1 oran ile %40 engelimi aldım.

İş gücü kaybı için heyete girdim ama şuan memurum kazayı geçirdiğimdede memurdum bu hastalıklardan bir oran gelirmi iş gücü kaybı için?

Son olarak aynı patlamada %19 engelli raporu alan arkadaşım iş gücü kaybı için %25 oran aldı psikolojik ve maaşı bağlandı. Ben psikoloji için ilaç kullanmadığımdan oran vermezmi? Çünkü doktor sisteminde tedavi için kullanılan hastalığa göre yazılan reçeteler ve tedavi göz önüne alınıyor sanıyorum. Doktor büyük bir travma olduğunu söyledi evet ama ilaç kullanmıyorum.

Geçmiş olsun, maaş bağlama rapor tarihi itibariyle olmaktadır.

Tahminen kaç oran verilir ve ne zaman bağlanır maaş? Sgk iş gücü kaybı için hastaneye yönlendirdi ve iş gücü kaybım belirlendi ama engel oranım bunlardı iş gücümü merak ediyorum. Arayıp öğrenebileceğim bir yer yok mu?

Öncelikle çok geçmiş olsun. SGK'dan aylık bağlanması için iş gücü kaybınızın yüzde 10'un üzerinde olması yeterli.
Ayrıca çok yüklü miktarda tazminat alma hakkınız bulunmakta ve terör mağduru olduğunuz için farklı bir başvuru yolu var. Bu yolda mahkeme sürecindeki kadar yavaş bir süreç değil. En geç 6 ay içerisinde süreci sonlandırılıyor.

Öncelikle teşekkür ederim.

Yalnız ben açıkça yazayım, öyle yüksek tazminatlar olmadı. Hangi avukata gittiysem sonuç aynı. Terör olaylarında valiliğe müracaat edip devletin ödediği bir tazminat var zarar tespit komisyonunun belirlediği hastane epikrizleri ve kullanılan ilaçlar ile beraber hastane faturalarının yer aldığı sonuç doğrultusunda işlem yapılıyor. Benim avukatım şuan manevi tazminat davası açabileceğimizi söyledi ordanda çok yüksek birşey alabileceğimizi sanmıyorum. Daha yeni dava açacağım çünkü o kadar çok şey vardıki bitirmem gereken birçok şey 2.5 sene olmasına rağmen sarktı.

Birde 5233 sayılı kanun ek 2. maddesinde terörden engelli kalan vatandaşa minimum %40 aldınmı dereceye göre maaş bağlanıyor. Fakat ben valilik aracılığı ile müracaatımı yaptım Ankara sgk dan çok saçma bir geri dönüş oldu '' Diğer hastalıklardan bağımsız patlamadaki engel oranınız 32 dir.'' diye.

İtiraz ettim sonuç değişmedi. Valiliktekiler bile şaşırdı ilk defa böyle birşeyle karşılaştıklarını söylediler. Şuan tekrar gönderdim büyük ihtimal geri dönecek ve 60 günlük dava açma sürecim başlayacak gelecek cevabı bekliyorum. Hayır diğer hastalıklardan bağımsız ne oluyor? Ben tüm engelimi bu olayda yaşayıp almışım, benim daha önceden 8 engelimmi vardı sanki.

İş kazası süreci , oranı ve geçmişe dönük maaş

Merhabalar, 2016 haziran ayında ateşli silahla yaralanma nedeni ile iş kazası geçirdim. Koşturmam gereken bir çok iş ve en başta iyileşme aşamasında olduğumdan 8 ay önce iş kazası maaşı için başvurdum. Öncelikle ince bağırsağımdan 18 cm alındı. Karaciğerime operasyon yapıldı. Sağ el 5.metecarp kırığım oluştu plaka ile sabitlendi. Sağ bacak femur parçalı kırıldı ve platin kondu. Testisimin teki alındı. Yalnız cetvelde baktığımda bunların hiçbirine oran vermiyor. Benmi yanlış bakıyorum acaba? 8 aydır beklemedeyim rapor hala Ankara da. Ve son olarak aynı olayda yaralanan arkadaşıma kontrollü oran verildi senede bir kez kontrole gidiyor ve geçmişe dönük maaşını alamadı başvuru tarihi baz alındı. Kontrollü iş görmezlikte sürekli olmadığından geçmişe dönük kaza tarihi sonrasındaki rapor bitiminden bağlamıyor sanıyorum. Birde oranım tahmini kaç olur yardımcı olabilecek var mı?

Üst Alt