Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazalarında kusur oranlarının tespiti neye göre yapılıyor?

dogusum

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
herkese iyi gunler arkadaslar sgknın gorevlendırdıgı mufettısler neye gore kusur oranlarını belırlıyor bılen varmı mesela ben marangozların calıstıgı hızar makinasında calısıyodum ve kaza gecırdım bunu nasıl ve neye gore oranlara boluyolar ve bunun yonetmelıgı ıle ılgılı bır lınk bılen varsa ve paylasırsa sevınırım sımdıden tesekkur ederım

Kusur oranı işverenin işçiye karşı eğitim, gözetim yükümlülüğünü ne kadar yerine getirdiğine belirlenir.
İşçi işverenin tüm önlemleri almış olmasına rağmen tamamen kendi kusuru ile kaza geçirmişse işçiye de kusur atfedilir.
Bunun yanında kaza kaçınılmaz ise, tüm önlemlere rağmen engelleme imkanı olmayan bir kazaysa gene işveren kusursuz adledilebilir. Ancak olayların %99 unda işveren kusurlu bulunuyor

tesekkur ederım cvbınız ıcın ınsallah dedıgınız gıbı olur cunku calıstıgım ıs yerınde bır eldıven bıle vermıyolar ve halada aynı calısan arkadaslarımda aynı pozısyonda pekı ıs veren kusursuz bulunursa benı nasıl etkıler tazmınat ve sgkdakı ıslemlerım bır aksamaya ugrarmı

İşveren iş güvenliği açısından gerekli önlemleri almak zorunda. Bunu yapmazsa, olası kazada sorumluluğu nispetince artar

Merhaba. İşyerinde dinlenirken bilek güreşi sonucu kol kırılmasında kusur kimdedir ?

Dayanamayıp yuh diyecem son mesaja. Kolunu kırdırmışsın birde kusur yıkacak kişimi arıyosun

Arizali veya elekrik kacagi y. apan bir makinayi yetkililere bildirmeden bir sey olmaz deyip o makinada calismaya devam etmek sizin kusur oraninizi artirir ornek siz siz olun guvenliginizi tehlikeye dusurecek olan seyleri amirlerinize bildirin önlem alinmayan isleri yapmama hakkiniz var is guvenligi yasasina göre dikkat edelim onlara isci cok biri gider biri gelir sizin ve ailenizin hayatlari onlarin umurunda olmaz

Evet arkadaşa gel boş kaldık bilek güreşi yapalım sen benim kolumu kır dedim. Bu nasıl bir cevap ?

dayım BORU ile ilgili bir SANayi kuruluşunda çalışıyordu neresi olduğunu söylemesemde anlamışsınızdır neyse 12 sene önce kaza geçirdi ve işveren iyi diye dava açmadı ama 10 senenin dolmasına 6 ay kala dava açmazssa yasal olarak işverenin onu çalıştırmak zorunda olduğu zamanın bittiğini ve istediği şekilde yer değiştirip istediği zaman işten atabileceğini söyledim yine dava açma niyeti yokken adamlar çalıştığı yeri değiştirdi ve oda sendikaya gitti ve dava açtı. Neyse iş güvenlik heyyeti fabrikayı dolaşmış ve işverenin bütün yükümlülüklerini yerine getirdiğine kanaat getirmiş ama dayımın kaza geçirdiği makinanın daha önce fotosunu çekmiş tesadüfen ve makinada sensör olmadığı ve sonradan güvenlik tertibatı yapıldığını kanıtladı ve işveren daha sonra dava sürecinde bir kaç şeyi gizlemek vesayire vesayire falan şeylerden dolayı davayı kaybettiler. işsizlik parası işten atma tazminatı falan varmış daha sonra geriye dönük engelli olduğu için sgk kesintilerini aldı ve maaş bağlandı 1100tl bu güne kadar 150000tl aldı ve ana tazminat davası var kıdem ihbar gibi şeyler galiba ondanda avukat en az 450000tl alırım diyor yani eline 600000tl para geçecek diyor yani birde işveren delil karartma saptırma çarpıtma yoluna girerse ballı kaymak oluyor resmen dayıma %20 rapor verildi oda ötv indirimli araba almak için uğraşıyor inşallah aralıkta alacağız beraber. İş kazalarında ve askeri raporlarda oranlar biraz fazla veriliyor ben mesela 1/2 oranında yani %50 askeri rapor alsamda sivilde en çok %36 aldım.

bilek güreşi yapan arkadaşım buna benzer birşey söyleyeyim bizim işyerinde iki arkadaş pazar mesaisine geliyorlar ve iş bitiyor bunlarda saat doldurmak için ışıklı pozlama şasesi var onu açıyorlar lambalar çalışırken içini falan temizliyorlar derken bu makina solaryum gibidir gözlük maske ilefalan çalışılıyor vatandaşlar çıplak temizlemiş neyse ikiside güneş yanığı gibi yanmış su toplamış vücutları ve hastahaneye gidiyorlar. İşyerine iş kazası diye heyet geliyor ve verdikleri rapor bu alet bu şekilde temizlenmez ve iş olmadığı halde işyerinde durmuşlar gibi şeyler söylendi ve işyeri bunu iş kazası saydırmadı adamlar birde işten çıkarıldı dava açtılar ama kazanamadılar ve tazminatsız falan gittiler yani bir laf vardır anadoluda çok söylenir kabahatinle otur derler sizde ses çıkarmayın bence...

bir örnek daha vereyim hanımımın teyzesinin kocası bir arkadaşının firmasına gidiyor ve adam birşeyler var sök senin olsun falan demiş oda sökmeye gittiği yerde düşüp bacağını kırdı ve arkadaşı iyi niyetli davrandı iş kazası olarak geçirdi malule ayrıldı maaş bağlandı %45 rapor aldı düştüğü yer 3.5 metre hafif kilo var bacak 3 4 yerden kırılmış zaten şu anda düzgün yürüyemiyor adam iyi niyetli olmasaydı yine dava falan hakkını alırdı ama çok uğraşırdı patrona söylersiniz ama ısrar etmeden tamam derse iyi olur.

son bir örnek daha veriyorum mahallemde bir arkadaş eczacıbaşında çalışıyordu imalatta öğle arası forkliftle birşey kaldırırken forklift devrilmiş ve arkadaş rahmetli oldu iş yeri normalde kendi branşı değil falan der bayıra sürdürürdü ama onlar öyle yapmadı tazminat ödediler ailesi 2 3 tane daire aldı tabi gidenin yerini tutmuyor ama vermese çocuk öleli 8 10 sene oldu belki hala uğraşıyorlardı.

Is kazası nıtelıgınde trafık kazası olduysa eger bu durumda mahkemenın vermıs olduğu kusur oranına gore mi hesaplama yapıyor Sgk

Mesai saati içerisinde Moto kurye olarak çalışırken trafık kazası olduysa eger Sgk kusur oranını Nasıl verıyor

onu bilmiyorum ama servisten indikten 30 dk sonra yani 30 dk içinde geçirdiğiniz kaza eğerki kaza geçirdiğiniz yer servise yürüdüğünüz yol üzerinde ise o bile iş kazası geçiyor dedi arkadaşım kapsamı baya bir geniş yani . sizin durumunuz iş saatleri içinde işle ilgili bir aracı kullanırken olduğu için iş kazası ama bunun nasıl bir yöntemle takibi yapılır bilmiyorum ama büyük ihtimalle trafik tutanağına göre verilir yani hata oranınıza bakılabilir.

Üst Alt