Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası geçirdiğimde maaşım asgari ücretten gösteriliyordu..?

insaatci

Üye
Konular
9
Reaksiyonlar
0
Bulent bey is kazasi tazminat davasinda kisinin aldigi gunluk kazancin miktari belli oldugunda asgari olarak gosterilen primleri geriye donuk duzeltme oluyormu birde surekli is gorememezlik maasi mahkemede belirlenen kazanca goremi hesaplaniyor yoksa isverenin kazanci asgari ucretten gosterdigi primlere goremi hesaplaniyor

Eğer asgari ücretten daha yüksek aylık alıyorduysanız ve bunu ıspatlayabiliyorsanız, bu konuda dava açıp düzeltme yaptırabilirsiniz. Bunu yaparsanız heralde bağlanacak sürekli iş göremezlik geliri de ona göre yeniden belirlenir...

Bulent bey maddi ve manevi tazminat davalarinda hakim gercek kazanc tespiti icin sahitleri dinliyor boylece belirliyor belirlenen kazanc surekli is gorememezlik maasi hesaplanmasinda gecerli olurmu.neden diyeceksin 7ay oldu is kazasi yapali sadece gecici is gorememezlik maasi aliyorum onuda isveren asgari ucretten yatirmis primleri ona gore aliyorum.insatta benim gorevim basustalik yani kalfaydim gunluk kazanc 150 ile 200tl arasindaydi .isvereni mahkemeye verdim ilk durusmam bir ay sonra size sormak istedigim acaba surekli is gorememezlik maasi icin mahkemenin gercek kazanc tespitinimi bekliyeyim yoksa hemen surekli is gorememezlik icin basvurayim lutfen bana bir yol goster

sayın inşaatçı;
sürekli iş göremezlik geliri 5510 SK. 17. Maddesinde yazıyor ve kabaca kazadan önceki 3 aylık maaş ortalamasına göre hesaplanıyor.
kurum, kendisine bildirilen bu prime esas kazanç üzerinden hesaplama yapar. senin işverenin gelse ve kuruma maaşı daha yüksekti dese dahi
kurum bu beyana itibar etmeyecektir.
mahkemeye başvurup primlerinin gerçek ücret üzerinden yapılmasını talep edebilirsin
ancak, ispat edilmesi zannedildiği kadar kolay olmayan bir dava.

diğer yandan, iş kazasına bağlı tazminat davası, kaza geçirdiğin andaki ücretten hesaplanır.
dolayısı ile, kaza geçirdiğin aydaki ücretin tespiti bilirkişiye hesap yapma imkanı verir.
oysa gerçek ücretin tespiti davasında, daha önceki ayların tespit edilmesi gerekir.
ve en son, iş kazası tazminatı davasında kurum davalı olmadığı için, o yargılamada
belirlenen ücret kurumu bağlamaz.
özetle, tazminat davasında belirlenen ücret miktarının sigorta kayıtlarına bir etkisi yoktur.

Ahmet kardes peki ben nasil hakliligimi kanitlayacagim kaza gecirdim magdurum bundan sonraki hayatimda eskisi gibi aktif olamiyacam benim gercek maasimi nasil ispatlayacagim SSKya dava acsam sahitlerim var ispatlayamam mi sen diyorsun tazminat davasinda gercek maas belirlense dahi surekli is gorememezlik maasina etki etmez ben calistim zaman gunluk kazanc 200tl isveren ssk ya gunluk kazanc 30 tl gostermis aradaki fark 6.5 kati sen diyorsun kaderine boyun egecen. Hayir asla gereken ne varsa yapacam. Bu konuda dogru bilgin varsa paylas yoksa insanlari umutsuzluga ve yanlis yonlendirme tamam

mahmut kardeş,
galiba beni yanlış anlamışsın.
tazminat davası işverene karşı, gerçek ücretin tespiti davası ise hem işveren hem sgk ya karşı açılır.

bağlanacak ödeneğin miktarı ve dolayısı ile peşin sermaye değeri tespit davasının sonucuna bağlı olacağından
bu iki davayı aynı anda açarsan, tazminat davanı boşuna uzatmış olabilirsin.

tazminat dosyasında, mahkeme, kaza tarihindeki yaşını, ücretini, maluliyet ve kazadaki kusur oranını
nazara alarak bir hesaplama yapıp, sgk nın bağladığı gelirin peşin sermaye değerini mahsup ederek
bir miktar belirliyor.

dolayısı ile kurumun bağladığı aylık ne kadar yüksekse, peşin sermaye değeri de o kadar yüksek olur.
işverenden alacağın tazminat da azalır.

bu nüansları düşünerek tespit davasının zamanlaması yapılmalı. saygılar.

surekli isgorememezlik maasi kimde kesiliyor

Sayin kategori yoneticileri sorum ben is kazasi sonucu isvereni mahkemeye verdim ikinci durusmada asgari ucretten gosterilen maasim gercek maasin tespiti icin hakim iki sahit dinledi ve ustalik belgemi teyit etti sonuc esnaf sanatkarlar odasi yada cevre sehircilik bakanligindan gunluk kazancin belirlenmesi icin yazi gonderdi.belirlenen kazanc acaba surekli is gorememezlik hesaplanmasinda uygulanacak mi? Daha surekli is gorememezlik icin muracat etmedim acaba davam sonuclandiktan sonra muracat yapsam benden para iadesi olurmu cevap verirseniz sevinirim.

Suan bende seninle ayni durumdayim saitler su parayi aliyordu derseler tazminatin o paradan hesaplanir ama surekli is gorememezlik maasina mahkemeden alinan net maasla gittiginde surekli is gorememezlik maasini cogaltirlarmi bilemiyorum benimde aylik belirlenmesi icin bizde gonderdik ama tatmin edici rakami bulamadik

Surekli is gorememezlik maasi baglanmadan tazminat alamassin diye biliyorum senin mahkemede is kazasi tespiti icinmi acildi

Üst Alt