Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası geçirdim. Bir aylık alıyorum ama ne aylığı olduğunu bilmiyorum..?

orhan ergün

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
S.A...

2007 yılında iş kazasaı geçirdim. %97 raporum var. 562 gün prim vardı, emeklilik için dilekçe yazdım, raporu ve gereken evrakları gönderdim. ankara benden ayrıca bi rapor daha istedi. onda oran belli değildi
şimdi her ya maaş alıyorum bu maaşım emeklilik mi yoksa iş görememezlik maaşımı onu nasıl öğrenebilirim

şimdiden tşkler...

işgörmezlik maaşı alıyosun sigorta primin az emekli olmak için

Sürekli iş göremezlik geliri alıyorsundur. Bunun emeklilikle hiç bir ilgisi yok. Bunu alırken ayrıca malulen emeklilik şartlarını tamamlayıp hem sürekli iş göremezlik gelirini alıp hem de malulen emeklilik maaşı alabilirsin (ikisi arasında fazla olanın tamamını, az olanın yarısını olmak koşuluyla)

Şimdi yapman gereken şey primlerin 1800'e tamamlayıncaya dek çalışan statüsünde (isteğe bağlı yatırma sakın. Zira o zaman emekli aylığı düşük olur) prim yatırmak ve sonra malulen emeklilik için en son prim yatırılan sigorta müdürlüğüne malulen emeklilik için başvuru yapmak.
İş kazası nedeniyle sgk kayıtlarında raporun bulunduğu için, malulen emeklilik talebinde bulunduğunda senden yeniden rapor talep edilemez. Velev ki yeni rapor derlerse, şurada yazan tebliğ maddesini hatırlat ve kurumda zaten raporun olduğunu belirt: http://www.engelliler.biz/forum/kaz...i-elde-edenlerden-yeniden-rapor-istenmez.html

Not: Askerlik yapmışsan askerliği de borçlanabilir ve prim gününe ekletebilirsin.
Not: Omurilik yaralanması olduğuna göre başkasının bakımına ihtiyaç duyar düzeyde rapor alabileceğini varsayıyorum. Onun için 5 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün primle emekli olursun diye net olarak yazdım yukarıda.

Herşey için çok tşk ederim allah razı olsun aldığım maaş iş görememezlik maaşıysa ben annem ve babam hastaneye veya ilgili yere gittikleri zaman emeklilik adına hizmet görüyoruz kesintiler emeklilik die yapılıyor... iş görememzlik maaşı alanlar bu şekilde hizmet görebilirlermi_?

Emekli tahsis talep numaranızın ilk iki numarası nedir

Evet evet, sürekli iş göremezlik geliri bağlanan kişiler ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler yaşamları boyunca -tıpkı emekliler gibi- sağlık güvencesinden yararlanırlar. Evrak işlemlerinde "emekli" diye geçer hep...
Dahası, vefatınız halinde tıpkı emekli aylığı gibi geride kalan hak sahiplerine aktarılır sürekli iş göremezlik geliri de.

Yerinizde olsam olabildiğince yüksek prim ödeyerek çalışır ve malulen emekli olmak için gerekli 1800 gün primi tamamlardım. Böylece sürekli iş göremezlik gelirinin yanı sıra malulen emekli de olur ve malulen emekli maaşı da alırdım.

çok tşk ederm abi saol allah razı olsun ben en kısa zamanda 1800 günü tamamlamaya başlayayım o zaman...

peki pirimlerini yatırdığı süre içerisinde işgörmezlik aylığı alabilcekmi

zorlu,
evet,alabilir.
çalışması veya isteğe bağlı ödeme yapması bu geliri almaya engel değildir..

Konuya küçük bir cümleyle katılıyım hemde oğrenmiş oluyum 1800 gün
ölüm olmadan işe yarıyomu.

Elbette Necati,
1800 gün prim malulen emekli olabilmek için yeterlidir.
Bu arada vefaat halinde dul ve yetim maaşı bağlanabilmesi için gerekli prim gün sayısı 900 e düştü.

s.a
alacağımız aracın büyüklüğü hacmi motor gücü için sınır nedir_?

merhaba

Şu anda ne kadar iş göremezlik alıyorsunuz.

sürelkli iş görememezlikle malülen emekliliği karıştıran cok kişi var biri de benim bu kişilerin şans eserii öğrenndim öğrenmenin en basit yolu tahsiz numarasının hangi rakamla başladığı 8 le başlıyorsa sürekli iş görememezlişk 1 le başlıyorsa malül maaası alınıyor tv de demişlerdi balktım aynen dedileri gibi cıktı

Üst Alt