Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası geçirdim. Haklarım için neler yapmam gerek?

rus67

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
merhaba arkadaslar ben ttk yanı turkıye tas komurlerınde calısıyorum

05.03.2013 tarıhinde madende sag kolum acık kırık seklınde kırıldı. fakat ıs yerınde bana mudale edılmedı yanı doktor veya uzman yoktu ıs yerınde. o sekıl ttk ya aıt ambulansla sevk edılırken kemıgım kolumu kese kese koparma noktasına getırmıs
toplam 4 defa amelıyat oldum en sonuncu amelıyatta omuzumdan dırsegıme kadar ilikten platın takıldı. omzum dırsegım ve parmaklarımda hareket kısıtlılıgı var. suan fızık tedavı goruyorum. hala ıstırahatlıyım.

nasıl bır yol benı beklıyor yardımcı olursanız sevınırım

mümkünse bir sağlık kurulu raporu çıkartın (özürlü raporu) ; şimdilik sorununuz ağır, rapor oranı yüksek çıkar.. geçiktirirseniz şifa haliyle ( ileriki zaman iyileşme) rapor oranı düşük verilebilirler.. size geçici iş göremezlik süresince günlük geçici iş göremezlik ödeneği yani maaşınız ödenmesi ve tüm sağlık ihtiyaçlarınızı karşılaması gerekir..) eğer Sürekli iş göremezlik hallerinde ise gelir bağlanması malulen emekli edilmeniz gerekiyor..

İş kazası sigorta müdürlüğüne bildirildi mi? Bu yönde tutanak ve hastanede tespit yapıldı mı?

Bende bir iş kazası sonucu belden aşağım yandı ve 1 haftadır hastanede yatmaktayım tedavim hastanede devam ediyor işyeri kusurlu bulundu. doktor en az 1 ay çalışamıycamı söylüyor iş yerimden herhangi bir ödenek almam mümkünmü.

neyzo5;
slm kardesım oncelıkle cevap verdıgın ıcın tesekkurler.ben sskdan raporumun gunu kadar avas parası alıyorum o konuda sıkıntı yok fakat malulen maas baglanması olayını sagdan soldan duyduguma gore ıs bası almam gerekıyomus dogrumu bılmıyorum ısbası almadan olursa bıran once basvurmak ıstıyorum

OturanBoğa;
hepsı var ssg da bılıyo ıs yerınde ıfade yanı tutanak tutuldu abı
benım sorum malulden yararlanmam ıcın ıs basınımı beklemem gerekıyo daha ıyılesmem sene surer bulent abı

suan fızık tedavı goruyorum malul almak ıcın raporun bıtmesı mı gerekıyo bulent abı

Ahmet, malulen (çünkü % 60 ve üzeri orana sahip rapor alamazsın) ya da sakatlıktan dolayı erken Yaşlılık emekliliğinden (çünkü % 40 ve üzeri orana sahip rapor alamazsın) yararlanamazsın.

Sen, iş kazası sonucu % 10 ve üzeri işgücü kaybı oluşmuşsa, bu durumda sürekli iş göremezlik geliri alabilirsin. Bunun için rapor süresinin dolması lazım. O süre sonunda oluşan ve kalıcı olan % 10 ve üzeri işgücü kaybı sağlık kurulu raporu ile tescil edilirse, bu rapora istinaden sigorta müdürlüğüne gidip sürekli iş göremezlik geliri için başvurman lazım.

cevabın ıcın tesekkurler bulent abı yalnız % 40 ve % 60 neden alamam onu anlayamadım saygılar

Çok pardon Ahmet, koldaki platinle çok bir hareket kısıtlılığın olmadığını düşünerek % 40 alamazsın dedim. Eğer yanlışsam, sakatlık oranı cetveli'ne göre bu oranda işgücü kaybı varsa, tabii ki -sürekliiş göremezlik gelirin yanı sıra- erken Yaşlılık emekliliğinden de yararanabilirsin: Emeklilik

abı raporumda humerus şaftı kırıgı, kapalı yazıyor. benım kolum ıs yerınde kırıldı fakat mudale eden olmadıgı ıcın acık kırık olan kolum kemıgın kesmesı sonucu kolumun % 90 nını kesmıs malum doktorlar da el bılegımden dırsege kadar acıp kopan ne varsa eklemısler
sol ayagımdan damar almıslar kemıgımı dıstan demırlerle tutturmuslar 2 ay demırle gezdım fakat 2 ayın sonunda demır alındı fakat kemık tutmadı en son yanı 4. amelıyatta bana omzumdan dirsege kadar platın cıvı atıldı omzumda ve parmaklarımda hareket kıstlılıgı var ınce ısı yaptıran kaslarım erımıs dırsekten parmaklarıma kadar hıs kaybım var 2parmak az hıssedıyor 3unde hıc hıs yok
söyle ifade edeyım bulent abı kolumun %50 sı az hıslı %50sı hıc hıs yok ve hareket kıstlılıgı var bu gun 21cı fızık tedavıye gıdıyorum

Başvur bakalım Ahmet, olumlu bir sonuç çıkma ihtimali var...

öncelıkle geçmiş olsn.. eger kolnu hıssedemıorsan kı anlattıgın kadarıyla bu kanıy avardım.. iş göremezlık raporunu alırsın...ki devlet vermemek ıcın elınden gelenı yapacaktır. çunku maaş bağlanması ıcın ıs başı yapman gerek dedıgıne göre burda bı terslık var.. sakat adam hasta adam ıs bası yaparsa demekı ıyleşmişki iş bası yapıor dıye vermeye bılır yada az verebılır.. onu gectım ya hıc ıyleşmeme durumu varsa? o nasıl olucak 3 5 sene mesela? para alman ıcın duzelmen lazım pkı duzelene kadar kı mağduriyetını kım karsılıycak? ıse gdemedıgın ıcın parada alamayacaksın masraflarını kım karsılayacak..devlet bu kadar zalım olmamalı...elındekı belgelerle valiye git derim bence senı kabul edıp dınler ıse ıslerını hızlandırır ..sen bence bı dene bırsey kaybetmezsın..gecmıs olsun sonuçlardan bızıde haberdar et ama o valiye çık görevi vatandaşın huzurunu can ve mal güvenliğini sağlamaktır..bunu senı ıcerı almayan kişilere söylersin kardeşim geçmiş olsn.

kardesım oncelıkle yorumun ıcıntesekkur ederım ssgdan avans alıyorumıstırahatım boyunca o konuda devlet yardım edıyo hepte bı koseye atıp bırakmıyor;)

tuncay bahar;
raporum ıs kazası kardesım ve benımkı ozel soktor degıl devlet kurumu ayukata rüşvet olayı olmaz sanırım fakat unıversıte hastanelerı cok acımasız ve gaddar oranı fazla vermıyor

kuaför sinan;
yorumun ıcın teşekkürler ssg dan avans alıyorum mağdur degılım o konuda

OturanBoğa;
durumlardan haberdar ederım bulent abı saygılar

İş kazası sonucu oluşan hasara dair EMG sonuçları ve rapor oranı..?

İŞ YERİNDE KOLUM ACIK KIRIK SEKLINDE KIRILDI FAKAT ATELE ALINMAMASI SONUCUNDA KEMIK ETİMİ PARCALAMIS YANI RAMAK KALMIS KOLUMUN KOPMASINA.BU OLAYDAN TAM BIR SENE SONRA MALULIYET ICIN BASVRDUM ÜNİVERSİTE HASTANESININ VERDIGI EMG SONUCLARI. SONUÇ:sinir ileti çalısmasında sağ ulnar ve median sinir duyu yanıtları elde edilemedi.
sağ ulnar sinir motor yanıt elde edilemedi.sağ median sinir motor distal latansı normalden uzun elde edilmistir,sinir iletim hızı normalden düsük elde edilmistir.
iğne EMG çalısmasında sağ DIF te denervasyon potansiyelleri ve tekli MUP geçişi izlendi
sağ APB veext.indicis kaslarında kronik nörojenik MUP değişiklikleri ve MUP kaybı izlenmistir. bu bulgular sağ ulnar sinirin ağır,median sinirin orta-ağır,radial sinirin hafif-orta parsiyel aksonal dejenere lezyonu ile uyumludur....BU BİLGİLER ANKARAYA MALULIYET DERECESI BELIRLEMEYE GONDERILDI BILEN ARKADASLAR CVP BEKLIYORUM

çok geçmiş olsun
benim maluliyet sonuçları ankaradan 3 ayda geldi

cevabın ıcın tesekkurler kardesım

OturanBoğa;
abi senin bilmedigın bı soru bulmakta guzel geldı bana;)

8 aydır malulıyet oranının gelmesını bekliyorum hatta yarın müfettiş ifadeye cagırdı.sizce 8 ay boyunca malulıyet beklemek fazla degılmı

İş kazası olduğu için uzamış olabilir belki normalde en fazla 3 ayda bildirilirdi sonuç. Eğer takip sisteminde evrak geliş gidişlerinde bir problem yoksa beklemekten başka yapacağınız birşey yok sanırım. Çok fazla bilgim yok ama normal bir süre değil evet, eğer ki süreyi uzatan sebepler varsa evrak eksikliği ya da beklenen bir dosya gibi olabilir.

bır sorum daha olacak sıze kazalanmadan önce yömyem 50tl dı fakat maasım sosyal yardım+iaşe bedelı+taşıt yardım vb..gıbı bazı ek ücretler alıyordum buda maaşı 1650 net olarak yansıyordu sıze sorum benım yömyemdenmı yoksa 1650denmı hesaplanır malulıyet aylığı artı ikramiyeler etki edermi geliri

brüt maaşınız üzerinden hesaplanır, ikramiyeler etki eder.

teşekkürler bılgı ıcın.fakat benım kazalanmadan son 3 ay ıcınde 1.ay 18 gun,2.ay 26 gun ve 3. ay 30 günlük yömyem var ışe gıtmedıgım günler var normalde benım 30 gunluk çalısmaya brütüm 2000tl.yanı sıze sorum şu ki 18,26,30 günün brütünün toplamınımı hesaplarlar yoksa 30,30,30 yapıptamı malulıyet ucretımı hesaplarlar bilgi verirseniz sevinirim

iş kazası sonucu malulıyetım % 18 tespıt edıldı.kazalanmadan önceki son 3 aylık 74 gün brüt toplamım 7350tl (ikramiyelerle beraber) acaba ne kadar aylığa bağlarlar teşekkürler...

Ahmet kardesim sen nasil hesap yapacan senin yatan 3aylik prim odeme primlerinin toplami 7350 ise gun sayisi 74 ise 7350 bölü 74 esittir 99.3 gunluk kazanc cikacaktir formul gunluk kazanc×21×surekli is gorememezlik derecesi sonuc ortaya cikar hesabini yapalim hemen 99.3×21×0.18=375 tl olur hayirli olsun kardesim eger sen hesabina ikramiyelerini kendin katarsan hesap yanlis olur onemli olan yatan primlerin brutu

Ahmet simdi kolun nasil iyi hareket edebiliyon.birde kalici is gucu oraninin belirlenmesi kac ay surdu

kardesım kolum % 50 gıbı bı kullanamama durumum var hıs kaybı hareket kısıtlılığı var sol ayağımdan damar aldılar sag ayağımdan derı aldılar dıştan platın taktılar 2 ay sonra aldılar kemık tutmamış bu seferomuzdan deldiler ilikten beri platın taktılar felenda fılanda uzatmayayım bıde % 18 verdıler ve son olarak madende yerın altında çalışıyorum.kardesım beni ankaradan gelen yazıya gore ünüversıte hastanesıne gonderdıler malulıyet tespıtı ıcın 03.05.2013 de hala sahsıma bır bılgı verılmedı bu oranıda müfettişe ifade verırken dosyanın içinde gordum 1 hafta once

Benim gorusum ahmet sana verilen oran cok az verilecek oran en az yuzde 40 verilmeliydi bu nasil is anlamadim sen yanlis gormussun ahmet

yok kardesım oran kesın avukatımada bılgı geldı yapacak bısey yok ama 3 sene sonra yenıden bı ıtıraz edıp yükseltme sansım olduğunu soyledı avukat

üzüldüm geçmiş olsun hep su ihmaller ah ah !

saol kardesım madencı olmak böyle bir sey

malüllük dereceme itiraz

madende is kazasi sonucu kolumun %99 koptu yani az bir deri tutuyordu 4defa ameliyat derken bu gunlerede şükür.benim kafama takilan su arkadaslar ben maluliyet icin basvurdum beni universite hastanesine gonderdiler fakat ankaradan gelen kagitta sadece fizik foktoru yaziyordu oda %18 verdi.kolumun hertarafi yani avucumdan omuzuma kadar açıp sol ayagimdan damar alip tendonlari baglayip platin takip tedavi edildim.kolumda his kaybi dirsekte hassasiyet ve gorsel olarakta cok ama cok cirkin gorunuyor yani yaz gelmesin diye bakiyorum neyse cok uzattim galiba diyecegim şu ki itiraz edip ortapedi ve beyin cerrahi vb doktorlara muane olmak istesem olabilirmiyim

Üst Alt