Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası geçirdim. Haklarım nelerdir bilmiyorum..?

volkankose07

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
bir otobüs firmasında host olarak çalışıyorum 1 ay önce 18/09/2012 tarihinde otobüsle kaza yaptık
sağ kolum 6 yerden kırıldı ameliyat oldum 3 tane platin takıldı. 3 ay iş göremez raporu aldım. raporum heyete bağlanmış. iş yerim kazayı sgk ya bildirmiş. sgk, çalışma bakanlığı şu an bir hakkımın olmadığını en son rapordan sonra sakatlık dereceme göre tazminat alacağımı söledi. iş yerim ilgisiz tazminat hakkım ve başka hangi haklarım var yardımcı olursanız sevinirim...

geçmiş olsun
seninki iş-trafik kazası olarak kayıtlara geçmiştir.öncelikle tedavinin bitmesini bekle.raporlu olduğun sürece sgk dan aylık alacaksın zaten.raporlarını sgk ya ver ,aylığını al.tedavin bittikten sonra seni hastaneye durum tesbit raporu almak için gönderecekler.raporda yazan özür oranına göre tazminat alacaksın.
iş kazası olduğu için aldığın durum tesbit raporunda % 10 ve üzeri oran olursa sgk sana ömür boyu maaş bağlıyacak, sen yine çalışmaya devam edebilirsin.
trafik sigortasından tazminat alacaksın, ayrıca otobüslerin bir kaç çeşit daha sigortası oluyor.koltuk sigortası, ferdi kaza sigortası falan.
iş kazası olarak yukarıda yapman gerenleri belirttim.
trafik sigortası yönünden yapman gerekenler aşağıdaki başlıkta detaylı olarak var incele.
http://www.engelliler.biz/forum/tra...8376-trafik-sigortasindan-tazminat-almak.html

raporda yazan özür oranına göre tazminatı nereden alıcam iş yerinden mi?

iş kazası ile ilgili olarak, geçici işgöremezlik durumunuz bittikten sonra , yapmış olduğunuz iş ile ilgili sıkıntı yaşarsanız, sürekli işgöremezlik geliri için dilekçe vermeniz gerekli, dilekçeden sonra sgk denetmenliğince araştırma yapıldıktan sonra olayın iş kazası olduğunun tespi
tinden sonra sizin tekrar hastaneye sevk edecekler. son aşamada %10 ve üzeri meslekte kaybınız sözkonusu olursa tarafınıza sürekli işgöremezlik geliri bağlanır.Dilekçeyi geçici işgöremezlik bitmedende verebilirsiniz

iş-tafik kazası sonrası haklar, maddi manevi tazminat davası...

şehirlerarası otobüs firmasında host olarak çalışıyordum.kaptanın uyuması sonucu çift taraflı trafik kazası meydana geldi. arkadan çarptığımız için kaptan asli kusurlu bulundu. 5 ay oldu. ben 1 ay önce firma'ma, kaptana ve otobüsün sigorta şirketine maddi manevi tazminat davası açtım. sağ kolum 6 yerinden kırıldı 3 kez ameliyat oldum koluma 2 platin ve 1 çivi takıldı. 3 ay+2 ay ve bu ay'ın 22 sindede 3 ay daha olmak üzere 8 ay raporum olucak. öğrenmek istediğim heyet raporum yok güç kaybı ve ne kadar engelim var bilmiyorum benmi başvurucam yoksa mahkememi göndericek. sürekli iş göremezlik maaşı için tedavi bitmesinimi beklicem şimdi başvurabilirmiyim. av. dava 1 seneden fazla sürer ve doktorun raporuna göre tazminat alırız ne kadar alırız diee sorma dedi. bide bu konuları bilmiyormuş bilgi veremicekmiş. çok tedirginim zaman aşımı olucak diee. başvurmam gereken biryerler varmı. uzatıp can sıktıysam k. bakmayın... 25 yaşındayım....

Volkan tel. konuşamadık kapandı . Neyse sana burdan yapman gerekeni söylüyorum .
1) çalıştığın otobüs firması başına gelen bu talihsiz kazayı iş trafik kazası olarak bildirdimi? Bu çok önemli eğer bildirmediyse firmanın bağlı olduğu il sağlık müdürlüğüne gidip hemen dilek yaz ve şikayetçi ve başından geçen kazayı kısa ve öz yaz dilekçenin sonuna engelini belir ve sürekli iş görememezlik ödeneği almak istiyorum diye ekle.
2) Tedavi gördüğün hastahane tam teşekküllü devlet hastanesimi yoksa özel hastanemi sana sürekli iş görememez raporu vermeye ve özür oranı tespit etmeye yatkisimi varmı bunu başhekime çık ve sor?
3) İl sağlık müdürlüğü çalıştığın firmaya bir müfettiş yollayacak iş tarfik kazası olup olmadığını araştırmak için 2 ay sürer ve müfettiş kararı bağlar ise iş trafik kazası olarak %10 alsan bile hastane raporundan sürekli iş göreme geliri bağlanır. Bundan sonra yapacağın işlem engeli sağlık kurulu raporu alman en az %40 alıp engelli kadrosundan bir işe gir ve işyerinin bağlı olduğu deftadrlığa giderek vergi indirimi almal istiyorum diye raporunu ve işyerinden aldığın evrakları verki engel oranına göre emeki ol %40 alırsan en az 1998 yılında sigorta girişin varsa 4080 günden emekli olur ve yüksek olan maaşının tamamını diğerinin yarısını alırsın. ayrıca engelli kadrosundan çalışırkende sürekli iş görememez ödeniğini kesintisiz alırsın. Bir nevi çift maaş almış sayılırsın.
4) çok akıllı hareket et çogu işyeri iş kazası olarak sgk bildirimde bulunmak istemez çünkü para onlar için senin sağlığandan daha önemlidir ve para kaybetmektense seni kaybetmeyi göze alırlar ve şikayetçi olma gel burda masa başı iş verelim diyerek seni kandırmaya çalışırlar 2-3 yıl sonradan işden atıp ortada bırakırlar kardeşim.
5) Hast. tedavin ve rapor sürecin ne kadar sürer bilmiyorum ama sen çok dikkatli ol ve bence zaman kaybetmeden sürekli iş göremezlik ödeneğini bağlatmaya bak.
6) Avukatının asliye hukuk mahkemesinden davayı açması sanırım iş kazası olarak açmasından daha avantajlı diye biliyorum çünkü daha fazla tazminat alma hakkın doğuyor yinede sen bu konuyu avukatına danış. Ayrıca ben 2006 yılında dava açtım ist.da hala sürüyor o kadar basit değil bu olaylar avukat tutmadan falanda alırsın falan yazmış kazazede diye bir arkadaş ama ben sana yaşadıklarımı ve başımdan geçen tecrübelirimi iletiyorum.

ayrıca volkan birden fazla sağşık kurulu raporu alma gerekecek . engelli sağlık raporu - sürekli iş görememezlik geliri bağlanması için bir rapor - asliye hukuk mahkemesi seni devlet hastanesini yollayacak ordan bir rapor - sonra mahkeme seni bu sefer adli tıpa bileğine mühür vurarak yollayacak ve adli tıptan da mahkemeye bir rapor bu işlemler kazazede arkadaşımın anlattığı kadar basit ve kolay değil yani kendisi belki Türkiye de yaşadığını unutmuş.

tşkr ederim orhan bey
ewet devlet hastanes.i bu ayın 22 sinde 3 ay daha rapor yazacaklar ve yazmaya devam edicekler.çünkü yine ameliyat olucam. ya bu sürekli iş göremezlik için dilekçe işini anlamadım. tedavi bitmeden yapılmıyo dedi bana antalya sgk daki memur. avukat da ne sorsam bilmiyom diyor bu konularda. ama yapmam gerekeni anladım eywallah

zamanasımı konusunda rahat olun volkan bey suan hıcbır zamanasımı sorununuz yok. trafik sigortası basvurunuzu ıhmal etmeyın.

Eşim bir kargo şirketinde şehirlerarası şoför olarak çalışıyor.ocak 2013 de trafik kazası geçirdi.L3 kemiği kırıldı platin takıldı sağ bacak kırık alçıda sol ve sağ kol yarım alçıda şimdi evde yatıyor.araba pert oldu.Bu durumda yasal haklarımız nelerdir?Kasko da veya trafik sigortasında maddi anlamda birşey hakk edebilirmiyiz.İşveren ücreti asgari gösteriyor ve asgariden fazla ödüyor.İstihratlı olduğu sürede maaşını almaya hakkı varmı(asgari'den artan kısmını).Sizden ricam beni bu konuda aydınlatırmısınız

geçici iş göremezlik geliri almak için sigorta müdürlüğüne başvuru yapın Serap hanım. Kazaya dair tutanak ve raporlarla sigorta müdürlüğüne gitmelisiniz...

2012 eylül ayında şehirlerarası otobüs firmasında host olarak çalışmakta iken kaptanın direksiyonda uyuması sonucu arkadan kamyona benim oturduğum yerden çarptık. kaptan asli kusurlu bulundu. kolum 6 yerinden kırılmıştı. 2013 ocakta trafik sigortasına, otobüs firmasına ve kaptana dava açtım. 2013 haziranda dava hakim tarafından yanlış yere açılmış diye reddedildi (asliye hukuk), 2013 eylülde asliye ticaret mahkemesine tekrar açıldı. 1. duruşma sonrası beni adli tıpa sevkettiler ve antalya akdeniz üniversitesinde muayene edildim. ama adli tıp raporu 2. duruşmaya yetiştiremedi ve mahkeme 4 ay attı. geçen gün rapor mahkemeye gelmiş rapor vermişler. 12 eylül de 3. duruşma var. avukat büyük ihtimal 12 eylüldeki 3. duruşmada aktüere gider ve 4. duruşmaya karar açıklanır ve tazminat hesaba geçer dedi. şimdi öğrenmek istediğim trafik sigortasından ne kadar tazminat alırım oranla (avukat: mahkeme yoluyla gitmeseydin alacağın para 20 bin tl idi dedi. şimdi mahkeme yoluyla gittiğimiz için 20 bin tl'nin çok çok üstünde alıcaz dedi ama ne kadar sölemiyor.) ne kadar alırım bilen arkadaslar varsa aşağı yukarı fikirlerinizi rica ediyorum. otobüs firması ve kaptana açılan manevi taz. davaları devam eder onları daha sonra alırız dedi. onlar çokmu sürer. sonucu ne olur manevi tazminatlardanda iyi bi tazminat alabilirmiyim yardımlarınızı rica ediyorum.
yaşım 27 kaza olduğunda yaş 25, bekarım. 3 defa ameliyat oldum sağ kolda bilekten omzuma kadar platin ve çivi var. 9 ay rapor almıştım 9 aylık işgöremezlik maaşı aldım sgk dan(bildiklerim bu kadar)

bide % 10 üzeri rapor olursa sürekli iş göremezlik maaşı bağlandığını okumuştum. bu maaşı nasıl alabilirim yada alabilirmiyim. yine bi iş kazası ile ilgili konu hakkında yorumları okurken benim gibi iş kazası sonucu % 25 rapor almış bi arkadas vardı. ona cevaben % 10 un üzerinde raporunuz olduğu için sürekli iş göremezlik maaşının bağlanmış olması gerekir demişti birisi. bu maaşı hakim bağlatır mı, ben bi yere başvurmam mı gerekir?

Serap hanım kaza tarihi 2013 yazmışsınız SGK tarafından eşinize geçici
işgöremezlik (istirahat dosyası açıldımı) dosya açıldı ise ayaktan istirahatler için günlük kazancının 2/3, hastanede yattığı günler için günlük kazancının 1/2 oranında geçici işgöremezlik ödeneği alacaksınız.Eğer dosya açılmadı ise hiç vakit kaybetmeden bağlı bulunduğunuz SGK merkezine başvurun.Ayrıca eğer eşinizi
n %10 ve üzeri meslekte kazanma gücü kaybı sözkonusu ise, sürekli işgöremezlik geliri bağlanır.
Volkan Bey ben SGK da İşkazaları ve Meslek Hastalıkları servisinde uzun yıllar çalıştım. Size tavsiyem tazminat ve işlerinizin takibi konusunda işkazası ve meslek hastalığı hususunda uzmanlaşmış avukatlar ile görüşün.Bu konuda maalesef sigortalılara çok yanlış bilgi veriliyor. Arkadaşlar İşkazası ve emeklilik konularında sormak istedikleriniz olursa facebook adresim; esmer983@mynet.com ( yalnız yasayanlar)

volkan geçici işgöremezlik durumun bittikten sonra, sürekli işgöremezlik işlemlerinSGK tarafndan yapılacak, bunun için dilekçe verdinmi?

Hayır vermedim. Sadece mahkeme tazminat davası için adli tıpa sevketti. Orada %15 oran verdiler. Ben bi yere dilekçe felan vermedim. Açıkca sı ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bana maaş bağlanır mı? Avukatımın da bişeyden anladığı yok. Ne sorsam bilmiyorum diyor

Bulunduğun ildeki sgk da iş kazası servisine git senin dosyan orda bir memurda dır onu bul. Elindeki adlı tıp raporunu da ver sonrası dosyanın gelmesini beklemek. Tabi seni hastaneye de sevk edebilirler

Arkadaşların da yazdığı gibi, sürekli iş göremezlik geliri için sigorta müdürlüğüne başvurun mutlaka. Çok önemli bir haktır. Aman ihmal etmeyin

geçen gün sgk ya gittim ama benim işyerimin bölge müdürlüğü izmirde olduğu için izmir sgk ya başvurmam gerektiğini dosyamın izmir de olduğunu sölediler. ben iş yerime, axa sigorta ve otobüs kaptanına dava açmıştım. şimdi adli tıptan %15,2 rapor geldi. avukat 12 eylülde ki duruşmada aktüere gider bir sonraki duruşmayada da karar çıkar dedi. şimdi iş göremezlik maaşına başvurursam alacağım tazminattan düşüleceğini sgk daki memurdan bizzat kendim duydum. bende başvurmaktan vazgeçtim. şimdi başvurursam 60 yaşına göre hesaplarlar alacağım tazminattan fazla çıkar benide borçlu çıkarmasınlar :). tazminatımı aldıktan sonra tekrar başvurabilirmiyim? bide %15.2 ile ne kadar tazminat alırım ?

Bence sürekli iş göremezlik gelirinden asla vaz geçmeyin. Yaşam boyu bir gelir bağlanması ve sağlık güvencenizin olması az bir hak değildir. Evet, sizden bir kesinti olur ama son kertede zararlı çıkmazsınız.

pekala bülent bey mahkeme sonuçlandıktan sonra (tazminat aldıktan sonra) sürekli iş göremezlik maaşı için başvuruda bulunabiliyormuyum.şimdimi başvurmam gerekiyor. tazminatı etkileyecek diye avukat mahkeme sonuçlansın sgk ya birlikte başvururuz dedi. eğer tazminatı aldıktan sonra başvuruda bulunamıyorsam hemen başvurmam gerekiyor demektir.?

Sonra da başvurabilirsiniz.

Yalnız, tazminattan bir parça ayırın kenara, sgk gelir bağlandığında bir miktar geri ister...

Üst Alt