Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası geçirdim. İş göremezlik geliri çalışıyorken de alınabilir mi?

sukru345

Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
0
öncelikle merhaba

benim sorunum ben 2009 eylülünde işkazası geçirdim. tedavim devam ediyor şu anda iki elimi de kullanamıyorum. kamuda çalışmaktayım sgk ya başvurdum onlarda gerekli yerlere bildirdiler bundan sonra ne yapmalıyım
toplam 2912 günüm var ama emekli olmak istemiyorum çalışırkende sürekli iş göremezlik alabilir miyim.
Dava açsam beni işten çıkarabilirler mi sendika üyesiyim bir de yüksek gerilime maruz kaldım elk. vasfım var. :mad:

Sürekli iş göremezlik gelirinizi çalışsanız da çalışmasanız da, emekli olsanız da olmasanız da yaşamınız boyunca almaya devam edeceksiniz. Hatta vefat ettiğinizde tıpkı emekli aylığı gibi geride kalan hak sahiplerinize devrolacak o gelir...

Siz şunlara dikkat edin:
1- İş kazası tespiti sigorta müdürlüğü tarafından mutlaka yapılsın
2- Sürekli iş göremezlik geliriniz bağlansın
3- Bu süreç tamamlandıktan sonra tazminat hakkınız için mutlaka dava açın.

şimdi ben çalıştığım kuruma tazminat davası açsam kurum beni işten çıkartmazmı sgk ya başvurdum ama henüz müfettiş gelmedi müfettişin inceleme yapacağı gün bana bilgi verilirmi.çevremden ve iş yeinden çoğu davacı olma işine devam et diyor ama sonuçta sakat kalan ben oldum.

Hele bir iş kazası tespti yapılsın, oran belirlensin, gelirini bağlansın, ondan sonra tazminat için bir avukatla görüşüp en doğru kararı verirsiniz...

Kamuda çalışıyormuşsunuz.Kamu işverini sizi neden işten çıkarsın ki?
Bülent Bey'in de dediği gibi; çalışırken de sürekli iş göremezlik gelirinizi almaya devam edeceksiniz.
Davanızı da açarsınız ileride.

şükrü bey bende yüksek gerilime çarpıldım sol elimi kullanamıyorum hala tedavi görüyorum
14 ay oldu müfettiş gelmedi demişsiniz. müfettişler sizinle konuşmadan rapor düzenleyebililer. ben tedaşta çalışıyorum. ben de müfettiş gelsin diye bekliyordum çalışma müdürlüğüne bir dilekçe gönderdim. bir hafta sonra bana cevap yazdılar müfettişler gitmiş kazanın olduğu tarihlerde bir rapor düzenlemişler %100 suçlu göstermişler.
yani uzun lafın kısası bağlı bulunduğunuz çalışma bölge müdürlüğüne mektupla bir dilekçe yazın
kazanın olduğu zamanı yerini ve nasıl olduğunu anlatın
mutlaka size döneceklerdir.

herhalde yanlış okudunuz mesajı 14 demedim her neyse ben şuanda biraz rahatladım bülent beyin tavsiyesiyle BİMER e yazdım onlarda SGK ,VALİLİK,ÇALIŞMA BÖLGE MÜD. bildirdiler neticede çalışma müd. haberi yokmuş geçen gün daireden aradılar müfettiş gelmiş gittim ifadelermizi aldılar bana dört ay sonra iş kazası bölümüne sürekli iş göremelik için baş vur dedi

soruma karşılık benim müfettiş herhalde olayda benden yana rapor tuttu herhalde ben o intibaya vardım
bir de mahkeme için acele etme 10 yıl süresi var nasıl olsa dedi rapor oranın belli olunca onagöre hareket et diye böyle şeyler anlattı
birde işe devam etmek istiyor musun dedi ben de benim için önemli olan devam edebilmek zaten iş yeri çalıştıracağını taahhüt ediyor sonuçta kadrolu statüde olmanın kolaylığı var.

işçi kusurunun %100 olması durumunda bile sürekli işgöremezlik geliri, yada öldüğünde geride kalan haksahiplerine işkazası ölüm maaşı bağlanır. kusur oranından bağımsız olarak. ancak kusur oranı sadece maddi-manevi tazminat davalarını etkiler.

Benimbildiğimde iş kazası kusur oranı alınacak sürekli iş göremezlik gelirini etkiler yani orana göre gelirden kesinti olabiliyor.

Üst Alt