Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası geçirdim. Maluliyet raporu nasıl hesaplanır?

bekirduman

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Sayın yönetmenim benim konum iş kazası geçirdim bir yıl oldu raporlarım ankaraya gitti son raporumda iş başı verildi ve malüliyetinin tesbiti kendi kurumunca uygundur yazılmıştı bu malüliyet nasıl hesaplanır

Merhaba sayın arkadaşlar şimdiden vereceyiniz bilgiler için allah razı olsun

ben bir yıl önce çalışmış oldugum inşatın 3 katından düşerek bir iş kazası geçirdim ve kolumda ve bacaklarımda agır kırıklar oldu yaklaşık onbir iş görmezlik parası aldım .
ve doktor son raporumda şu şekil yazmıştı .hastalık bulgarı sag femur kırıgı humerus kırıgı patella kırıgı 24.01.2013.tarihinde geçirilen iş kazasıdır tanı omuz ve üst sol kırıgı / [s42] femur kırıgı / [s72] baldırın kırıgı.diz dahil / s[s82] hastaya verilen istirahat 11.06.2013-29.07.2013 tarihli istirahatının devamıdır
hastanın30.07.2013 tarihinden 12.11.2013 tarihine kadar istirahati 13.11.2013tarihinde çalışması uygundur.

Hastanın13.11.2013.tarihinden itibaren malüliyetinin tesbiti kendi kurumunca uygundur ...

son raporum aynen bu şekildi ve raporumu sgkya götürdüm askerlik suret belgesi kimlik fotokopisi iki adet resim ve birde bu raporumu ankaraya gönderdi sonuç ne olur diye sordum ve bana şöle dediler yüzde on üzeri gelirse iş kaybın gelir baglanır dediler ögrenmek istediyim bu malüliyet tesbiti nasıl yapılıyor ve sonuç ne olur

geçmiş olsun bekir arkadaşım eğer malülüyet oranın yüzde 10 u geçerse sana sürekli iş göremezlik geliri bağlanacak normal emeklilerin faydalandığı imkanlardan faydalana bileceksin yani sosyal güvence gibi yalnız sana ödeyeceyi maaşın iş kazasında kusur oranın kaçsa onu senden alacak peşin sermaye değerinden örneğin kusur oranın yüzde 40 sa onu senden alacak sgk benden sana tavsiye iş müfettişlerinle git ayrı görüş çünki bizim ülkemizde rüşvetçilik dönüyor karşı taraf yedirirse borçlu bile çıkarsın dikka et

iş müfettişleri nerde bulabilirim yani nere gitmem gerek arkadaşım

onlar seni ararlar hata kusur tespidi için yada iş yerini mahkemeye verdinmi verdiysen mahkeme kararı ile bilir kişi tayin edilir yani bölge çalışma müfettişleri çıkacak rapora göre karar verilir

malülüyet raporu hazırlamaksa karışık bir iş sgk kendi çizdiği plana göre hazırlıyor benim dört parmağım koptu sol avucum yarıya kadar ezildi eski kanunlara göre yüzde 30 un üzerindeydi fakat şimdi yüzde 21. 200 tl maaş bağlandı gerisini sen hesapla artık ne kadar adil bir ülkede yaşıyoruz artı iş yerinde kaza geçirdiyimde yüzde 1 bile kusurum yoktu yüzde 40 kusurlu görüldüm 12 yıl uğraştım mahkemede 250 bin lira tazminat
alacağım yerde 40 binlira aldım sırf bölge çalışmadaki müfettişin beni suçlu göstermesiyle sana onun için diyyorum iş müfettişlerini tut diye sgk yüzde 40 kusurlu olduğum için bana ödediyi 200 tl nin yüzde 40 nı benden aldı peşin sermaye değerinden oda 26 bin tl tutuyordu yani arkadaşım anlıcağın bu ülkede adalette kanunda iş verenden yana çalışıyor umarım yardımcı olmuşumdur.

malülüyet oranın yüzde 10 u geçerse sürekli iş göremezlik geliri bağlanır

İlle de tahminde bulun dediğin için yazıyorum: Tek bastonla yürüyebiliyorsan % 20'nin üzerinde bir rapor verilir diiye tahmin ediyorum. Bu da 300 TL gibi bir sürekli iş göremezlik geliri bağlanmasını sağlar.

Üst Alt