Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası geçirdim. Önce meslek raporu mu yoksa engelli raporu mu çıkartmalıyım?

Konular
26
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar iş kazası sonucu bazı yerlerimde hasarlar oluştu

1.) kalça protezi taktılar
2. sık tekraralyan üretra darlığı iki kez ameliyat oldum şuan tak yapıyorum
3) kaza esnasında :Toraks kavitesini oluşturan kemik yapılarda T9 vertebra sol transvers proçeste ve T10 vertebra bilateral
transvers proçeslerde fraktür izlenmiştir

önce engelli raporu içinmi yoksa meslekte iş gücü kaybı oranının tepiti içinmi başvurayım? engelli rapor nasıl alınır yardımcı olurmusunuz

sgk ya bildirimi işyerim yaptı iş kazası olarak iş görememezlik ödeneğimi iş kazası olarak alıyorum

çotanak28

Iyi ödenek alıyorsun heyet raporu zor alınıyor bi an once gidip başvurmanızi tavsiye ederim. .

akks47

Başvuru formunu aldım fakat beni sadece fizik tedavi ve ürolojiye yönlendirdiler kalça protezi için ortopediyede yönlendirmeleri gerekmezmi birde kaza esnasında t9 ve t10 kırık olmuş beni iki ay evde hiç ayağa kalkmamamak suretiyle yatırdılar engelli cetvelindeki toprakla omurga maddelerine göre bu kırıklar içinde rapor alabilirmiyim acaba

çotanak28 arkadaşım geçmiş olsun. engelli raporu ayrı bir şey, iş kazasından dolayı aldığın iş göremezlik raporu ayrı bir şey.

her iş kazası geçiren, tedavisi bitikten sonra SGK tarafından yönlendirilerek sağlık kuruluna sokulur iş gücü kaybı var mı yok mu değerlendirilir. çalışmanızı kısıtlayan iş gücü kayıbınız varsa oran verilir. iş gücü kaybınız %10 dan yukarı çıkarsa ömür boyu sürekli iş göremezlik aylığı bağlanır.

engelli raporu ayrı bir şeydir. engellilere tanınan haklardan yararlanırsın.

öncelikle iş kazası için uğraş çünkü %10 geçerse engelin sürekli iş göremezlik aylığı bağlanacak ve sağlık hizmetlerinden faydalanacaksın. sonrada engelli raporu çıkartırsın engelli haklarından yararlanırsın.

eyvallah sağolasın farzedelimki sürekli işgörememezlik ödeneği bağlandı sonradan alacağım engelli raporuna bir etki yaparmı mesela engelli sınavına girmek gibi

bu konudaki tecrübelerinizi yazarsanız sevinirim kalça protezim var ama şuan normal olarak yürüyebiliyorum sürekli nükseden bir üretra darlığı problemim var bunlarla sürekli iş görememzlik ödeneği haketmiş olurmuyum yani %10 u geçebilirmiyim

engelli raporu hakkında

arkadaşlar iş kazası sonucu vücudumda belirli hasarlar oluştu engelli raporu almak için ne yapmalıyım bazı hasarlar psikolojik olarakta beni bunalıma sokuyor. bunun içinde psikologlardan tedavi almammı gerekiyor yoksa bu durum kurula girincemi değerlendiriliyor bana yardımcı olabilecek arkadaşlara rahatsızlıklarım hakkında detaylı bilgi verebilirim.

Kardeşim yetkili bir hastaneye gidip müracat edeceksin ve sana belli poliklinikleei gezmen istenecek psikiatriden oran hemen alamassin en az 6 ay tedavi ğormen ve dr kontrolünde olman gerekir

eyvallah sağolasın.birde size ilk kaza sonrası çekilen film sonuçlarını ve son çekilen mr sonuçlarını yolluyorum lütfen anlıyorsanız onlarla ilgilide oran alabilirmiyim bakın lütfen ikiside belim ilen alakalı ilk kaza esnasında omurgalarımda da kırık oluşmuştu.ÜNİVERSİTESİ

TIP FAKÜLTESİ
RADYOLOJİ ANABİLİMDALI
Hasta No : 01499787 Rapor Tarihi : 26/01/2016
Hasta Adı Soyadı : ALİM ŞAĞBAN - Erkek - 15/10/1983 - Yaş : 33
Tetkik : TORAKS BT
İsteyen Bölüm : ACİL POL.
İşlem Tarihi : 22/01/2016
İşlem No : 4646644
TORAKS BT 22.01.2016:
Not: SGK 'nın isteği üzerine eş zamanlı olarak yapılan ve ayrıca ücretlendirilebilen sekansların
raporları ayrı ayrı düzenlenmektedir. Lütfen eş zamanlı tüm raporları gözden geçiriniz.
KLİNİK BİLGİ : Travma
BULGULAR :
Travmalı olguda toraks düzeyinde akciğer alanlarında travmaya sekonder acil patoloji
saptanmadı. Trakea ve her iki ana bronş açıktır. Hemo-pnmotoraks ile uyumlu bir görünüm
saptanmadı.
Plevral-perikardial efüzyon izlenmemiştir.
Ana vasküler yapılarda travmaya sekonder acil bir görünüm saptanmadı. Toraks kavitesini
oluşturan kemik yapılarda T9 vertebra sol transvers proçeste ve T10 vertebra bilateral
transvers proçeslerde fraktür izlenmiştir. Diğer kemik yapılarda belirgin fraktür hattı izlenmedi.
SONUÇ: Travmalı olguda T9 vertebra sol ve T10 vertebra bilateral spinöz proçesinde fraktür
izlenmiştir. Toraks duvarını oluşturan diğer kemik yapılarda ve akciğer alanlarında acil bir
patoloji düşünülmemiştir.
Travmalı olguda T9 vertebra sol ve T10 vertebra bilateral spinöz proçesinde fraktür izlenmiştir.
Toraks duvarını oluşturan diğer kemik yapılarda ve akciğer alanlarında acil bir patoloji
düşünülmemiştir.
Onaylayan Doktor : PROF.DR.UĞUR TOPAL
Raporlayan Doktor :
1 / 1

buda mr sonucum:SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ
MAGNETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME(MR)
HİZMET ALIMI (BURTOM ÖZEL SAĞLIK TESİSLERİ LTD.ŞTİ.)
Hasta No : 01499787 Rapor Tarihi : 21/09/2016
Tetkik : LOMBER MR
İsteyen Bölüm : NÖROŞİRÜRJİ POL.
İşlem Tarihi : 10/09/2016
İşlem No : 4980433
LOMBER MR 10.09.2016:
Teknik protokol: : T1 ağırlıklı SE sagital, T2 ağırlıklı SE sagital ve aksial
Bulgular:
Fizyolojik lomber lordozda düzleşme izlenmiştir.
Lomber vertebra korpus yükseklikleri, dizilimleri, disk mesafeleri, disk ve vertebra korpus
sinyal yoğunlukları doğaldır. Lomber vertebraların diske bakan end plate'lerinde özellikle L5-S1
düzeyinde daha belirgin tip 2 yağlı end plate değişikliğini düşündürür görünümler izlenmiştir.
Konus medullaris normal lokalizasyondadır (L1 düzeyi). Sinyal intensitesi ve kalınlığı doğal
görünümdedir.
Lomber düzeyde spinal kanal genişliği normaldir.
L5-s1 intervertebral diskinde dejenerasyonu düşündürür T2 ağırlıklı imajlarda sinyal intesite
kaybı izlenmektedir.
L1-2 düzeyinde disk ve nöral foramenler doğaldır. Disk herniasyonu saptanmamıştır. Anterior
ve her iki santrolateral epidural yağ planları normaldir. Sinir köklerine belirgin bası
saptanmamıştır.
L2-3 düzeyinden geçen kesitlerde diskte minimla diffüz bulging izlenmektedir. Anterior
epidural yağ planları minimal oblitere görünümdedir. Tekal sak'a bası izlenmedi. Bilateral nöral
foramenler açıktır.
L3-4 düzeyinde bilateral foraminal geniş tabanlı disk protrüzyonları izlenmiştir. Bilateral nöral
foramenler minimal daralmıştır. İntraforaminal rut basısı izlenmedi. Faset eklemler ve
ligamantum flavumlar bir miktar hipertrofiktir.
L4-5 düzeyinden geçen kesitlerde diskte diffüz bulging izlenmektedir. Anterior epidural yağ
planları oblitere görünümdedir. Tekal sak'a bası izlenmedi. Bilateral nöral foremenler açık
görünümdedir.
L5-S1 düzeyinden geçen kesitlerde diskte diffüz bulging zemininde santral geniş tanlı disk
protrüzyonları izlenmektedir. Anterior epidural yağ planları oblitere görünümdedir. Tekal sak'a
belirgin bir bası izlenmedi. Bilateral nöral foramenler daralmıştır. İntraforaminal sağda daha
belirgin her iki L5 rutuna bir miktar bası izlenmektedir. Faset eklemler ve ligamantum flavumlar
bir miktar hipertrofiktir.
Posterior elemanlar ve paraspinal kaslar normal olarak izlenmektedir.
Onaylayan Doktor : UZM.DR.OĞUZHAN GÜVEN GÜMÜŞTAŞ
Raporlayan Doktor : UZM.DR.OĞUZHAN GÜVEN GÜMÜŞTAŞ
1 /

ÜNİVERSİTESİ
SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ
MAGNETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME(MR)
HİZMET ALIMI (BURTOM ÖZEL SAĞLIK TESİSLERİ LTD.ŞTİ.)
Hasta No : 01499787 Rapor Tarihi : 21/09/2016
Tetkik : TORAKAL MR
İsteyen Bölüm : NÖROŞİRÜRJİ POL.
İşlem Tarihi : 10/09/2016
İşlem No : 4980432
TORAKAL MR 10.09.2016:
Teknik protokol: T1 ağırlıklı SE sagital, T2 ağırlıklı FSE sagital ve aksial
Bulgular:
Torakal kifozda bir miktar düzleşme izlenmiştir.
Torakal vertebra korpus yükseklikleri, dizilimleri, disk mesafeleri ve korpus yoğunlukları
normaldir.
Tüm torakal intervertebral disklerde minimal dejenerasyonu düşündürür T2 ağırlıklı imajlarda
sinyal intesite kaybı izlenmektedir.
Torakal düzeyde kord kalınlığı ve sinyal yoğunluğu doğaldır.
Torakal düzeyde spinal kanal genişliği normaldir.
Torakal düzeyde belirgin disk herniasyonu saptanmamıştır. Nöral foramenler açıktır. Belirgin
bir rut basısı izlenmedi.
Posterior elemanlar ve paraspinal kaslar normaldir.
Onaylayan Doktor : UZM.DR.OĞUZHAN GÜVEN GÜMÜŞTAŞ
Raporlayan Doktor : UZM.DR.OĞUZHAN GÜVEN GÜMÜŞTAŞ

maluliyet oranı tespiti yapmak istiyorum fakat sgk da hizmet akdi ile tüm sigorta kollarına tabi çalışanlar olarak girişim var nasıl tespit yapılır.

Maluliyet tespiti

Arkadaşlar iş kazası sonucu sağ kalça total kalça protezi takıldı.1 cm lik bir bacak kısalığı oluştu.İdrar yollarımdan iki defa ameliyat oldum şuan günde üç defa sonda kullanıyorum.(üretra darlığı problemi ) acaba yüzde kaç iş gücü kaybım oluşmuştur bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Üst Alt