Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş Kazası geçirdim. Süreç hakkında bilgi verir misiniz?

Zoradam 31

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Mrhba 7 ay önce iş Kazası geçirdim.
Iki Ayağımda Kırıklar mevcut sol ayakta tek sağ ayakta 11 tane 20 tane vida 2 tanede pilatin var. eklem yok üzerime 750 kg külçe aleminyum düştü. Ama iş yerinin ve portifçinin hatası Yüzünden sakat kaldım
9. 10 kaburgaların Parçalı kırık ve iki ciğerimde Batmış iç kanama geçirdim 13 gün yoğun bakımda kaldım. sağ kulağım duymuyor

raporunu da aldım. mahkemeye verdim dava daha başlamadı. tedavim devam ediyor.
maluliyet raporu almadım Dr un raporu kapatması lazımmış.

Sizce benim maluliyetim ne olur ve ne yapmam Lazım teşekkürler

arkadaşım evvela geçmiş olsun lakin sıkıntını öyle bir anlatmışsın ki hiç alakası yokken iş kazası geçirmiş gibi lütfen yanlış anlama empati kurmaya çalışıyorum orası nasıl bir iş yeri beden işçisi olduğunu farz edersek isveren'inizin sizlere kullanmak zorunda olduğunuz kişisel koruyucu elbise,ayakabı ve ortamı sağlama gibi bir görevi yokmu? eğer ki iş kanununa uygun çalışıp ta böyle talihsiz bir olay ile karşılaştıysan hiç bir şey sağlığının yerini tutmaz ama inşallah hem işveren tarafından hem devlet nezdinde bu kaybının karşılığını alırsın.

Öncelikle geçmiş olsun. İş kazaları sonucu yapılacak işlemler varsa savcılık soruşturması sonrası ceza davası takibi, Sosyal Güvenlik Kurumu nezdinde (varsa şartları kalıcı maluliyet varsa kısmi veya tam emeklilik) yapılacak işlemler, işverene karşı yapılacak talepler ve davadan ibarettir. Maluliyetinizin belirlenmesi ise tamamen teknik ve tıbbi bir durumdur. Şu anda bu yazınızı okuyan uzman bir hekim bile olsa bunu bilemez. Sosyal Güvenlik Kurumu sizi tam teşekküllü bir devlet hastanesinde heyet raporu almak üzere sevkinizi yapar. tekrar geçmiş olsun...

Mrb arkadaslar ben 2006 da is kazasi gecirdim sanayi tipi matkapa kolumu sardirdim 7ay tedavi gordm istirahatlydm ve is kaybi olustu isyerim sgk ya kazayi bildrmems bn bildirdim kaza gecireli 8 sene oldu heyete girdim 1 ay oldu ne yapmam gerekiyor ve maas baglanirsa gecmis 8 senenim parasini alabilrmiym cok tsk ederim

Süleyman38@ Maaşın bağlanması için iş gücü kaybınız %10 dan yukarı çıkmalı. Bence 8 senenin parasını vermezler. Dosyanız ankaraya gittiği tarıhten itibaren maaşınız birikmeye başlar örnegin dosyanız 3 ay Ankarada kalırsa 3 ayın birkmişini verirler...

Kolumdaki iş kaybi burda yuzde 31 cikti ama raporlar ankarada dusuruluyomus ne kadar dusururler bilmiyorum gecmise donuklerI veriyolar die duydum

Kolumdaki iş kaybi burda yuzde 31 cikti ama raporlar ankarada dusuruluyomus ne kadar dusururler bilmiyorum gecmise donuklerI veriyolar die duydum

süleyman38

Savcılık soruşturması var mı? Zamanaşımı ihtimallerine göre işvereninize de dava açabilirsiniz.

Ben sadece bildirdim sürekli is görememezlik geliri icin basvrdum bska bisey yapmadim bilgimde yok bilgilendirirsnz ck sevinirm

süleyman38 Yargıtayımızın yeni bir kararına göre de "kaza tarihinde yürürlükte olan 818 sayılı B.K.'nın 125. maddesi, gerekse de karar tarihinde yürürlükte bulunan 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 146. maddesi hükmüne göre iş kazasından kaynaklanan maddi ve manevi zararın giderilmesine ilişkin davalarda zamanaşımı süresi işveren veya işveren vekili yönünden 10 yıldır."
Bu karar size de uymakta. Dolayısıyla işvereninize iktisadi geleceğinizin tehlikeye düşmesinden kaynaklanan zararlarınız başta olmak üzere kaybınız ile maddi tazminat ve ayrıca manevi tazminat davası açabilirsiniz.

Ayrıca SGK'ya bildirimde bulunmuşsunuz. SGK tarafından olayın iş kazası niteliğinde değerlendirilmesi işverene karşı açacağınız davada şart olarak kabul edilmektedir. 10 yıllık zamanaşımınız da dolmak üzere. Bence bir an önce dava açıp SGK'nın iş kazası belirlemesini ve maluliyet sonucu kazanımların davada bekletici süre olarak değerlendirmeye alınması gerekmektedir.

Çok teşekkür ederim ilginizden dolayı Dediğiniz gibi öyle bi iş yeri yeri geliyo 18 saat çalışıyduk mesela kaza olduğu gün iş güvenlikçimiz yok ben limanda çalışıyordum zaten kaza denizin çok bozuk olmasından dolayı oldu aşırı derecede denizde dalga vardı.bizden önceki vardiya çalışmamış bize yüklendiler açığı kapatmak için.bide işkazası raporlarımda yazıyo ama Sgk ya gidip ne yapmam Lazım müfettişler için duruşmama az kaldı bilgilendirirseniz sevinirim

is kazasi

Merhabalar ben aralik ayinda is kazasi gecirdim ve ayak patmaklatimdan iki tanesini kaybettim ampute oldu is yeri.masraflari karsiladi ve maasimi oduyor su an raporluyum acaba dava acsam nasil acayim ve ne yapmam lazim aintylik odeme yapiyorlar maass veriyorlar bii sorun olirmu cvp verirseniz sevinirim ve nekadar surer mahkeme

elahimmet iş kazası olduğuna dair hastane raporlarını, olay yeri tutanaklarını vs. mutlaka tedarik et. Sürekli iş göremezlik geliri çok önemli bir haktır ve bu hakkı elde edebilmen için sigorta müdürlüğünde iş kazası işlemi yapılış olmalı. Eğer bu bildirim yapılmamışsa, ben olsam en azından gelecekte bu bildirimi yapmak için gerekli evrakları toplardım. İlerde işten çıktığında bu hak için başvuru yaparsın...

Tazminat ise ayrı bir konudur. Orada işverenle anlaşma yoluna gitmek daha akıllıca olabilir.

İş gücü kaybı

S.a benim sorum ben iş kazsı geçirdim iki yıl önce ve hala aynı yerde çalışıyorum şimdi iş gücü kaybı almak istiyorum sağ ayağımda iki parmak yok şu an. bu raporu almak için hangi belgeler gerekiyor ve maaş bağlanırmı teşekkürker

Üst Alt