Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İs kazasi geçirdim. Tazminat alabilir miyim?

brk.bkt19

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar 2014 is kazasi geçirdim çalıştığım yerden kavga dövüş ile ayrıldım sağlık kuruluna girmedim şimdi sağlık kuruluna girip o tazminatı alabilirmiyim

brk.bkt19

iş kazalarında zaman aşımı on yıldır. Bu yüzden dava açabilirsiniz.

ilk önce SGK ya iş kazası bildiriminde bulunmanız gerekir. olayın iş kazası olup olmadığı iş müfettişleri tarafından araştılır. iş verenden varsa şahitlerden, ve sizden iş müfettişleri ifade alıp tutanak tutarlar. olay iş kazası olduğu belirlenirse, SGK sizi hastaneye sevk edip iş gücü kayıbınızın oluşup oluşmadığına bakar. 10% ve üstü iş gücünü kaybedenlere sürekli iş göremezlik aylığı bağlanır.

olayın iş kazası olduğu kesinleşince iş vereninize karşı maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz. kazada engelli kalmasanız dahi az çok bir tazminat verilir.

maddi tazminat miktarını sürekli iş göremezlik oranınız, kaza tarihindeki maaşınız, yaşınız, kazadaki kusur oranınız vs bunlar belirliyor.
manevi tazminatı hakimler belirliyor, hakimlerin taktirine bırakılmış.

Üst Alt