Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası geçirdim. Tazminat vb. haklarım için neler yapmam gerek?

gokoo45

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
23.11.2015 tarihinde iş kazası geçirdim Sol humerus saft parçalı kırık 2 platin kalıcı ve sağ tibia saft 2 kırık 1 kalıcı platin var. Bilir kişi raporunda %90 işyeri %10 ben suçluyum 6.derece kemik kırığı çıktı. 10 Ay iş görememezlik raporu aldım 5 ay yatakta yattım. Hukuki süreç nasıl işler hukuki açıdan ne yapmam lazım nasıl davalar açmam lazım tazminat ne kadar gelir ve yüzde kaç oran alma şansım var. Sigorta danışmanına mı versem yoksa Avukata mı davayı yardımcı olabilir misiniz bu konu hakkında pek bir bilgim yok.

gokoo45

Kesinlikle iş kazasından anlayan iyi bir avukat bul yoksa hak kaybına uğrarsın. Dava açabilmen için önce tedavini tamamlaman lazım sonra sağlık kurulu raporu çıkarıp avukat tutup dava açarsın. %10 değerinde bir rapor alsan sürekli iş göremezlik maaşı bağlanır . tazminat miktarı kaza geçirdiğin aydan önce almış olduğun brüt maaş üzerinden yaş hesaplaması ve kusur oranı üzerinden hesaplanır.

Yaşım 23 o yılda brüt ücret 1.273,50 TL, oran %20 gelirse ne kadar alırım. Avukatım var ama fazla ilgilenmiyor gibi herşeye ben koşuyorum tedavim 26.09.2016 tarihinde bitti şimdi avukatım ceza mahkemesi açtı tazminat davası daha açmadı sgkya malulen emeklilik için başvurdum onlar hastaneye sevk etti oran için onları yapıyorum şimdi oran geldikten sonra dava Acacam diyor

Öncelikle geçmiş olsun.Eğer iş kazasından dolayı almış olduğun raporlar sona erdiyse sgk ya sürekli iş göremezlik geliri için müracaatta bulunabilirsin.Bunun için senden askerlik durum belgesi,iş yerine girerken almış olduğun rapor,daha önce iş kazası geçirip geçirmediğine dair beyan,son sağlık durumunu gösterir sağlık kurulu raporu.Bu belgelerle sgk ya müracaat ettiğinde sağlık kuruluna gönderilir belgelerin.ordan %10 ve üzeri sürekli maluliyet raporu verdiklerinde sürekli iş göremezlik geliri alırsın.Bunun için avukata gerek yok.Ama bu işlemler biraz uzun sürebilir.( 6-7 ay bazen 1 yılı bile bulduğu oluyor ) İş yerinden tazminat alabilmek için sosyal güvenlik konusunda uzman bir avukat bulursan daha iyi olur.Açacağın davada yeri geliyor bir cümle bile davanın seyrini tamamen değiştirebiliyor.

gokoo45

malulen emekl olabilmen için %60 rapor alıp çalışamaz ibaresi olmalı. Sen %10 veya %40 rapor ile ancak sürekli iş göremezlik gelirine bağlanırsın bunu avukat değil sen koşturacaksın . Bağlanan bu gelirin peşin sermaye değeri tazminatından düşecek . maaşın düşük ayrıca rapor oranın düşük çıkar ama yaşın genç 65 yaşına kadar yaşayacağını hesaplar bilirkişi 60 yaşına kadar aktif 60 yaşından sonraki yıllar pasif dönemdir. not : %10 kusur sende bu oran tazminatından düşer bilgine

İron bir yillik engelli raporum var 700 is gunude sigortam bununla malulen emekli olabilir miyim

Bahtsiz

malulen emekli olabilmen için %60 engelli sağlık kurulu raporu şart.

Yuzde 80 var ama sgk yi aradim 10 yillik hizmet gerekliymis ve bizim 4 yllk hizmet dokumumuz var suanda nasil olacak ki

Yuzde 80 var ama sgk yi aradim 10 yillik hizmet gerekliymis ve bizim 4 yllk hizmet dokumumuz var suanda nasil olacak ki
1- Malulen emekli olmak için maluliyetin (sakatlık yüzdesinin) ilk sigortalılık tarihinden sonra %60 (yüzde 60) olması,

2- 10 Yıl sigortalılık süresi 1800 gün prim günü,

3- Kişi bakıma muhtaç derecede malul ise sigortalılık süresine bakılmaksızın 1800 günle emekli edilir.

Peki tesekkurler . Ya is gorememezlik maasi ne kadardir onu biliyor msnz

iş kazası geçirdiysen ve %10 raporun varsa sürekli iş göremezlik bağlanır bunun hesaplaması kazadan önce almış olduğun maaş rapor oranı ve hata oranı gibi hesaplanıyor. site içerisinde search yap bulursun hesaplama yöntemini

Üst Alt