Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası geçirdim ve suçu ben üstlendim. İş yerimden tazminat alabilir miyim?

ismail ç

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
meraba ben 2005 yılında iş kazası sonucu sağ ayak bileğim den sakatlandım
%10.2 sürekli iş görememezlik alıyorum. ayak bileğim haraket etmiyor, artık çalışamıyorum. işim araç kullanmak. sigortalara tekrar müracat ettim, heyet başvurumu onayladı ama sigortalar sadece iş görememezlik derecemi yükseltti .
şimdi ben nasıl bir süreç izlemem lazım? avukata gittim sigortalar ve çalıştığım iş yerini mahkemeye vermemi söyledi. kazada kusuru ben üstlendim iş yerinden tazminat alabilir miyim sigortalarda 1800 günüm var 6.yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum ve kazada 6.ay raporlu idim

bana bilginizle yadımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

mrb. arkadaşlar benim duyduğuma göre sigortalar iş kazası geçirenin yaptığı işe ve yüzde 10. ve üzeri raporuna ve 1800 gün prim gün sayısına göre malulen tam emekli ediyormuş bana bunu sigortalardan söylediler türkiye sgk.dan bir heyet doktoru ve kıbrıs sigortalar dağiresinden emekli bir abimiz bana söyledikleri bunlar son çare iş mahkemesi olacak bilmiyorum ama prasedür böyle işliyor galiba

Suçu üzerinize aldığınıza göre işyerine tazminat açma hakkınız yok diye düşünüyorum. Ancak "o zaman üzerimde baskı vardı ve suçu üstüme almak zorunda kaldım" vb. bir ifadeyel belki. Bilemiyorum. Avukata danışmalısınız...

İş kazası sonucu %10 ve üzeri iş gücü kaybı ile sadece sürekli iş göremezlik geliri bağlanır. Bu oran ile malulen emekli olmanız mümkün değil. Bunun için %60 ve üzeri olmalı oluşan işgücü kaybı oranı.

"İşveren bütün iş güvenliği tedbirlerini aldı ama ben merak ettim ve elimi prize soktum demişsiniz" bir anlamda ve işverenin bir kusuru olmadığını beyan etmişsiniz. Adli süreçte, baskıyla o ifadeyi verdim diyerek itiraz edebilirsiniz ama zor (bence) bir süreç olacağı kesin.

merhaba arkadaşlar evet bir avukata gittim sigortalar ve iş yerinden davacı olmam için benden vekalet istedi bana sorduğu soru iş verenin davranışlarında değişiklik olup olmadığıydı
evet çok değişiklik olduğunu söyledim
aslında sigorta müfettişine hatanın bende olduğunu bile söylemedim suçlu aradı herkes suçsuz dedim kendim de dahil sadece iş kazası suçlu yok dedim oda suçu bana yüklemiş bende imzaladım bilmeyerek bunu avukata söylemedim 3.ayda davalar açılıyor gelişmeleri herkesle paylaşacağım bilgisi olan arkadaşlar varsa benimle paylaşırsa da sevinirim

arkadaşım sen 10.2 oranla ne kadar maaş alıyorsun .benimde böyle bir sürecim var ama ben yeni başvurdum daha. sana hastaneden heyetten 10.2 mi verdiler yoksa daha yüksekmi yani ankara oranı düşürdümü teşekkür paylaşımın için..

mrb arkadaş alper benim roporum 10.2 yani bu maaş senin ssk.ya gösterilen maaşının tamamının 10.2 si maaşın neyse onu bu yüzdeye böleceksin ben kktc.den maaş alıyorum
maaşım 122 tl. idi şimdi biraz yükseldi 190 veya 200 tl oluyor ayın 24 dünden sonra tam rakamı yazarım

bülent bey mrb. benim aklım çok karıştı bana yardım edin benim aklım karıştı

benim türkiyede 2800 günüm var. bununla türkiyeden %60 raporla malulen emekli olupta yurtdışı borçlanması yaparak 5000 günle 01.01.2011 yılında yaşlılık emekliliğini hak ediyorum
bunu borçlanarak emekliliğimi istesem bana artı veya eksi mi yansır
beni aydınlatırsanız çok memnun olurum

şimdiden teşekkürler

şimdiki raporum yüzde 16 bir yanlışlık oldu bu 60 ları geçiyor oda geliyor 1ay veya 2 ay içinde

hatalısın bunu yuzunden haksızsınız durum neyse geregını yapacaktınız

Ben hep şunu söylerim: En erken ne zaman emekli olabiliyorsanız olun. Bu her zaman en avantajlısıdır.

Üst Alt