Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası maddi tazminat davası harcı ne kadardır?

yasem

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
merhaba
2000 senesinde iş kazası geçirdim 2007 de dava açtım davam sürüyor %26 işgörmezlik tespir edildi 2010 da da para bağlandı .İşyerine 100 milyarlı manevi 2 milyarlık maddi tazminat açmıştık avukatımı değiştirdim yeni avukatım 2 milyarlık tazminatı 100 milyara ihya edelim dedi zaman aşımına uğramazsak kazanırız dedi harç miktarı yüksek kafam karıştı harç miktarını ve kaybetmem durumunda ödeyeceğim para ne kadardır ve kazanabilme ihtimalim varmı acaba

Maddi tazminat davası açılırken tazminat rakamı az gösterip, fazlaya ilişkin hakkın saklı tutulması diye dava açılır. Rakamın az gösterilme sebebi mahkeme harcını az yatırmaktır. Dava sonunda hesap bilirkişisinde çıkan tazminat miktarını ve yasal faiziyle birlikte alırsınız. Benim avukatımda tazminat miktarını az göstererek dava açmıştı. Eski avukatınız dava dilekcesinde fazlaya dair hakların saklı tutulmasını talep ettiyse sorun yok.

Manevi tazminat davalarında. Tazminat rakamını bir defa berlirliyip harcı yatırabilirsiniz. Bu davada mahkeme sürerken tazminat miktarını arttıramazsınız. 2 dava arasındaki fark budur.

Hesap bilirkişisine gitti 100 milyar tespit edildi fazlaya dair hakkım saklıydı ben bu yüz milyar için ödemem gereken harçı merak ediyorum dava bitmeden ihya edilmesi gerekiyormuş kabul edilmezse ne kadar ücret ödeyeceğim

Madde 28 – (1) sayılı tarifede yazılı nispi harçlar aşağıdaki zamanlarda ödenir.:
a) (Değişik: 23/7/2010-6009/18 md.) Karar ve ilam harcı,
Karar ve ilam harçlarının dörtte biri peşin, geri kalanı kararın tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenir. Şu kadar ki,
ölüm ve cismani zarar sebebiyle açılan maddi ve manevi tazminat davalarında peşin alınan harcın oranı yirmide bir olarak
uygulanır.
http://www.igkh.gov.tr/yeni/userfiles/files/kanunlar/1_5_492.pdf

Üst Alt