Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası mahiyetindeki trafik kazasında tazminat ve SGK..?

ekafkase

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Merhabalar;

25 Nisan 2013 te Erzincan'da bir iş seyahatim esnasında bir kaza başıma geldi. (SGK da iş kazası olarak yer almakta) Bu kazada kullandığım araç çalıştığım firmaya ait ve ruhsat firmamın üstüne ayrıca Anadolu Sigorta nın hem kaskosu hemde zorunlu trafik sigortası bulunmaktadır. Ayrıca kaza esnasında aracımda yanlız idim. Karşı taraf ise yine bir binek araç ve araçta iki kişi bulunuyor. Karşı araç ta bir şirket aracı ve yan koltukta oturan kişinin şirketinin aracı yani, kullanan ise o şirkette çalışan bir şöfor. O aracın zorunlu trafik sigorta şirketi de Anadolu Sigorta. (Benim aracımdaki trafik sigorta firması ile ayın firma yani)
Kaza sonrası jandarma tutanağında ve daha sonra Ankara dan mahkemeye gönderilmiş bilirkişi raporlarında karşı tarafın tamamen kusurlu ben ise tamamen kusursuz olduğum görünmekte.
Savcı davayı Erzincan sulh ceza mahkemesine açmış.(Ancak bu konuda bilgilendirilmeme istinaden davanın asli ceza mahkemesine aktarılmasını yani görevsizlik kararı verilmesini talep edeceğim aşağıdaki nedenlerden dolayı sizinde bu konuda görüşünüzü bilmek isterim)
Benim bu kazaya karşı şahsen açmış olduğum bir dava daha bulunmamakta üstte belirttiğim davada ise müşteki olarak yer almaktayım.
Kaza anında sağlık açısından geçirmiş olduğum şeyleri sıralarsam, İç kanama, beyin kanaması, her iki kol ve dirsek kırıkları, yine her iki bacak femur kırıkları( bu kırıkların tümünde şuan platin bulunmaktadır)
Ayrıca daha sonra sedyede çok uzun süre yatmış olmamdan kaynaklanan yatak yarası gibi bir dizi sağlık sorunları oluşmuş. Beyin kanaması kendi kendine durmuş Ama onun dışında tüm her taraf şu ana kadar toplam 7 operasyon geçirmiş durumdayım. Ki bu operasyonların çoğu toplu operasyonlar içermekte. Mesela: Sol femur, sağ femur ve sol ön kol operasyonu tek bir operasyonda olmuş. Ayrıca yüzümde yani çenemde de kazaya ve darbeye dair iz bulunmakta ve dişlerimden 2 tanesini de kaybetmiş durumdayım. Kalıcı hasarlara yönelik henüz rapor almadım, çünkü ilk mahkemede mahkemenin istemiş olduğu raporu üniversite hastanesi ancak 18. ay sonunda verebilirim diye bir cevap yazmış. Ayrıca kalıcı hasarlardan sağ kolda var mesela, diğer uzuvlarımda da olma ihtimali yüksek denilmekte (tedavilerim devam ediyor çünkü)
Kaza gününden itibaren (Nisan 2013 ten yani) bu Haziran 2014 e kadar raporluyum. Ancak bu süre zarfında sadece 2.5 ay kadar rapor almadım. O 2.5 ay iş yerimde çalışıyor gözüktüm ve maaşımı iş yerimden aldım. Bunun dışında maaşımı sgk tan almaktayım ve net maaşım 2900 TL dir. Ayrıca 1983 doğumlu evli ve 2 yaşında çocuk babasıyım. Ayrıca firmamda da 5 yıldır çalışmaktayım ve mühendisim.

1- Bana belirtmiş olduğum gibi mevcut davayı sulh ceza mahkemesinden asli ceza mahkemesine gönderilmesini talep etmem gerektiği söyleniyor bu ne derece doğru ve önemli?
2- Ayrıca bu şartlar altında yasal haklarım nelerdir ve nerelerden davacı olabilirim? ayrıca ne davaları olacak bunlar?
3- Belirteceğiniz davalar üzerine neler elde edebilirim maddi ve manevi? (tahmini olarak)
4- Zamanlama olarak en uygun zaman ne zamandır yapmam gerekenler konusunda ve zaman aşımı meselesi ne durumdadır?
5- Bu anlattıklarıma ve sorduklarıma istinaden sizce izlemem gereken yollar neler? Ve ekstra bilmem gereken birşey var mıdır?
6-Ayrıca karşı tarafın yada kendi aracımın trafik sigortasına başvurup bir netice alabilirmiyim? Bununla alakalı durum nedir?
7-SGK tan 18.ayın sonunda alacağım rapora istinaden bi maluliyet başvurusu yada benzeri bi başvuru yapmalıyım? bundan ne elde edebilirim?

Şimdiden çok teşekkür ederim. İlginiz ve cevabınız için çok sağolun.

Erhan kardeşim öncelikle geçmiş olsun tedavi sürecin daha devam ediyormuş bu süreç bittikten sonra sgk iş kazası servisine müracaat edin ordan size rapor çıkacaktır bundan sonra maddi manevi sağlam bir avukat ile dava açabilirsiniz.benim bilgim bu kadar is kazası olarak trafikteki iş kazalarını kazazede arkadaşımız daha iyi biliyor o cevap verecektir size

Öncelikle cevap için teşekkür ederim, anlayamadım bir kısmı hemen sormak isterim, sgk iş kazası servisine müracaat edin demişsiniz ya buradaki müracatım sonucunda rapor nasıl çıkacak? ne işe yarıyacak? bu rapor neticesinde neler yapabilirim?

sgk iş kazası servisine müracaat ettiğinizde onlar sizi hastaneye sevk edecekler oradan alınan rapor mahkemede geçerli olacak olan rapordur

Bu belirtilen raporda % olarak bi iş göremezlik durumu belli olacak sanırım....

evet hastane sende bulunan bulguları yazıp ankara sgk ya gönderecek onlar sana % oranını verecekler eğer %10 u geçerse maluliyetin sürekli işgörememezlik geliride bağlanacak

Tekrar teşekkür ederim, maluliyet % 10 un üzerindeyse sürekli iş görmezlik geliri bağlanacak demişsiniz ya buna bağlı olarak şunu sormak isterim, bu bağlanacak gelir hala daha sgk lı olarak çalışmaya devam ediyorsanız bile bağlanıyor mu? yada bu halde yani çalışırken bağlanmama durumu varmı? ayrıca farzı misal %15 - % 20 civarı ise bu gelir ne kadardır? (şuanki şartlarda)

Ne kadar gelir bağlanır bilemem ama bu gelir eşinize çocuklarınıza bile kalacak bir gelir bunu çalışırken dahi alırsınız kesinti olmaz

1- Asli ceza mahkemesine almak olayı daha önemli/iddialı kılıyor. Karşı tarafın yol açtığı zarar da karşı tarafın kazadaki sorumluluğu da yükselir ve olası tazminatın da artmasını sağlar. Avukat arkadaşlar görüş yazsa çok daha iyi olur ama, bence de Asli cezaya aktarın

2- Bu konuda birden fazla avukata danışın derim! Ama karşı tarafın sigortası esas davalı olacaktır.

3- urada kalıcı hasar ve onun sizin gelecek yaşamınızda yol açacağı kayıplar önemli. Genç olmanız, mühendis olmanız, çocuğunuzun olması olası tazminat miktarınızın artmasını sağlar. AMa dediğim gibi, önemli olan bu kazanın geleceğinizde yol açacağı zararlardır...

4- İşgücü kaybınıza dair rapor alın ve ilk fırsatta dava sürecini başlatın. Aynı şekilde, iş kazası sonucu sürekli iş göremezlik için de süreci takip edin. Orada da işgücü kaybına bğlı olarak sürekli bir gelir bağlanır (yaşam boyu o geliri alırsınız ve sağlık güvenceniz olur. Tahminim, işgücü kaybı % 20'nin altında kalırsa, 450 TL gibi bir aylık bağlanır)

5- EN az iki avkata danışın! :)

6- Trafik Kazası Sonrası Haklar

7- Emeklilikten bahsediyorsanız, bunun için % 40 ve üzeri rapor lazım. Bu oran alınamazsa, "sakat" statüsünde bir hak söz konusu olmaz.

Öncelikle vermiş olduğun cevaplar için teşekkür ederim, konuları aktardığın bilgiler dahilinde tekrar düşüneceğim.. Sağol

Gecmis olsun, bir avukat olarak hunerlerin ortaya konulabilecegi bir vaka diyebilirim. su ana kadar herhangi bir avukat tuttunuz mu veya hukuki yardim aldiniz mi bilmiyorum. Ben simdilik sunu soyleyeyim. kusur acisindan mahkeme dosyasinda bir inceleme yapilmistir mutlaka. buradaki kusur durumu nedir? tum kusur karsi tarafta mi? zamanasimi yonunden herhangi bir sikinti yok cunku uzamis zamanasimi sozkonusu. ceza davasi bitmeden siz kati rapor aldiginizda ilk olarak karsi tarafin sigorta sirketi ve kendi kasko sigorta sirketinizden talepte blunmanizi tavsiye ederim. muhtemelen limit konusunda sikinti cikmaz. ozur orani belli olsaydi size tam olarak ne kadar tazminat cikacagini hesaplardim. Ama suan bunun icin erken. Sgk'dan baglanacak maas sizin sigorta sirketinden alacaginiz tazminattan dusecegi icin bence once sigorta sirketine basvurun. Konu cok ayrintili aslinda cok kafa karistirmak istemiyorum.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederek başlamak istiyorum, Şuana kadar herhangi bir avukat tutmadım, ki tutmama sebebim şuan devam eden dava kamu davası olmakla birlikte müşteki olarak geçtiğim için bir avukata ihtiyacımın olmadığı söylendi. Ayrıca kamu davası dosyasında; mahkeme bilirkişi raporu istemiş kazaya dair ve bu bilirkişi raporundada karşı taraf tamamen kusurlu olarak görülüyor. Yani kaza yerinde tutulan kaza tutanağında da kusur tamamen karşı tarafta, bilir kişi raporunda da kusur tamamen karşı tarafta. Vücudumdaki kalıcı hasara yönelikte herhangi bir rapor almış değilim yani, % ... oran şeklinde bir rapor yok, kamu davasındaki mahekemenin Hastaneden duruma dair rapor istemesi üzerine hastane; zarar geören şahıs hakkında ancak 18. ayın sonunda rapor verebiliriz şeklinde bir cevap vermiş. Bu yüzden bir sonraki celse de Aralık ayına ötelendi. Ayrıca karşı tarafın trafik sigortası şirketi ile benim kasko şirketim poliçeleri aynı şirkete ait. Buna bağlı olarak hem karşıdan hemde kendi kaskomdan bi hak talep edilebilir mi? sonuçta aynı şirkete ait poliçeler. Kafanızda olan soru işaretlerine cevaplar vermeye çalıştım. Bu konular çerçevesinde yorumlarınızı bekliyorum....

Iş kazası mahiyetindeki trafik kazasında elde edilebilecek haklar

Merhabalar; bir önceki paylaşmış olduğum mesajıma parelel bir soru sormak istiyorum, kaza sonrası epikriz raporuna göre
1-Beyin kanaması (Kendi kendine durmuş)
2-İç Kanama(Müdahale edilmiş)
3- Aort damarı zedelenmesi (kendi kendine toparlamış)
4- Her iki kol kırılması
5- Her iki bacak (Femur kırılması) (Bu kırıkların tümünde platinler takılı)
6- 2 diş kaybı ve çenede dikiş izi

gibi yaralanmalar yaşadım hala daha platinler takılı ve kamu davasındaki mahkemenin benim hakkımdaki kati raporu istemesi üzerine hastanenin vermiş olduğu cevap: bu hasta için tedavisinin tamamlanması ve olaydan 18 ay geçmesinden sonra kati rapor verebiliriz demesi üzerine bu raporu daha almadım, platinlerin ve bahsettiğim izlerin dışında sağ kolumda kısıtlılık kalmıştır. Diğer başka kalıcı hasarlar belli değildir. Bu durumda;

1- % kaç rapor alırım size göre?
2- bu raporu almamışken karşı tarafın zorunlu trafik sigortası şirketine başvuru yapmalı mıyım? Başvuru yaparsam ne elde ederim?

Çok detaylı bir durum olduğu için rapor oranını bilmek mümkün değil.

Zorunlu trafik sigortasına başvurun bence. En çok olacağı, rapora itiraz ederler ve başka bir rapor almanızı isterler (ki bunu öyle ya da böyle zaten yapacaklardır)

Teşekkür ederim cevap için, başka cevaplamak isteyen olursa sevinirim...

tekrar düzelme şansı olmayan hastalıklar %25 diye biliyorum kırıklar için geçerli olabilir

Iş kazası ve sgk ya başvuru

Merhabalar;
Yaklaşık 1 yıl önce bir iş kazası geçirdim, ve bu kazaya dair yürütülen kamu davasında mahkemenin hastaneden benim kalıcı hasarıma yönelik rapor istemesi üzerine hastane olaydan 18 ay geçmeli ki rapor verebilelim dediler. Bu konuya bağlı olarak şunu sormak istiyorum.
1- Yüzde oran belli olduğunda SGK ya başvurum olmalı mı?
2- Maaş bağlanıyormuş, bu maaş baremi % liklere göre nasıl oluyor rakamsal olarak?
3- Bu maaş bağlansa bile ayrıca SGK lı olarak çalışabiliyormuyum?

Evet, oran belli olduğunda sürekli iş göremezlik geliri için sgk'ya başvurmalısınız. Yalnız, o zamana dek, eğer oluşan hasar işgücü kaybına neden oluyorsa, geçici iş göremezlik geliri için başvurun. Hastaneden alacağınız dönemsel raporlarla geçici iş göremezlik geliri bağlatabilirsiniz.

Kısmi iş göremezliği halinde ise Günlük kazanç x 30 x % 70 x SİD (sürekli iş göremezlik derecesi) veya kısaca GK x 21 x SİD, formüllerine göre hesaplanacaktır.

Sürekli iş göremezlik geliri hiç bir şekilde kesilmez. Çalışsanız da, emekli olup emekli maaşı alsanız da kesilmez (emeklilikle aynı anda hal edildiğinde fazla olanın tamamı az olanın yarısı alınır)

ekafkase merhaba. benim durumum da sizden çok farklı değil ve ben artık tüm süreçlerin sonuna geldim. burada anlatmam da çok uzun sürer. detaylı bilgi almak isterseniz. telefon numaranızı iletirseniz süreci anlatırım

CEvpalar için teşekkür ederim, ayrıca konu hakkında deneyimi olupta tahminlerde bulunmak isteyen arkadaşlarında tahminlerini beklerim

Üst Alt